View Single Post
  #6  
Vechi 18.09.2013, 17:08:05
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Ce faci tu se numește apel la autoritate, doar pentru că o persoană deține un titlu nu înseamnă că automat tot ce formulează este și adevărat sau că idea lui cântărește mai mult decât idea lui Ion de la etajul 3.
Adevărat persoana respectivă este Dr. însă văd că atât ție cât și lui îi lipsesc cunoștințe de bază de chimie.
Așa zisul mercur din vaccin nu este defapt mercur, ci un compus organic care conține mercur în legătura lui chimică. Este o diferență de la cer la pământ.
Poftim exemplu banal, ai sarea de bucătărie sau clorura de sodiu. Ai idee cât de toxic este clorul? A fost folosit și în primul război mondial drept armament chimic. De ce nu interzice nimeni sarea? Pentru că în legătură cu sodiu este inofensiv. Aceași chestie și în cazul acelui compus, sodiu-etilmercur-tiosalicilat.
Cât despre partea cu autism și alte cele, sunt doar niște abureli. S-au făcut studii științifice peste 20 de ani și nu s-a găsit nici o corelație.

Există o zicală pe românește, nu înghiții tot ce zboară.
Chiar crezi că Antiecumenism, care e băiat bun (eu unul nu mă îndoiesc de bunele lui intenții, o spun cu mâna pe inimă) dar se bagă în domenii care îl depășesc complet, pricepe ceva din (banalele dealtfel, chiar elementare) noțiuni de chimie, biochimie, biofizică, biocel etc.?
Nu știe frate nimic, e în afara problemei. Dar îi place să joace rolul de avocat, crezînd că astfel (o, vechea obsesie puerilă) apără dreapta credință și "adevărul".
Sunt doar copii care au chiulit de la școală ori au avut ghinionul să nu pricepaă lucrurile la timpul lor.
Dacă ar avea puțină decență nu s-ar băga unde nu le fierbe oala, dar aroganța și mândria penibilă îi împinge la enormități colosale.
Pentru ei discuțiile astea funcționează însă și ca joc de timp liber. Se amuză să facă pe deștepții și să irite cu tot felul de prostioare, nebănuind sărmanii că lucrurile astea chiar au importanța lor reală și gravă foarte.
Dar ce sens are să ne răcim gura și să tocim tastatura?
Eu unul nu mai intru pe-aici. În sanctuarul absurdității și conspiraționismului fanatic sunt chestii cu copite și coarne multe... Și foarte, foarte multă ignoranță.

Last edited by cezar_ioan; 18.09.2013 at 17:11:26.
Reply With Quote