View Single Post
  #73  
Vechi 06.01.2014, 22:49:59
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nop, ca de obicei te repezi si tragi concluzii gresite.

In contextul asta "a sti" -ul pe care l-am mentionat are doua aspecte:
1. aspectul personal (stiu/intuiesc cum e sa mor, este o perspectiva care ma afecteaza si imi afecteaza alegerile)

2. aspectul teoretic (da, oamenii mor, dar personal nu simt nimic fata de aceasta idee,fac oricum ce ma taie capul).
Sunt oameni la care viata sau crezurile personale (ateismul de exemplu) le-a redus sensibilitatea vizavi de moarte pana la cvasi-ignoranta totala a fenomenului (chiar daca il cunosc teoretic).
Astia cred ca sunt totusi o minoritate.

Majoritatea cred desi au intuitia/angoasa mortii, cred ca prefera sa nu se gandeasca la moarte cand fac alegeri majore in viata.



Iar te grabesti:

E posibil ca moartea sa fi existat in afara Raiului (ne referim, desigur, la animale)

A doua posibila explicatie: somnul (nu stim, dar se poate presupune ca protoparintii mai si dormeau) - este o mica moarte.

A treia posibila explicatie: cunoastere intuitiva, atavica sau supranaturala - la alegere.

Cam asta este treaba cu credinta si revelatia, daca tu crezi ca textul este revelatie, incerci sa pui lucrurile cap la cap si sa extragi intelesul din acel text.

Daca ai alte convingeri insa, dimpotriva, cauti sa respingi aprioric orice inteles care vine in conflict cu convingerile care le ai deja.

Alin, esti simpatic! Dar tu stii asta deja.
Ti-am mai spus-o.
___________

Somnic, intuitie atavica??, animalute dandu-si duhul la portile Raiului...ca daca dadeau coltul prin Rai, atunci Raiul nu e Rai.

Un Rai fara animalute...un Rai trist. Apropo, imi plac animalele.
(sau prin inferenta...animalele din Rai sunt nemuritoare/ moartea si raiul nu se pupa)

Revelatie - uau - (ce stiu eu ce este aia REVELATIE?) este raspunsul la TOATE ENIGMELE. Ce sa ne mai batem atata capul cu ratiunea cand e grele.

O papleasca de posibilitati - numai sa-mi intre odata in cap.

Uite asa ... Daca nu cred sunt un respingaret, dar nu unul oarecare - ci unul aprioric??? - era mai simplu sa-mi spui "un incapatanat, domne...". Ahaa...in sfarsit imi vine mintea la cap.

Urmarindu-te cu atentie, incep sa cred ca lui Adam, de fapt, ii era somn. De-aia a muscat si n-a ascultat.

----------------------------------------
Ca sa nu ne prapadim de ras (sau de plans), orice filosofie sau credinta trebuie sa o lase mai moale cu logica atunci cand vine vorba sa explice de ce existam, ne bucuram si mai ales suferim. Din acest punct de vedere sunt echidistant fata de orice abordare.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 07.01.2014 at 00:06:19.
Reply With Quote