Citat:
În prealabil postat de Yasmina
De ce o mana de minoritati sa schimbe mersul lucrurilor pt majoritatea???
|
Pentru că mâna aia e plină cu bancnote, poate...
*
Iar dacă e să privim adevărata față a lucrurilor, minoritatea în România e tocmai omul creștin.
Dincolo de declarațiile formale e limpede ca lumina zilei că România NU este o țară creștină, cu atât mai puțin ortodoxă. Modul nostru de a fi, ca popor, ca fapte de zi cu zi, ca mod de desfășurare a relațiilor interumane - nu este creștin. Ci doar mimează declarativ creștinismul.
Hai să spunem lucrurilor pe nume!
*
România a fost o țară creștină pe vremea bunicilor și străbunicilor noștri.
Acei oameni aveau frica lui Dumnezeu și rostirea Numelui lui Hristos nu se făcea crispat ca azi, ori fanatic, ci firesc, cu dulceață și bucurie. A te trezi și a adormi cu rugăciunea era un obicei al oricărui român. La fel a ține posturile, sărbătorile, datinile toate. Sentimentul comuniunii era viu și multe încercări grele au depășit strămoșii noștri, cu frică și nădejde în Dumnezeu. Dar azi e altfel, pentru că noi suntem altfel. Azi mai avem ici-colo câteva rudimente ale vieții creștine, pâlpâieli ale unui jăratic aproape stins din ceea ce cândva a fost un rug de frumoasă iubire.
Apa trădării, marea fărădelegilor, oceanul păcatelor amenință să stingă și jăraticul acesta din urmă. Dar nu-l va stinge! România nu mai este o țară creștină, cu atât mai puțin ortodoxă, însă în România și în lume mai sunt români creștini, mai sunt cuvioși, mai sunt jertfelnici bineplăcuți Domnului, mai sunt sfinți. Și vor fi mereu, cât va dăinui românul botezat în Hristos pe pământ.