Citat:
În prealabil postat de suslik
Haide, Cristi, da-o incolo, citeste idioteniile lui Savvas, din conferinta de pe 20. Antonia a postat linku'. Fugarul zice clar de primirea stilistilor la Taina Spovezii.
|
eu vorbeam de cartea Sfântul și Marele Sinodâ (Creta, 2016) Între providență și eșec"
in care vorbesc diferiti episcopi si mari teologi,toti sunt impotriva ecumenismului eretic.
-sa vedem ce zic ei
-"urmările acestui Sinod asupra vieții duhovnicesti si bisericesti concrete a crestinilor ortodocsi de pretutindeni:Întâi de toate, ne vom confrunta cu pervertirea învățăturii Bisericii"
"Crestinii ortodocsi sunt astăzi influențați de diferite idei relativiste si nu își cunosc în mare parte propria credință."
-mulți ortodocsi cred, de pildă, că și romano-catolicii sunt Biserică, cred că Biserica Ortodoxă si papismul sunt Biserici Surori, că sunt cei doi plămâni ai Bisericii. Încă mai mulți cred că se mântuiesc și neortodocsii și nu au nimic împotriva rugăciunii în comun cu cei de alte credințe și a preluării diferitelor idei eterodoxe și păgâne. Toate aceste idei sunt consfințite acum de acest Sinod în mod mai mult sau mai puțin explicit, demers prin care se vădeste existența unei stări de confuzie în viața noastră duhovnicească si bisericească. Nesocotind învățătura Bisericii, se va pierde identitatea ortodoxă, iar în locașurile sfinte nu se va mai propovădui învățătura ortodoxă, ci noua credință relativistă.
-Va fi creat ortodoxul de tip nou, care se orientează în funcție de valorile supreme ale iluminismului - Libertatea, Egalitatea și Fraternitatea -, asa cum vedem în textele de la Sinodul din Creta. Un asemenea demers va constitui o gravă înstrăinare a oamenilor de viața autentică a Bisericii, având drept consecință principală pierderea mântuirii sufletului si aceasta, pentru că învățătura Bisericii nu va mai fi călăuza către mântuire si unirea cu Hristos, ci o simplă ideologie care promovează toleranța si înfrățirea globală la un nivel stric mundan, fără criterii ale Adevărului si fără să urmărească tămăduirea si sfințirea omului!
Iată de ce acordăm atâta însemnătate cunoașterii învățăturii ortodoxe în raport cu noile învățături ale acestui asa-zis Sinod si nu dintr-un imbold identitar fanatic si izolaționist, nici pentru că respingem progresul si comunicarea cu alte culturi si mentalități, ci pentru că înțelegem cu durere că învățătura si viața revelate de Dumnezeu-Omul Hristos nu au alt scop decât tămăduirea omului de boala morții si a stricăciunii. Dacă alterăm si falsificăm această medicină a Vieții si a Învierii, lăsată nouă mostenire în Biserică, într-o continuitate neîntreruptă de la Proroci, Apostoli până la Părinții Bisericii contemporani, omul nu va mai găsi în Biserică tămăduirea de moarte si stricăciune, iar Biserica nu-si mai atinge scopul pentru care a fost întemeiată."