View Single Post
  #42  
Vechi 08.12.2021, 15:48:51
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Draga Nietzche, cand pomenesti de doctrina trinitatii, trebuie sa il fi citit pe Staniloae. Adica aici ai zero puncte, nu stii referinta clasica, fara de care nu poti deschide gura pe subiect.

Întrebare întrebătoare.:)) Sunt 3 persoane în trinitate, da? Asta înseamnă că sunt 3 Domni nu unul.
Evreii aveau un singur Dumnezeu, o singură persoană. Un Domn. E dileala rău de tot să crezi intr-o asemenea nebuloasă, trei persoane ce împărtășesc aceeași ființa. E nebunie curata, bro. Acest dumnezeu este cu adevărat schizofrenic:)))))))))

Mgtow a explicat simplu asta chiar printr-un mesaj adresat ție :)))

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
E clar ca nu citesti scriptura.
Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său. Alo... Despre ce vorbim? Adam este numit fiul lui Dumnezeu.
*Biblia. Luca 3:38
[38]fiul lui Enos, fiul lui Set, fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu.

Uite. Dumnezeu are înfățișarea unui Om.

*Biblia. Ezechiel 1:27
[27]Am mai văzut iarăși o lucire de aramă lustruită, ca niște foc, înăuntrul căruia era omul acesta și care strălucea de jur împrejur; de la chipul rărunchilor lui până sus și de la chipul rărunchilor lui până jos, am văzut ca un fel de foc și, de jur împrejur, era înconjurat cu o lumină strălucitoare.

Citeste si te minunează. Tu esti new age dacă nu crezi că Dumnezeu are înfățișarea unui Om în spirit. Adică Tatăl.* Si versete sunt o grămadă. Si la Daniel la fel...

Tatăl arata in spirit ca un om inconjurat de foc si lumina îar Cuvântul Său se află în sân(piept).
Care e problema? De ce nu poți să crezi?

E mai bine cu 3 nu? Un bărbat il naște pe alt bărbat prin alt bărbat din toți vecii. Da are logică...
Fără supărare dar la el am gasit mai multă logică decât în 2 milenii de creștinism:)))