View Single Post
  #126  
Vechi 18.09.2022, 01:08:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.024
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Uite aici o erezie din Crez, deviata de la Adevar, formulata(dupa parerea ta) de Sfintii Parinti insuflati de Duhul Sfant:
"...Fiul lui Dumnezeu, Unul nascut, Carele din Tatal S-a nascut,mai inainte de toti vecii."

Talcuirea parutu-mi-s-a mie si Duhului Sfant este urmatoarea:
Partea subliniata este incorect formulata deoarece creaza iluzia de timp, discreditand vesnicia, si dovedeste nasterea(la perfectul compus) ca fiind un fapt trupesc/material care a inceput si s-a sfarsit cu mult inainte de momentul vorbirii, ceea ce e imposibil la Dumnezeu, adaugand si situatia falsa ca Dumnezeu a devenit Treime dupa Fiul S-a nascut, caci inainte nu era Treime.

Corect este:
"...Fiul lui Dumnezeu, Unul nascut, Carele din Tatal e nascut, (din toti vecii-optional, deoarece e vesnic la timpul prezent)".
Timpul prezent e infinit, fara inceput si fara sfarsit, iar nasterea se refera doar la origine, nu la fapt/trup.
...


Nu o spun eu, o spune Biserica. Eretic e cel care îmbrățișează o erezie,nu care spun eu.
Eu ti-am expus (pe cât pot în mare, pe larg) care au fost ereziile combătute,fara a avea pretenția ca expunerea mea e fără cusur. Dacă dorești o expunere specializata o găsești în cărți.
Noi , ortodocșii, urmăm învățătura de credință a Bisericii noastre, Ortodoxe.

Acum fiecare își exprima părerea cum poate, iar fiecare la rândul său înțelege asa cum înțelege....
Însă învățătura de credință e clara,nu lasa loc interpretărilor.
Mulțumită Bunului Dumnezeu, Sfintelor Sinoade și Sfinților Părinți dacă păstrăm și urmăm învățătura nu rătăcim de la Adevar!
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Lasand la o parte bla-bla-ul intregului mesaj, care n-are legatura cu am postat eu, am redus postul tau cat sa zicem ca este relationat si din care putem intelege ca tu esti eretic fiindca imbratisezi Crezul (asa cum este spus in Biserica), dar nu esti deoarece nu a fost catalogat ca erezie de "Sfintii Parinti" care nu-s eretici ei insisi desi au "semnat" la Sinodul cretan...
Ce au semnat la Creta?
Nu conteaza ce-au semnat, ca "Mulțumită Bunului Dumnezeu, Sfintelor Sinoade și Sfinților Părinți dacă păstrăm și urmăm învățătura nu rătăcim de la Adevar!

Sa fii sanatos, Doamne ajuta!




P.S. Restul mesajului sters nu este un context inseparabil, este un "bla-bla" orbitor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote