View Single Post
  #11  
Vechi 21.09.2023, 10:39:22
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 766
Implicit #04. 21 septembrie - Sfântul Proroc Iona


În Vechiul Testament, găsim 16 cărți profetice, iar una dintre acestea îi este dedicată profetului Iona. Deși profeția lui Iona este scurtă, acesta este amintit pentru viața sa antitetică și paradoxală. Ca prunc, Iona moare și este reînviat de Sfântul Ilie. Ca proroc, el este trimis la Ninive de către Dumnezeu, însă el alege să meargă în Tarsis, în direcția opusă. Călătorind într-o corabie, el doarme când furtuna îi amenința cu moartea pe restul. Apoi, aruncat în mare, este înghițit de un chit pentru a fi eliberat peste trei zile ca în sfârșit să își ducă la capăt misiunea, transmițând o profeție de numai câteva cuvinte: „Patruzeci de zile mai sunt, și Ninive va fi distrusă!" Însă, după natura sa antitetică ce-i definește viața, în loc ca profeția să fie ignorată de păgâni și apoi îndeplinită de Dumnezeu, întregul popor ninivitan se căiește și este iertat. Ba mai mult, Iona este mânios să descopere că Dumnezeu i-a iertat, mustrându-L pe Dumnezeu că este un „Dumnezeu îndurat și milostiv, îndelung-răbdător și mult-milosârd". Așa că antiteticul a rămas cu Iona toată viața și chiar și după: Sfântul Ioan Gură de Aur îl descrie pe Hristos, încă o dată, în antiteză cu Iona: „Iona, spune Hristos, era rob, Eu Stăpân; el a ieșit din chit, Eu am înviat din moarte; Iona a predicat pieirea, Eu am venit binevestind împărăția; ninivitenii n-au auzit mai mult decât cuvintele lui Iona, Eu am predicat o filosofie care biruie orice filosofie; Iona a venit ca slujitor, Eu am venit fiind Însuși Stăpânul și Domnul universului" [1] (cf. Matei 12, 39-41).

Tropar: Ninivitenilor harfă ai fost vestindu-le pedeapsa judecății și s-au căit din toată inima lor, căci tu ieșind din pântecele chitului închipuit-ai Învierea Domnului. Drept aceea mijlocește pentru noi toți, Proorocule Iona ca un prieten al Lui.

---------------------------------

Săptămâna următoare: 26 septembrie (marti): Sfântul Voievod Neagoe Basarab
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote