View Single Post
  #271  
Vechi 05.10.2016, 16:06:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vama a nouasprezecea) ;;Am ajuns apoi la vama ereziilor, a mincinoaselor cugetari asupra adevaratei religii ortodoxe, a lepadarii de dreapta credinta ortodoxa, a hulirilor si blasfemiilor. Acolo se intreaba gandurile necuvenite si socotinta stramba fata de dreapta credinta crestineasca, departarile de dreptcredincioasa marturisire a adevaratei credinte, neindeplinirea fagaduintelor si indatoririlor crestinesti, indoirea in credinta, hulele asupra sfinteniei si altele asemenea acestora. Acea vama am trecut-o fara de cercetare, pentru ca in viata avand si pazind dreapta credinta, nu m-am aflat vinovata. Si asa de acolo am mers inainte, apropiindu-ne de portile cerului."
Sursa:http://www.crestinortodox.ro/inmorma...lui-70165.html
După asta urmează vama CRUZIMII. Nu știu dacă a 20-a sau a 24-a dar între timp au apărut vămi noi... pentru că au apărut păcate și serv-vicii care nu erau în vechime... deci or fi ajuns la 26 sau la 28 de vămi.

Cruzimea cu Dumnezeu, cu sfinții, cu nevinovații, cu văduvele și orfanii, cu drepții, cu fințele vii, cu păcătoșii și chiar cu tine însuți...

La fiecare Vamă stă un mare drac judecător care arată din cărțile lor drăcești toate păcatele pe care le-ai făcut, specifice acelei vămi.

Să zicem că ieși din iad și că treci de vămi cumva, cu chiu cu vai după soroace, se mai roagă apropiații pentru tine, îți dau acatiste sau fac 40 de liturghii sau parastase sau alte pomeniri de morți... dar nici așa nu poți intra ușor în Cer pentru că are Porțile Închise și ele nu se deschid păcătoșilor sau vicioșilor ci ele se deschid singure doar dacă ești cu Adevărat curat de orice spurcăciune și de orice nărav pentru că nimic necurat nu poate intra acolo oricît ar încerca și ar vrea păcătosul care nu s-a curățit de serv-vicii. Se uită de afară prin gard, se roagă să fie primit, dar nimeni nu-l dă afară ci pur și simplu nu se deschid porțile. Așa pățesc ereticii și sectanții care hulesc pe Maica Domnului sau pe sfintele fecioare și maici. Nu pot intra și plîng cerînd îndurare... dar nu se poate... e prea tîrziu pentru iertare... Acolo intră doar cei ce au CREZUT!

Iată deci că te poți afla între Cer și Vămi și să bîntui între Rai și Iad...

Pentru iad ești prea bun, pentru Cer ești prea rău... așa că nu știu ce o să te faci... creștinule ortodox care ai viciile violului și răpirii și ale umilirii și denigrării cu viclenie în tine, judecînd pripit și cu cruzime dar crezîndu-te bun.

Și ce să caute în Cer o persoană care nu are Cerul în el însuși? Să se laude că are pile în timp ce face aceleași păcate rele ca pe pămînt?

Precum ai fost pe pămînt așa vei fi și acolo... Dacă de aici te-ai curățit și te-ai sfințit așa vei fi și acolo... nu apare nicio minune ci dacă aici ai fost cu Dumnezeu și te-ai îndumnezeit fiind în comuniune cu El așa vei fi și acolo. Dacă nu... atunci nici acolo nu vei fi... decît foarte greu... Nu e imposibil dar e mult mai greu ca să începi abea atunci... să CREZI cu Adevărat!.. și să păcătuiești tot mai puțin pînă ajungi să nu mai păcătuișeti deloc.

Last edited by vsovi; 05.10.2016 at 16:22:04.
Reply With Quote