View Single Post
  #26  
Vechi 22.02.2024, 04:42:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Păi l-a contactat că știe din auzite și are surse să-i confirme că Ortodoxia este adevărată, dar nu o înțelege el însuși deloc. E cufundat în ecumenisme, vrăjit de sufismul islamic, și orice apucă în confuzia lui duhovnicească. Nu ai cum să înțelegi Ortodoxia dacă nu te-ai împărtășit niciodată, nu te-ai botezat, englezii sunt într-o lungă derivă de 1000 de ani, nici ei nu pot să zică în ce cred darămite să-i înțeleagă pe alții. Religia britanicilor cea mai autentică este utilitarismul.
Da, foarte pertinent comentariul, asa este insa mai exista o nuanta:
Eu ii urmaresc mereu discursurile cu foarte mare atentie. Nu l-am auzit niciodata sa faca o salata din religie. Nu a facut nici o aluzie la vre-un Mall Religios asa cum o fac altii.
Sa nu uitam ca: El ne cunoaste viitorul nostru( si al lor!) al tuturor in detaliu pe urmatorii 50 de ani, poate pe o perioada si mai lunga, ca pe o insiruire de evenimente care vor urma si daca el,( Dumnezeu stie, au mai fost cazuri in istorie) in inima lui a avut o revelatie( tinuta tot in taina) si s-a convins ca ortodoxia este Calea catre Mantuirea reala nu cea imaginara a altora..., sunt sanse multe ca tot in mare taina tinuta sub 10 lacate si peceti, omul la Mt. Ahtos, sa fi trecut la ortodoxie, mai stii? Nu vom stii niciodata( dar eu am o presimtire), conversie care nu necesita trimbitare, ci poate sa fie tinuta doar intre Dumnezeu, el si Duhovnicul sau si nimeni altcineva. Am vazut intr-un interviu ca avea in camera sa citeva icoane clar ortodoxe foarte frumoase. De ce le-al tine daca nu pentru rugaciuni? Ca doar au arta, Slava Domnului, pe alese daca este sa puna pe pereti.
Ce alt motiv ar mai avea sa apeleze la Parintele Efrem daca nu erau amandoi pe aceeasi pagina. Zic si eu...Cu ce l-ar putea ajuta Parintele daca ar fi in lumi paralele?

PS N-am reusit sa o sterg postarea anterioara.

Last edited by cozia; 22.02.2024 at 04:44:18.
Reply With Quote