View Single Post
  #9  
Vechi 21.06.2012, 01:10:00
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
Maine dimineata vom merge (3 femei) la tamaiat. Am platit o femeie sa tamaie pana la 6 saptamani, dar totusi am inteles ca trebuie sa mearga (doar o singura zi, cea de dupa inmormantare) rudele la tamaiat. De asemenea, am mai auzit si ca nu trebuie sa se discute nimic pe drum, nici la dus, nici la intors, de asemenea nici la mormant sa nu se spuna nimic. Sincer mi se pare putin scary, incerc sa aflu semnificatia dar ma opresc la stadiul in care mi se face pielea de gaina. Stiti ceva despre obiceiul tamaiatului....pe silent?
Iti recomand un articol de pe site care lamureste mai multe probleme.
http://www.crestinortodox.ro/inmorma...xa-134967.html

"Timp de 40 de zile, dupa traditie, arde la piciorul crucii candela iar mormantul se tamaiaza (de una din rude ori de o persoana desemnata in acest scop). Parerea ca rudele apropiate nu au voie sa mearga la mormant ori sa tamaieze groapa pana la pomenirea de 40 de zile este gresita, incorecta si trebuie abandonata."
In legatura cu tacerea, cred ca este doar o exagerare, aud asta pentru prima data, nu este specificata in randuiala noastra ortodoxa.

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
- Azi, parastasul a luat in considerare (daca am inteles eu bine) 3 pomeniri - de 3 zile, de 9 zile si de 3 saptamani (?!). Si tot azi, preotul ne-a mai zis ca pana la 6 saptamani nu se mai merge la mormant, pt pomenire. Hmm, e adevarat ?? Intreb pentru ca alte persoane mi-au zis ca s-ar pomeni in fiecare sambata, pana la 6 saptamani.
Cred ca preotul a vrut sa spuna cand anume se face urmatoarea pomenire pentru sufletul bunicii la mormant, nu trebuie inteles ca o interdictie de a mai merge la mormant sau de a o pomeni, doar ca la 40 de zile el va reveni pentru o scurta slujba la cimitir, alaturi de familie. Sambata este ziua dedicata pomenirii mortilor, chiar daca nu ajungi la locul in care este inmormantata bunica ta, o poti pomeni la slujba parastasului in Biserica si in fiecare zi in rugaciunea personala.
Reply With Quote