View Single Post
  #33  
Vechi 17.04.2019, 22:45:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Practic te las cu threadul tău și prefer să merg să postez acolo unde se dialoghează creștinește.

Eu nu mă pricep și nu înțeleg ce te-a deranjat la mine, cu atât mai puțin la el, probabil ai fi dorit să obții numai laude dacă tu ai lăudat ceva ce nu e pe placul tuturor, dar am impresia că el te-a apărat pe tine și că ți-a fost chiar prieten.
Petru, nu înțeleg ce rost au avut toate aceste reinserări, repetate iar și iar, odată dacă ți-ai fi zis părerea în una sau în două postări aș fi trecut peste fără nicio problemă, nu am făcut acest thread pentru nicio laudă, înțeleg că mai bine nu-l făceam deloc, tăceam.

Dar nu înțeleg de unde atâta înverșunare până la urmă. Am priceput din prima toate obiecțiile nu trebuiau să fie repetate iar și iar.
Eu oricum dialogasem cu alți oameni pe fir .

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Dacă te-a deranjat pe tine personal ce a spus asta nu înseamnă că tu ai dreptate ci eu cred că el are dreptate așa că te rog să mă numești și pe mine troll căci și eu vreau să ajung să dialoghez așa ca el pe forum, frumos, politicos, susținînd adevărul și ortodoxia din oameni.
Uite mai precis ce m-a deranjat, pe lângă reluarea acelorași teme iar și iar:

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Ca să nu le strecori oamenilor îndoiala și neîncrederea în mâncarea și beutura lor nu înseamnă că ar fi bine să le recomanzi babilonul tuturor mâncărurilor și băuturilor gLhumii devenind insistent și plin de oferte patronate de ortodoxie.
Eu nu am încercat să fiu insistent cu nimic, nu cunosc personal proiectul, nu fac reclamă la cafea, nu voi ajunge poate vreodată acolo.

Am vorbit ca simplu telespectator.
Dialogasem cu alți oameni și iarăși a venit o observație sâcâitoare, se pierde coerența threadului și a ideilor.

Pe lângă asta avem voie să spunem și ce se face cât de cât bine în B.O.R., măcar ca intenție pe un forum creștin-ortodox ?

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Deci dacă ar fi să aleg între caracterul lui și al tău atunci l-aș alege pe el. Trebuie să fiu drept.
Nu ai decât.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Tu practic ți-ai bătut joc de mine, el m-a respectat, tu mi-ai vorbit foarte urât deși nu ți-am adus nicio jignire iar pe el văd că deja l-ai făcut troll vrând poate să fie rebanat. Cine ? Tocmai cel care ții-a fost prieten și a discutat și cu tine și cu mine atât de politicos, căutând pacea.
Eu nu te cunosc, nu știam că vei posta pe thread, nu mi-am bătut joc de tine, pe mine m-a durut că tu loveai nemilos cu acuzații de furt și interese meschine în niște oameni pe care îi cred bine intenționați și apoi m-ai făcut și pe mine comunist când am încercat să exemplific pe statistici de ce e nevoie de o pastorație.
Îmi cer scuze pentru ce ți-am greșit dar nu te poți arunca așa în oricine face câte ceva prin Biserică.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Păi dacă eu mi-am spus părerea despre diferite inițiative asta te-a jugnit pe tine sau biserica? Dar dacă prietenul tău, care ți-a luat apărarea și-a spus părerea lui asta te-a jignit și mai mult?
În primul rând vsovi nu e prietenul meu, nu îl cunosc personal și nu am avut niciun dialog până la acest thread de când sunt pe forum, nu-mi doresc nici discuții cu el.
Am semnalat clar că nu aveam nevoie de nicio apărare de la nimeni.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Practic el are dreptate deoarece cafeaua, ceaiul negru, țigara sunt droguri interzise de Dumnezeu iar cine mărturisește altfel atunci acela este adevăratul troll chiar dacă neconvenindu-i adevărul începe să arunce vina pe alții.
Am înțeles că nu e bună cafeaua, dar domnule dacă nu s-ar fi băut deloc cafea acolo mai era ceva de comentat așa de acid ?

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Eu am văzut cu ochii mei destui oameni dependenți de cafea care aproape că au înnebunit din cauza consumului excesiv de cafea. Astea sunt fapte reale de care vorbesc.
Am înțeles și asta, dar nu cred că esența era să meargă la cafea acolo, ci comuniunea cu alții.
Să știți că sunt călugări care beau ei cafea, nu erau dependenți îi ajuta la priveghere, așa și mâncarea ar putea fi o dependență și orice.
Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Ți-am bolduit textul unde ai depăsșit cu mult măsura unui dialog creștin faptă ce te caracterizează în așa fel încât eu nu îți pot fi complice.
Nici nu trebuie, am cerut doar mai multă răbdare și atât și nu tot felul reluări de postări cu aceleași și aceleași acuze, ajungea să-ți fi spus părerea de două ori și gata.
Tot felul de mustrări îngreunează cititul threadului, devin sâcâitoare par a fi făcute pentru a stârni.

Acum dacă v-ați făcut plăcerea să mă tot certați, vă rog lăsați acest thread liber și mă iertați pt ce v-am greșit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.04.2019 at 23:05:35.
Reply With Quote