View Single Post
  #39  
Vechi 28.06.2021, 12:05:17
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Talking

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Doamne ajută, tâlcuirea face parte din partea dogmatică a Bisericii, poate cândva o să aprofundăm dogmatica într-un thread.


Noul Testament se referă la primii creștini după Pogorârea Duhului Sfânt ca fiind sfinți, de pildă:

Faptele Sfinților Apostoli
Capitolul 9

13 Și a răspuns Anania: Doamne, despre bărbatul acesta am auzit de la mulți câte rele a făcut sfinților Tăi în Ierusalim.

32.Și trecând Petru pe la toți, a coborât și la sfinții care locuiau în Lida.
41.Și dându-i mâna, Petru a ridicat-o și, chemând pe sfinți și pe văduve, le-a dat-o vie.

Din partea de liturgică a Bisericii:

https://www.crestinortodox.ro/liturg...ca-149507.html

Prin expresia Sfintele sfinților trebuie să se înțeleagă Sfintele ce vi se vor da vouă sfinților . Prin Sfintele înțelegem Sfintele Daruri care s-au sfințit la epicleză.
În ce privește termenul sfinți acesta îi vizează pe credincioși. În prímele secole creștinii erau numiți sfinți: ”Tuturor ce sunteți în Roma, iubiți de Dumnezeu, chemați sfinți, har vouă și pace…” (Rom. 1, 7), sau: ”Sfinții toți vă îmbrățișează…” (II Cor. 13, 12).


E corect ce ai spus că omul nu se mântuie prin sine, dar prin Hristos care locuiește în el, se îndumnezeiește, deci după Har omul se îndumnezeiește când locuiește Hristos în el, nu după fire care e stricăcioasă:

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel cap.15

11. Iar dacă Duhul Celui ce a înviat pe Iisus din morți locuiește în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Iisus din morți va face vii și trupurile voastre cele muritoare, prin Duhul Său care locuiește în voi.
Multumesc. Doamne ajuta! Cu tine pot sa vorbesc ok si sa inteleg lucruri bune. :D Esti mai explicit!

Da si eu as vrea sa aprofundam dogmatica intr-un alt thread.

Eu asta am inteles de la Petru7, cand a spus ca noi trebuie sa fim ca El, ca si cand mi-a venit informatia ca: noi trebuie sa devenim Mantuitori, ceea ce e o blasfemie! Iisus e Unicul, nu mai poate fi altul! Dupa profetiile din Apocalipsa va fi un "Mantuitor" care va face iluzii sa zapaceasca lumea cu "minunile" lui, numit si antihrist! Asta am inteles de la el!

1. Mântuitorul Iisus Hristos (100%)
2. Sfintii Apostoli (80-90%)
3. Sfintii (60-80%)
4. Omul de rand (10-15%)

Daca deschizi sau eu, un thread sa mai scriem despre subiectul asta. O sa iti explic ce am vrut sa zic cu procentele de aici.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote