Subiect: Hirotonia femeii
View Single Post
  #121  
Vechi 26.05.2013, 20:27:36
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Canonul 19 impune (mi se parea mie clar), numararea diaconitelor cu laicii. Ceea ce NU spune canonul 19 este sa fie hirotesite diaconite. Cu atat mai putin sa se numere cu preotii.
Îmi permit să vă corectez: ceea ce spune canonul 19 este ca diaconițele pavliciene, care nu au primit hirotesia, să fie numărate cu laicii. Diavolul se ascunde în detalii, domnule doctor.



Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sacramentum ordinis.
Pana la urma, parerea mea e ca acesta e motivul (sau unul dintre motivele) pentru care Biserica este precauta in a permite diaconi-femei (cu toate ca diaconatul este compatibil cu natura femeiasca, spre deosebire de presbiterat). Dar, daca noi, oameni avand, totusi, o spoiala de cultura generala si de cultura bisericeasca in special, amestecam lucrurile si nu avem o conceptie limpede despre diaconat, atunci nu ne putem astepta de la corpul credinciosilor decat la o si mai mare confuzie. "Diaconii sunt un fel de preoti, prin urmare femeile pot fi preoti" se va spune. Si multi s-ar putea pacali, inchipuindu-si ca ceea ce au luat este Sf Trup si Sf Sange, cand in realitate este paine si vin.
Cu alte cuvinte, nu mai admitem hirotesirea diaconițelor, deși Biserica Primară o primea, de frică ca nu cumva creștinii să nu-și dorească și presbiteri sau episcopi femei, pentru că astăzi, creștinii noștrii sunt mai proști decât cei din primele veacuri, iar noi n-am fi capabili să le explicăm cum devine cazul.

Haideți să fim serioși, o asemenea argumentație nu face decât să sprijine ideea unui soi de dictatură misogină în Biserică.





Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Astfel de formule si diferentele dintre ele ne ajuta mult sa intelegem care este slujirea unuia, care este slujirea celuilalt.
Rămâne faptul că slujirea diaconițelor era un fapt real, că Duhul Sfânt era invocat cu prilejul hirotesirii acestora. Spuneți-mi, formula rugăciunii folosită la tunderea în monahism a monahilor este identică cu cea folosită la tunderea în monahism a monahiilor ? Dacă nu, de ce oare ?
Reply With Quote