View Single Post
  #2  
Vechi 30.06.2010, 13:21:50
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parerea mea>as adauga ceva aici:acesta traducere a expresiei ,,Ii slujeau”/m-a trimis cu gandul la modul cum Cel de Sus i-a hranit pe evrei in pustiu.Ma refer la episodul din Exodul 16:14-19 numai ca acolo ,, Israelitii tocmai experimentasera miracolul manei – un biscuite alb continand toti nutrientii de care ei aveau nevoie ca sa-i tina in viata. Acest "lucru mic, rotund", a aparut pe jos, in mijlocul lor, in fiecare zi. Oamenii nu au castigat sau meritat aceasta mancare supranaturala; Domnul i-a hranit doar prin harul Sau. Tot ce trebuiau ei sa faca era sa o stranga"(citat aprox dintr-un text de analiza)

Dar trebuie sa tinem cont chiar de cele spuse de catre Mantuitor: ,, Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu”.Aceste cuvinte arata diferenta dintre Exodul 16:14-19 si Matei 4:1-11,arata diferenta dintre hrana umana si hrana spirituala.Chiar daca in Exodul hrana umana provenea de la Dumnezeu cred ca aici sensul este ca ingerii il slujeau cu hrana spirituala,il imbarbatau precum intr-un alt moment dramatic(Luca 22:43 ).Pe acesta ideea cred ca traducerea autorului poate fi pusa in discutie dar de catre exegeti.

Toate aceste informatii au fost extrase din cuprinsul cartii(mai putin ,,parerea mea”).Opiniile apartin autorului/
traducatorilor si,in opinia mea,nu trebuie luate ca un adevar absolut.Nici autorul nu a solicitat asa ceva.Cel mai bine este sa analizam/verificam/studiem/comparam(ma refer aici in special la cititorii protestanti) cat mai multe surse,mai ales cele patristice la care face trimitere si autorul, pt a ne putea forma o viziune cat mai bine fundamentata in vederea intelegerii textului.In acest sens va las de pe siteul crestinortodox un link http://www.crestinortodox.ro/editori...tiu-70425.html
Despre talcuirile Sfintilor Parinti pe acest subiect cred ca cel mai bine se poate pronunta un ortodox.Cartea din care am extras citatele o puteti identifica in acest link http://www.curteaveche.ro/Noul_Testa...pa_Matei-3-828

Date despre autor(Cristian Badilita)

,,Cristian Bădiliță, n. 1968. Istoric al creștinismului timpuriu, eseist, poet. Doctor al Universității Paris IV-Sorbona cu teza Métamorphoses de l’Antichrist chez les Pères de l’Eglise (Paris, Beauchesne, 2005, premiul Salomon Reinach al Asociației Eleniștilor din Franța; trad. românească, Polirom, 2006). Coordonator al Septuagintei în cadrul New Europe College, București. Fellow al Istituto trentino di cultura (2002-2005) și al Wissenschaftskolleg zu Berlin (2005-2006).

Publicații originale: Sacru și melancolie (ed. a II-a, Dacia, 2007); Călugărul și moartea (Polirom, 1998); Manual de anticristologie (Polirom, 2002); Duminica lui Arcimboldo (Brumar, 2004); Tentația mizantropiei. Stromate (ediția a II-a, Curtea veche, 2006); Platonopolis sau Împăcarea cu filozofia (ed. a II-a, Curtea veche, 2007); Regele cu o harfă în mâini (ed. a II-a, Curtea veche, 2006); Nodul gordian (ed. a III-a, Curtea veche, 2004); Văzutele și nevăzutele (Curtea veche, 2004); Apocalips de buzunar (Curtea veche, 2005); Degetul pe rană (Curtea veche, 2006); Poeme pentru păsări și extratereștri (Curtea veche, 2007); Singurătatea păsării migratoare (Curtea veche, 2007).

Ediții îngrijite și antologii: Miturile lui Platon (Humanitas, 1996); Eliadiana, (Polirom, 1997); Mircea Eliade. Întâlnirea cu sacrul (ed. a II-a, Echinox, 2001); Jean Cassien entre l’Orient et l’Occident (avec Attila Jakab, Beauchesne/Polirom, 2003; Nostalgia Europei. Volum în onoarea lui Al. Paleologu (în colaborare cu Tudorel Urian, Polirom, 2003); Les Pères de l’Église dans le monde d’aujourd’hui (avec Charles Kannengiesser, Paris, 2006) etc.

Traduceri comentate din greacă și latină: Evanghelii apocrife (ed. a IV-a, Polirom, 2007); Evagrie Ponticul, Tratatul practic. Gnosticul (ed. a II-a, Polirom, 2003); Patericul (ed. a III-a, Polirom, 2007)etc.

Va doresc lectura placuta si va rog sa ma scuzati pt eventualele erori de orice tip(de ex:Capitolul 4 se gaseste la pag.157 si nu 145 cum am scris gresit initial dar nu mai pot rectifica acel post.La observatia 6 este vorba de Luca 22:41-43 si nu Luca 21:41-43). Faptul ca acest text a fost postat in sectiunea,,Biserici Protestante" nu trebuie sa va induca in eroare.Textul domnului Badilita nu este unul de factura ,,protestanta"dar subsemnatul,fiind protestant,s-a gandit sa-l posteze aici pt ca>>nu mi-a venit o idee mai buna unde sa-l postez ca sa nu iasa cine stie ce discutii mai mult sau mai putin utile.

Acesta lupta spirituala a Mantutorului,dusa contra diavolului in Pustiul Quarantaniei,trebuie sa o urmam si noi.Sa nu ne lasam invinsi fratilor pt ca Apostolul Pavel ne arata in Epistola catre Efeseni 6:10-18 cum putem lupta. Fie ca Cel de Sus sa fie mereu alaturi de noi.

Last edited by Scotianul; 30.06.2010 at 15:20:01.
Reply With Quote