Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #8  
Vechi 26.10.2009, 09:28:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzuculina1027 Vezi mesajul
Dezlegarea de la preot este necesara deoarece trebuie sa iti spuna exact ce psalmi trebuie sa citesti.Nu ne putem apuca sa citim psaltirea orice psalm...atentie unii sunt de blestem...cel rau se poate intoarce asupra noastra...eu una am intrebat pe duhovnicul meu si mi-a spus ca sunt prea tanara sa citesc psaltirea..dar cel mai bn.este sa intrebi..pe duhovnic...pe care anume trebuie sa ii citesti...si sa iti dea binecuvantare.
Doamne ajuta!
Este prima dată când aud așa ceva ! Am discutat pe tema asta cu duhovnicul și cu alți Preoți . Nu se pune astfel problema ! Numărul catismelor citite pe zi , da, este dată de duhovnic . Psalmii nu au nici o interdicție în citirea lor , ei trebuie înțeleși cu mintea clară și sufletul curat . Nu-i citim pentru răzbunare sau cu intenția de vrăjmășie , pentru că altfel , chiar este o problemă , și problema este numai și numai a noastră.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interzisa rugaciunea la Sfinti, ingeri,etc? valeria85 Rugaciuni 38 04.08.2011 17:27:34
Psaltirea in versuri cristiboss56 Rugaciuni 70 27.01.2011 00:29:29
Sucurile “Orhei-Vit” – productie koser (interzisa crestinilor) colaps Generalitati 22 14.01.2011 10:49:51
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14
PSALTIREA jeny Despre Biserica Ortodoxa in general 4 05.05.2007 22:15:18