Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.05.2010, 12:10:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Părintele Sofronie a fost iubirea făcută vizibilă, întrupată. Și era plin de umor. Când l-am văzut prima oară, l-am întrebat de ce este îmbrăcat în negru tot timpul. Acesta a fost tipul de întrebări spirituale pe care i le-am pus la început. Și ne-am dus la fereastră și mi-a spus să privesc mașinile care treceau pe drum. Erau Wolkswagen-uri, Fiat-uri verzi, Mercedes-uri negre și așa mai departe. Și m-a întrebat: „Care mașină îți place mai mult?” „Mercedes-ul negru.” „Vezi, de aceea umblăm și noi în negru…”
Mi-a plăcut la părintele Sofronie că nu era precum mulți preoți – și ortodocși, și catolici, și chiar budiști – măreți, spre care trebuie să te întinzi ca să ajungi. El a fost ca și Hristos, Care S-a coborât la ceilalți. Dacă n-aș fi simțit acel respect, acea iubire covârșitoare la el, n-aș fi astăzi creștin ortodox.
Cel mai important lucru în creștinism este iubirea.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06