Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.01.2011, 23:16:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Poti Fani sa te crucesti cit doresti tu, insa iti scapa un detaliu important....unde sunt roadele societatii de acum?

El asa prost cum era a lasat enorm de mult in urma lui, asa in "dualitatea si minciuna" :)) care era si a lasat si in plan material(industrie si agricultura, orase, infeastructura) si in plan social(zeci de milioane de oameni scosi din mizerie) si spiritual( cei mai de seama duhovnici, paradoxal, nu? chiar si cu citeva biserici darimate sau mutate).
Artistii au cunoscut perioada cea mai de virf a creativitatii lor....priveste "roadele" lor acum...tite si funduri care ni se vira pe git la fiecare colt de strada.

Deasemenea vad ca tu nu te-ai inghesuit sa ramii in tara ca sa gusti din "fructele" actualei societati si faci probabil comparatie cu Bruxelles-ul.
Eu am plecat din Romania inainte de caderea lui Ceausescu, in iunie 89.
Parintii mei, intelectuali, au plecat de 'drasul' politicii lui Ceausescu. Sa intrebi oameni ca ei ce cultura se putea face in vremea aia in Romania.
Ma faci sa rad, ce infrastructura? Ce orase industrializate si cultura, etc?
Tu nu stii cum traiau intelectualii in vremurile alea, si ce realizari aveau voie sa faca? Cele pe care le-au facut, le-au facut in ciuda comunismului si ceausimului, nu datorita lor. Iar orasele nu Ceausescu le-a industrializat, sa fim seriosi. Lea imputit si decivilizat.

Rezultatele de care zici - pe care ce e drept nu le pot urmari de aproape - sunt urmarea zbaterilor de a iesi din mizeria comunista. Sunt si in alte tari care au trecut pe acolo, cu sau fara vreun Ceausescu. Capitalismul a fost exportat in forma salbatica, cu toate dezavantajele lui.

Faptul ca aici pe forum si in BOR exista atatia oameni care vor sa li se dicteze tot ce au de facut si numesc asta credinta ortodoxa, tot de la comunism si Ceausescu ni se trage..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Artizanii noii ere, sau cum sa naste un new age... eodor nastasa Generalitati 15 12.09.2014 11:35:56
Nicolae Ceausescu si Muntele Athos Marius22 Generalitati 16 22.02.2014 16:03:38
L-au deshumat pe Ceausescu sergiu Generalitati 37 27.07.2010 20:01:13
15 IANUARIE.Se naste o stea iulyaan Generalitati 50 15.01.2009 09:08:54