Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2011, 11:15:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit Sinoadele pan-ortodoxe despre catolicism

S-a scris pe forum ca sinoadele pan-ortodoxe nu au spus nimic despre catolicism. Iata sinoadele recunoscute de Biserica Ortodoxa.

Sinodul din 1583 de la Constantinopol, hotararile au fost grupate intrun act numit Sigilion. http://moldovlah.blogspot.com/2009/0...e-la-1583.html
I. Orișicine nu ar mărturisi cu inima și cu gura că este mădular al Bisericii de Răsărit botezat ortodox și că Sfântul Duh purcede numai de la Tatăl ființial și ipostatic, așa cum Hristos spune în Evanghelie, ci Duhul purcede de la Tatăl și de la Fiul în același timp, unul ca acesta să fie lepădat afară de Biserică și să fie anatema.
II. Orișicine nu ar mărturisi că în taina Sfintei Liturghii, laicii trebuie să se împărtășească odată cu cele două sfinte părți, a Preasfântului Trup și a Preasfântului Sânge, ci să spună că este de ajuns a primi numai trupul pentru că sângele este inclus, chiar dacă Hristos le-a sfințit separat și le-a dăruit fiecăruia din Apostoli, unul ca acesta să fie anatema.
V. Orișicine ar spune că atunci când mor, sufletele creștinilor care s-au pocăit în această viață dar nu și-au câștigat mântuirea merg în Purgatoriu – care este un basm grecesc – unde focul și chinurile îi purifică, și ei cred că nu sunt chinuri veșnice – așa cum credea blestematul Origen – și dau din această pricină slobozire păcatelor, pe unii ca aceștia îi dăm anatemei.
VI. Orișicine ar spune că Papa e capul Bisericii și nu Hristos Dumnezeu, și că Papa are autoritatea de a trimite în Rai prin scrisorile sale, și că poate ierta păcatele prin plata indulgențelor, unul ca acesta să fie anatema.
VIII. Rugăm pe toți binecredincioșii ortodocși: rămâneți în credința strămoșească ce-ați învățat-o până acum, în care v-ați născut și crescut, și când vremurile o vor cere, vărsați-vă sângele pentru a păstra credința moștenită de Sfinții Părinți. Luați aminte la cele scrise mai înainte și credeți că Hristos vă va ajuta să le împliniți. Fie ca umila noastră binecuvântare să fie cu voi cu toți. Amin.

Sinodul din 1672 de la Ierusalim refirma purcederea de la Tatal a Duhului Sfant si ratifica marturisirea lui Dosotei al Ierusalimului impotriva Purgatoriului.

Sinodul din 1755 de la Constantinopol declara invalide Tainele catolicilor si protestantilor. http://apologeticum.wordpress.com/20...nu-este-valid/
"Biserica noastra sfanta, soborniceasca si apostoleasca este singura si unica [Biserica], si [la fel] Tainele Ei, prin urmare si dumnezeiescul Botez, primim tainele ereticilor, cate sunt savarsite nu precum Duhul Sfant a randuit sfintitilor Apostoli si precum Biserica lui Hristos face pana astazi, ci fiind gaselnite.."

Sinodul din Constantinopol, 1772 condamna dogma Purgatoriului: http://www.voxdeibaptist.org/concill...ple_1772AD.htm
"Noi cei evlavioși, urmând adevărul și întorcându-ne de la inovații, mărturisim și acceptăm două locuri pentru sufletele celor morți, paradis și iad, pentru cei neprihăniți și pentru păcătoși, așa cum ne învață sfânta Scriptură. Noi nu acceptăm un al treilea lor, un purgatoriu, în nici un caz, din moment ce nici Scriptura și nici sfinții Părinți nu ne-au învățat așa ceva. Totuși, noi credem că aceste două locuri au multe locașuri…"

Sinodul din Constantinopol, 1848, cei patru patriarhi dau o enciclica raspuns la epistola Papei Pius al IX-lea catre rasariteni. http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...clica_1848.htm
"Dacã cineva va avea dreaptã pãrere despre Tatãl si Fiul, dar nu va avea despre Sfîntul Duh, este eretic (Mãrturisirea credintei catolice pe care Papa a trimis-o Episcopului Paulin al Tesalonicului), de aceea Biserica una, sfîntã, catolicã si apostolicã, mergînd pe urmele sfintilor Pãrinti, rãsãriteni ca si apuseni, a declarat odinioarã pe timpul Pãrintilor si declarã iarãsi astãzi în sinod, cã aceastã nouã pãrere mai sus arãtatã, cã Duhul Sfînt purcede de la Tatãl si de la Fiul, este în esentã erezie, iar partizanii ei, oricine ar fi, eretici, potrivit cu sus numita hotãrîre sinodicã a Prea Sfintitului Papã Damasus, si adunãrile lor eretice, si orice comuniune duhovniceascã si religioasã a fiilor ortodocsi ai Bisericii catolice cu unii ca aceia neîngãduitã, mai ales în virtutea canonului 7 al Sinodului al treilea ecumenic."

Enciclica patriarhala din 1895, raspuns la enciclica papala a papei Leon XIII pentru venirea in BC a ortodocsilor.
http://logos.md/2007/12/27/istoria-s...-bisericesc-v/
"V-XXI. Despre credința Bisericii Universale și ereziile latinilor: Filioque, azima la sfânta împărtășanie, lipsa epiclezei ortodoxe, sfânta împărtășanie numai cu trupul Mântuitorului pentru laici, purgatoriul, imaculata concepțiune a Maicii Domnului, primatul pontifului roman și infailibilitatea papală (noutăți apărute după Conciliul Vatican I (1869-1870) și care sunt tratate aici pe larg)."

Ultimul sinod a fost in 1923, a aprobat revizuirea calendarului, deci hotararile tuturor celorlalte sinoade ortodoxe ramanand valabile (nefiind anulat niciun sinod). Un link in engleza: http://mb-soft.com/believe/txw/orthcoun.htm
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinoadele patinina34 Despre Biserica Ortodoxa in general 0 04.01.2009 07:44:14
Despre Herezia impotriva religiei ortodoxe patinina34 Despre Biserica Ortodoxa in general 3 28.12.2008 18:13:52
Totul despre catolicism strajeru Biserica Romano-Catolica 7 15.12.2007 04:48:31
Despre tainele Bisericii Ortodoxe strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:39:33
despre catolicism mihu Biserica Romano-Catolica 25 06.11.2007 00:31:04