Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #14  
Vechi 07.10.2011, 12:35:26
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Parerea mea bazata strict pe observatii personale: patternurile de comportament din familia lui se pot repeta in familia ta.
Ca urmare, cred ca este foarte important sa-i cunosti bine familia, sa vezi cum se inteleg intre ei parintii lui si cat respect au unul pt altul, ce inseamna pentru ei familia si ce valori promoveaza in general (cu mentiunea ca valorile promovate nu trebuie sa fie doar declarative, ca la vorbit multi sunt buni).
Daca ajuta pe mama lui in casa, te va ajuta si pe tine ca sotie etc....
Adevarat lucru referitor la ajutorul dat mamei lui.Din pacate, cred ca in ziua de azi majoritatea mamelor isi cocololesc baietii(mare greseala!!!), ceea ce-i face pe ei sa creada ca viitoarea sotie va proceda la fel.

E adevarat si ce ati spus referitor la felul in care parintii lui se comporta in familie: daca se respecta, iubesc, inteleg, ajuta unul pe celalalt, asa va proceda si el cu viitoarea sotie; daca nu, probabil ca nu, desi nu-i obligatoriu; ma gandesc la unele momente pe care le surprind cu diverse ocazii la diferite cupluri si ma gandesc ,,Doamne, multumescu-ti ca sunt singura si n-am un sot ca acesta care mi-ar distruge viata.'' Ca mai bine singur decat cu unul/una cu care sa nu te intelegi si care sa nu te respecte si sa te ajute sa treceti impreuna frumos prin viata, sa imbatraniti frumos cum imi place mie sa cred.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pana cand? tigerAvalo9 Generalitati 107 12.10.2013 22:16:38
Curatia maria55 Maslul 13 13.04.2011 13:10:35
unirea trupeasca-rugaciune Anna Nunta 8 18.08.2009 16:04:37
Despre curatia inimii ancah Generalitati 4 15.08.2007 00:11:11