Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2013, 21:37:17
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Familia: părinți, frați, surori...

Deși există mai multe topicuri în forumul nostru cu diverse probleme de familie, iată că simt nevoia să îmi spun și eu oful în această direcție.
Îmi pare rău că ajung să dezvălui probleme de familie aici, dar sunt cam supărată și constat că nu am cu cine să vorbesc... da, am auzit, dacă nu putem să-i vorbim cuiva despre Dumnezeu, atunci să-i vorbim lui Dumnezeu despre acea persoană... dar deși încerc, tot amărâtă sunt :-(
Sunt în vacanță pentru trei săptămâni și am ales să stau o săptămână la ai mei la țară, apoi să mergem într-un scurt pelerinaj (eu, părinții mei și alte două persoane, prieteni de-ai mei), iar restul concediului mi l-am planificat independent de ei.
Aș dori ca între noi să fie pace și armonie, dar nu prea iese. Ei sunt niște persoane destul de autoritare, cu o gândire rigidă, bănuitoare și pesimistă, cu accente de dușmănie față de terți. Eu încerc să nu mă necăjesc și să împac și capra și varza, dar nu prea îmi iese. Această parte din concediu mi se pare mai degrabă un sacrificiu din partea mea decât o plăcere, sau o bucurie sau relaxare.
Mă supără pentru că îmi reproșează că îi pun pe un plan mai îndepărtat decât pe "străini", că încearcă să îmi facă ei programul șamd. A, desigur, am aproape 40 de ani și nu trăiesc pe banii lor cam de când am terminat facultatea, în 1997... dar asta nu e suficient pentru ca ei să-mi binecuvânteze "zborul"...
Slavă Domnului că am și bucurii, dar asta când sunt departe de ei! Ei mă văd posomorâtă și închisă, prietenii au constatat că sunt o persoană prietenoasă și deschisă...
Desigur, nu sunt perfectă. Mult timp am suspectat că am probleme de comunicare, dar pentru comunicare e nevoie de două părți. Ei m-au educat în spiritul materialismului, mândriei, ambiției, neîncrederii în semeni. Eu am trecut prin multe până a ajunge la un echilibru, dar iată că apropierea de ei îmi produce aceleași traume ca în trecut.
Mă voi opri aici, nu știu ce răspunsuri pot primi aici, sper să nu mă dea și mai mult peste cap...
Vă mulțumesc oricum pentru răbdarea de a fi parcurs acest mesaj!
Reply With Quote