Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2016, 21:25:00
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Profesori care smintesc- ce e de facut

Hristos in mijlocul nostru !
Eu sunt elev , crestin . La varsta la care sunt tinerii de varsta mea, sunt foarte usor influentabili , mai ales de profesori .
Problema este ca unii profesori crestini , cum ar fi profesoara de geografie, de fizica , de desen , de religie il marturisesc pe Hristos si ne spun ca fara Dumnezeu nu poate fi nimic si ca Biserica e foarte importanta , incercand sa cladeasca credinta tinerilor, iar alti profesori , putin-credinciosi , atei sau eretici , cum ar fi cel de romana , doamna de istorie sau de latina parca incearca sa ne distruga credinta , sa nu ne mai "lasam manipulati de popi , ca sunt mituri, ca exista procedeul acela prin care fatul din uter trece prin fazele evolutiei, ca Biserica a luat decizii gresite si neortodoxe in istorie , ca omul are halucinatii , ca minunile se fac datorita efectului placebo , etc. etc. "
Mie nu-mi zdruncina credinta , dar pe ceilalti ii smintesc astfel de afirmatii , si nu as vrea sa ii las pe profesori sa distruga credinta elevilor.
Ce ar trebui sa fac ? Are rost sa spun ca nu-i adevarat ce spun ei , sau imi racesc gura degeaba ?
Reply With Quote