Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #8  
Vechi 27.02.2024, 17:44:42
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Argesean123 textul asta l-as dezvolta putin, l-as denumi "Standarde moderne in cuplajul romanesc", ha ha. Ai talent la scris, aici e mult umor fin. Sunt convins ca daca ai mai zambi din cand in cand ar roi fetele in jurul tau. Lumea asta e prea plina de incruntati, incordati si pansati, vorba unui clasic in viata.

M-a afectat mult mediul in care m-am dus la facultate. De asta sunt sceptic pentru ca mi-am invatat lectia in viata ca nu e bine sa te amesteci printre ce e putred, pentru ca ajung sa te corupa moral,spiritual, pe unii trupeste. Uneori e ca aia "dupa roadele lor ii veti cunoaste" si cu ce scoate omul din vistieria inimii sale. Poate de asta m-am cam izolat fara sa vreau.

in fine

asta e alt subiect, poate merita si un topic dedicat chiar

Foarte interesant la facultate ca aveam pocaiti pe care desi nu i-am respectat la inceput datorita faptului ca bisericile noastre duc lupte si stiam ca nu trebuie sa te amesteci cu ei, am realizat in timp ca au fost mai oameni ca ai nostri din toate punctele de vedere. Conteaza foarte mult educatia si bunul simt.
Ei duc constant o forma de educatie civica in bisericile lor.
Respect mult biserica noastra ca a pastrat ritualul sfintilor parinti prin taina preotiei si ajuta sa indrume pe cei interesati de mantuire, dar in general nu a facut si nu face nimic pentru noi cei tineri. Pe cand astia pocaiti(si nu ma refer la sectari din aia desprinsi de 100 ori prin ramificatie) ei deja pe la 20 ani se cam pregatesc toti de insuratoare, asta cu sustinerea comunitatii. Pleaca dintr-o parte in alta grupati jumatate fete - jumatate baieti, au tot felul de actiuni desfasurate intre tineri, chiar daca unele sunt absurde. Se cunosc intre ei si discuta la studiul ala biblic al lor saptamanal, nu se duc neaparat ca sunt obligati de pastori sau ce au ei, se duc pentru comunitate.
N-am vazut pana acum pocait sa sufere de anxietate, depresie pentru ca nu duce lipsa de comunicare si este o minciuna draceasca daca auzi ca asta e din cauza ca le lipseste complet Duhul Sfant. Duhul Sfant vine si pleaca cand are El chef de la oricine, asta e o doctrina oficiala chiar ortodoxa.
Ar trebui sa se gandeasca de 10 ori inainte BOR la viitor, pentru ca daca dati un ochi pe Reddit de ex unde posteaza generatiile noi, multi avand 14-25 ani, oameni botezati simbolic prin nastere, veti observa roada ca 95% sunt atei sau hulesc crestinismul cu absolut fiecare ocazie. In acelasi timp, nu e saptamana lipsita de topicuri cu oameni care nu mai rezista din cauza depresiei.

Sunt extrem de dezamacit culmea, sa vad o inversiune a mesajului crestinesc prin filmuletele astea pe youtube venite de la preoti de-ai nostri. Oameni care continua sa predice diverse versiuni ale mesajului biblic: ca in imparatia cerului intra foarte putini si prin asta isi anuleaza singuri din atributii si harisme. Practic incearca frecvent sa se justifice(din lene) de ce nu au nevoie sa caute sa mantuiasca oamenii. Se bazeaza foarte mult pe mesajul teologic din Efeseni capitolul 1 legat de predestinare, ca mai intai te-a ales Tatal pentru mantuire, apoi vii tu ca si crestin botezat prin credinta sa te poti pocai prin Mantuitor si abia apoi poti sa te duci spre drumul raiului. Dar scriptura e mult mai complexa decat cateva citate si doctrine.
Epistola 1 Timotei capitolul 2
3. ...Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
4. Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască...

nu doar 2-3 intr-o biserica care se prind ca pocainta la ortodoxi vine prin taina spovedaniei strict cu conditia ca reflecti la pacate si iti pare rau de ele, nu te duci la vrajeala ca sa-ti dea dezlegare sa te impartasesti de 4 ori pe an si mori cu inima impacata. Unii nici pe patul de moarte nu se vor mantui cand cer sa vina preotul sa-i impartaseasca simbolic, asta dupa ce au dus o viata intreaga agnostica in afara credintei si la sfarsit se afla intr-o incertitudine ca intr-un joc de zaruri care se invarte intre hai sa incerc / whishful thinking / rai / iad / las ca merge asa / asa a zis nevasta si popa

Cred ca s-a uitat cumva mesajul sfintilor care au ajutat in timpul vietii sa redirectioneze un numar enorm de decazuti ghidandu-i spre mantuire. Avem paterice, filocalii, degeaba daca nu e credinta aplicata. Imi e greu sa cred ca erau mai sfinti oamenii pe vremea aia decat pot fi acum. Ne lipseste ceva. Dumnezeu intradevar facea atunci minuni mai multe, dar astea erau strict ca sa faca mai multi oameni sa creada in dreapta credinta. Personal cred ca in prezent, oamenii nu se mai smeresc si Dumnezeu nu-i mai vede in intuneric. Societatea e facuta in asa fel incat daca esti smerit, inseamna ca esti prost si merge imaginea asta prin repetitie, in asa fel incat oamenii nu-si mai bat capul.

Last edited by Argesean123; 27.02.2024 at 17:58:30.
Reply With Quote