Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2009, 13:56:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.480
Implicit

ANCA...CHIAR NU AM CE-TI MAI RASPUNDE...tu bati apa in piua cu ale tale,eu la fel...tu iei lucrurile de suprafata si teoriile acestora,eu le amestec pe cat posibil cu ceea ce reprezentam si traim...de fapt.
nu mai comentez cu tine ca ma apuca batranetile,si tot aceleasi expresii le-am folosi la infinit fara nici un rezultat.
Ok!,ne-am inteles acum!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2009, 14:08:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

1. Fiul meu, de vei primi povețele mele și sfaturile mele de le vei păstra,
2. Plecându-ți urechea la înțelepciune și înclinând inima ta spre bună chibzuială,
3. Dacă vei chema prevederea și spre buna-cugetare îți vei îndrepta glasul tău,
4. Dacă o vei căuta întocmai ca pe argint și o vei săpa ca și pe o comoară,
5. Atunci vei pricepe temerea de Domnul și vei dobândi cunoștința de Dumnezeu,
6. Căci Domnul dă înțelepciune; din gura Lui izvorăște știința și prevederea;
7. El păstrează mântuirea pentru oamenii cei drepți; El este scut pentru cei ce umblă în calea desăvârșirii;
8. El păzește căile dreptății și pe cărarea celor cuvioși ai Lui stă de veghe.
9. Atunci tu vei înțelege dreptatea și buna judecată, calea cea dreaptă și toate potecile binelui.
10. Când înțelepciunea se va sui la inima ta și știința va desfăta sufletul tău,
11. Când buna chibzuială va veghea peste tine și înțelegerea te va păzi,
12. Atunci tu vei fi izbăvit de calea celui rău și de omul care grăiește minciună,
13. De cei ce părăsesc căile cele drepte, ca să umble pe drumuri întunecoase,
14. De cei ce se bucură când fac rău și se veselesc când umblă pe poteci întortochiate,
15. Ale căror cărări sunt strâmbe și rătăcesc pe căi piezișe.
16. Atunci tu vei scăpa de femeia care este a altuia, de străina ale cărei cuvinte sunt ademenitoare,
17. Care lasă pe tovarășul ei din tinerețe și uită de legământul Dumnezeului ei,
18. Căci ea se pleacă împreună cu casa ei spre moarte și drumul ei duce în iad;
19. Nimeni din cei ce se duc la ea nu se mai întoarce și niciunul nu mai află cărările vieții.
20. Drept aceea mergi pe calea oamenilor celor buni și păzește cărările celor drepți,
21. Căci cei drepți vor locui pământul și cei fără de prihană vor sălășlui pe el;
22. Iar cei fără de lege vor fi nimiciți de pe pământ și cei necredincioși vor fi smulși de pe el.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2009, 22:22:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mi se pare lipsit de importanta a fi atent daca nu cumva documentele electronice ar putea avea efecte nocive asupra constiintei religioase. In ultimul timp s-a scris destul de mult pe aceasta tema. Iar Apocalipsa, capitolele XIII-XIV-XV, contine niste avertismente clare in aceasta privinta, Fani71

Scrierile Sfintilor Parinti au un mare rol in ne ajuta sa intelegem vremurile pe care tocmai le traim. Chiar daca multi preoti se tem sa vorbeasca deschis despre acest aspect, unii comunica cu credinciosii asa cum pot, prin pliante, spunandu-le in soapta la spovedanie. Unii s-au modernizat si spun si ei ce spune politica. De!

Sa vedem atunci cand se va pune problema primirii microcipurilor pe mana dreapta sau pe frunte cat de crestini vom mai fi. In vremuri de incercare a credintei vom vedea daca suntem buni de ceva. Vom fi capabili sa marturisim si noi credinta ortodoxa si sa refuzam microcipurile si numarul lui Antihrist? Sau ne vom bate cu pumnul in piept ca suntem mari crestini, dar vom accepta numarul lui Antihrist al carui semn este 666 in locul numelui de botez, ca sa fim in rand cu lumea?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2009, 22:35:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

”Cine se inchina fiarei si chipului ei si primeste semnul ei pe fruntea lui, sau pe mana lui, va bea si el din vinul aprinderii lui Dumnezeu, turnat neamestecat, in potirul maniei sale, si se va chinui in foc si pucioasa, inaintea sfintilor ingeri si a Mielului. Si fumul chinului lor se suie in vecii vecilor. Si nu au odihna nici ziua, nici noaptea cei ce se inchina fiarei si chipului ei si oricine primeste semnul numelui ei” (Apocalipsa 14, 9-11).
Ne explica asadar in Scriptura foarte limpede ca, [COLOR=#ff0000]daca ne invoim cu acest sistem si ne lasam insemnati, urmarea acestui consimtamant va fi pedeapsa vesnica a iadului.[/COLOR]
Acum sa vedem din ce motiv aceasta pecete este considerata lucrare aducatoare de pedeapsa. Cand noi, crestinii, suntem botezati si suntem unsi in numele Domnului nostru Iisus Hristos cu Sfantul Mir, chiar daca suntem unsi in exterior, pe trup, de catre preot, aceasta ungere lucreaza asupra sufletului nostru intr-un mod tainic si duhovnicesc si mijloceste patrunderea harului Preasfantului Duh, ceea ce inseamna ca Dumnezeu Insusi intra in noi; astfel, in mod oficial suntem socotiti robi ai Celui Unuia-Nascut, ai Domnul nostru Iisus Hristos. Sfantul Ioan Damaschinul spune: ”Untdelemnul Botezului este inteles ca o vestire a Ungerii si ne face pe noi unsi si ne vesteste prin Sfantul Duh mila lui Dumnezeu” (cf. Dogmatica, vol. 1, ed. Credinta ortodoxa, p. 446).
Vedem asadar ca prin simpla folosire exterioara a Sfantului Mir se implineste marea Taina in lume, se intemeiaza imparatia lui Dumnezeu inlauntrul omului. Si asa cum Dumnezeu a lasat prin aceasta simpla ungere pe dinafara cu untdelemn sa se implineasca marea Taina, sa ne unim tainic cu Sine, tot El insusi a lasat ca prin acest semn exterior sa se stearga propria Lui pecete si sa ne despartim pe veci de El. Vedem, de altfel, ca Sfanta noastra Biserica ne invata sa facem pe trup simbolul si semnul Sfintei Cruci. Facandu-ne semnul Sfintei Cruci, ne aparam ca si cu un zid de orice rau, iar demonii sunt alungati. [COLOR=#ff0000]Nu e doar un simbol exterior lipsit de importanta, ci are influenta duhovniceasca.[/COLOR] Si acest mare eveniment l-a lasat Dumnezeu sa se implineasca printr-o folosire exterioara. Vedem apoi cum Dumnezeu porunceste profetului Moise sa intinda mainile in asa-fel incat sa formeze semnul Crucii, si cata vreme trupul lui formeaza semnul Crucii, dusmanii sunt pusi pe fuga, dar atunci cand le coboara, israelitii s unt invinsi. Asa cum spune Sfantul Ioan Damaschinul, [COLOR=#000080]‘’simbolurile care se vad sunt ale unor lucruri vazute doar cu mintea”.[/COLOR]
Sa revenim la tema noastra: [COLOR=#ff0000]primirea acestui semn dat oamenilor va avea sensul acceptarii unui stapan si domn strain.[/COLOR] Pentru ca, in timp ce Botezul si Mirungerea se fac in numele Domnului nostru Iisus Hristos, acest semn se leaga de numele sau de numarul numelui Antihristului. Iar din versetul: ”Aici este intelepciunea. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase” (Apocalipsa 13, 18)[COLOR=#000000] vedem ca[/COLOR][COLOR=#ff0000] [/COLOR][COLOR=#ff0000]nu e vorba de un simplu simbol exterior si de un semn gravat sau de un numar intamplator, ci de acceptarea de bunavoie (pentru cei care-l accepta) a unui stapan strain, a Antihristului,[/COLOR] si de instrainarea noastra automata si vesnica de singurul si adevaratul nostru Domn. [COLOR=#000000]Dumnezeu, asadar, nu pedepseste pe nimeni, noi singuri, de bunavoie, acceptam chinul nostru vesnic, punandu-ne pe noi insine in slujba diavolului si supunandu-ne lui.[/COLOR]
Acest semn il primeste cineva prin libera voie;[COLOR=#000000][/COLOR][COLOR=#000000] in primul stadiu,[/COLOR] la un anumit moment, cand si legal este consfintit si intra incet, incet in viata noastra; si [COLOR=#000000]in stadiul final, [/COLOR]cand prin atitudinea noastra nepasatoare vom lasa sa ni-l impuna si vom ajunge in punctul culminant al unei dileme finale: ori Sfanta Ungere in numele Domnului nostru Iisus Hristos, ori semnul cu numarul numelui fiarei. Si atunci fiecare va face alegerea sa potrivit cu: ”Nici o sluga nu poate sa slujeasca la doi stapani. Fiindca sau pe unul va uri si pe celalalt il va iubi, sau de unul se va tine si pe celalalt il va dispretui. Nu puteti sa slujiti lui Dumnezeu si lui mamona” (Luca 16, 13) (caci este vorba despre mamona la modul propriu, daca prin acest semn cineva a dera la acest sistem economic mondial).
[COLOR=#000080][COLOR=#ff0000]Esential, asadar, nu este numarul 666. Acest numar este pur si simplu un element in plus pentru a ne trezi. Ceea ce nu vrea Dumnezeu de la noi este sa ne invoim sa revindem diavolului libertatea pe care El ne-a daruit-o prin sfintitul Sau sange, rascumparandu-ne din blestemul legii[/COLOR].[/COLOR] Dumnezeu nu ne vrea robi si nu doreste sa aratam supunere aceluia care va incerca sa ne puna pe mana dreapta sau pe frunte semnul stapanirii lui si sa ne intoarca la epoca in care stapanii isi recunosteau sclavii dupa tatuajul de pe trup.


Sursa: Razboi intru cuvant - La apusul libertatii (4)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2009, 10:25:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu mi se pare lipsit de importanta a fi atent daca nu cumva documentele electronice ar putea avea efecte nocive asupra constiintei religioase. In ultimul timp s-a scris destul de mult pe aceasta tema. Iar Apocalipsa, capitolele XIII-XIV-XV, contine niste avertismente clare in aceasta privinta, Fani71

Scrierile Sfintilor Parinti au un mare rol in ne ajuta sa intelegem vremurile pe care tocmai le traim. Chiar daca multi preoti se tem sa vorbeasca deschis despre acest aspect, unii comunica cu credinciosii asa cum pot, prin pliante, spunandu-le in soapta la spovedanie. Unii s-au modernizat si spun si ei ce spune politica. De!

Sa vedem atunci cand se va pune problema primirii microcipurilor pe mana dreapta sau pe frunte cat de crestini vom mai fi. In vremuri de incercare a credintei vom vedea daca suntem buni de ceva. Vom fi capabili sa marturisim si noi credinta ortodoxa si sa refuzam microcipurile si numarul lui Antihrist? Sau ne vom bate cu pumnul in piept ca suntem mari crestini, dar vom accepta numarul lui Antihrist al carui semn este 666 in locul numelui de botez, ca sa fim in rand cu lumea?
Draga Antoniap, eu nu cred ca autorul Apocalipsei sf. Iona Evanghelistul se preocupa de cardurile noastre electronice in viziunile lui profetice... Iarta-ma, dar nu prea ma conving acest gen de avertismente. Apocalipsa e o carte mult prea profunda pentru a fi inteleasa asa de usor si cred ca exista multe interpretari supeficiale, catastrofiste.

Daca tine credinta noastra de putenea unuli numar sau un cod pe noi, atunci nu prea era puternica de la inceput!

Poate vor veni vremuri si poate nici nu sunt deoarte cand crestinii vor fi din nou persecutati.
de altfel in sec. 20 aceste vremuri revenisera si au fost multi noi martiri, dar nu pentru ca nu ar fi vrut sa poarte vreo uniforma, de exemplu, ci pentru ca il marturiseau pe Hristos.

Deci si in viitor, nu cred ca vom fi persecutati pentru exterioritati din astea, ci pentru credinta noastra si aplicarea ei in viata de toate zilele.
Sigur, daca mi s-ar cere sa port o medalie pe care scrie 'Nu exista Dumnezeu' ar fi altceva!!

Dar iti propun sa nu mai discutam despre asta aici, pentru ca exista un thread special, bine?
Daca vrei muta discutia asta acolo.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Ingerii pot face voia lor proprie? sergiu Din Noul Testament 23 03.08.2012 16:12:03
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 16:56:47
Massmedia influenteaza mintile juvenile Pavel_C Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 06.04.2010 19:12:23