Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 04.02.2011, 10:46:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Origen a fost un mare invatat, si unele scrieri ale lui sunt folosite. Nu prea are cum sa fie mare parinte pentru ca asa sunt numiti sfintii. Daca e sa dam crezare unei intamplari din Limonariu, se spune ca nu s-ar fi mantuit. Limonariul este din primul mileniu. Credinta noastra nu se bazeaza doar pe filozofie, trebuie sa ne bucuram pentru asta.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Origene
a fost un învățat și teolog creștin și unul din cei mai reputați Sfinți Părinți ai Bisericii
În timpul persecuției anticreștine (250 – 251) dezlănțuite de împăratul Decius, a fost aruncat în închisoare, în lanțuri, fiind torturat pentru credință
Alături de Clement din Alexandria, al cărui elev a fost mai întâi, Origene reprezintă perioada de maximă înflorire a Alexandriei intelectuale. Origene a fost un spirit ascuțit și pătimaș, scriind enorm, trăindu-și credința intens și îndrăznind până la autoflagelare. A fost un mare creștin.

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...gen-81412.html
Origen nu e un artist, dar eruditia sa e neintrecuta, gandirea sa e, deseori, geniala.
Origen e unul dintre cei mai mari ganditori ai lumii.
Origen a fost unul din cei mai fecunzi Scriitori bisericesti si unul dintre genialii cugetatori pe care-i cunoaste istoria crestinismului.
El e adevaratul creator al teologiei stiintifice in Rasarit.
Toti marii teologi greci si chiar unii latini din sec. IV si V ii sunt debitori.
El nu a fost eretic propriu-zis, pentru ca in vremea lui el era mare arbitru si mare campion al Ortodoxiei, cum stim din cazul lui Berii de Bostra si al discutiei cu atatia eretici. El a voit sa fie si sa lucreze numai in Biserica.
Origen a deschis drumuri noi in cugetarea teologica ...
El n-a pretins niciodata ca afirmatiile sale au toate valoare de dogma.
Origen a fost un profesor si un pedagog foarte iubit de ucenicii lui, cum stim din cuvantul de multumire al Sf. Grigorie Taumaturgul. El a fost mistuit de ravna dupa desavarsire si a lasat pagini neintrecute de "Filocalie".
Prima editie a Filocaliei patristice a fost alcatuita cu material din operele lui Origen.


In concluzie, a fost sau nu un mare parinte al Bisericii? Eu vad ca altii, mai indreptatiti decat noi, il considera unul dintre cei mai mari parinti ai Bisericii.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15