![]() |
![]() |
|
|
Înregistrare | Autentificare | Întrebări frecvente | Mesaje Private | Căutare | Mesajele zilei | Marchează forumurile citite |
![]() |
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
24. Marta i-a zis: Știu că va învia la înviere, în ziua cea de apoi.
25. Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. 26. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta? Ioan Cap. 11 Stim ca trupul putrezeste in pamant dupa moarte. Atunci ce anume traieste in veac dupa moarte? Acesta este sufletul omului.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem. Adevarul este fiinta vie. Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului. Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului. Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca |
#2
|
|||
|
|||
![]() Citat:
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
25. Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. 26. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta? Ioan Cap. 11 Unde scrie in acest verset dupa inviere? Prin "nu va muri in veac" se intelege clar niciodata nu doar dupa inviere. repet . daca trupul putrezeste dupa moarte atunci ce anume nu va muri in veac , adica niciodata? Insa eu va zic noapte buna. ramaneti in ideile dvs. nu vad de ce sa ne contrazicem aici la infinit. Eu de fapt nici nu vreau sa ma contrazic pentru ca eu nu am scopul de a convinge pe cineva deci nici pe dvs. Insa daca dvs aveti acest scop e treaba dvs. oricum ce este de la Dumnezeu va dainui si ce este de la tatal minciunii va pieri.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem. Adevarul este fiinta vie. Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului. Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului. Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca |
#4
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Deci atunci Iisus le-a spus lor pe față: Lazăr a murit." (Ioan 11,14 - versiunea Sinodală) Citat:
Credeți că Lazăr n-a mai murit după câțiva zeci de ani? Credeți că Marta răspunzând cu "Da" la întrebarea credinței n-a mai "murit în veac"? Mai trăiește Marta în veacul XXI? Citat:
"Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri!" (Facerea 3,4 - versiunea Sinodală)
|
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Tocmai ca, Marta credea ca va fi viu doar dupa inveiere (stiu ca va invia la inviere in ziua cea de apoi) iar Hristos i-a daramat aceasta idee spunand: Eu sunt invierea si viata si completatnd cel ce crede in mine nu va muri ci va trai in veac. Prin aceasta Hristos ne aseaza in Adevar, ca sufletul este nemuritor si ca daca va trai si va crede in Hristos nu va muri in veac. O stare de moarte in care nu stii nimic - o perioada nedeterminata pana la inviere contrazice insasi ceea ce Hristos a spus: Eu sunt invierea si viata, daramand mintul mortii sufletului pana la inviere si intareste aceasta prin cuvintele: nu va muri ci va trai in veac, nu dupa inviere. daca ar fi fost asa cum incercati sa sutineti, cu siguranta ca Hristos ar fi spus: asa e Marta, crezi bine, va fi viu dupa inviere, pana atunci este mort. Invierea inseamna inviere in trup induhovnicit cum spune Ap. Pavel si este aceea prin care fiecare suflet va primi trupul sau induhovnicit daca se va invrednici de el daca nu va muri. Avem exemplu pe insusi Hristos care a inviat in trup induhovnicit. In apocalipsa citim clar despre suflete invesmantate in haine albe cu ramuri de maslin in mana care erau multi , o multime si care erau sufletele celor pacatosi care s-au pocait si s-au spalat de pacat. Oare nu ar fi trebuit sa nu existe acolo ci sa stea morti in pamant pana la inviere? Si tineti cont ca acest lucru apare in apocalipsa inaintea invierii si a judecatii de apoi. Lazar era cat se poate de mort (desi asta nu inseamna ca nu era in iad) si e normal asa atata timp cat inca nu se implinise patimirea si moartea lui Hristos si inaltarea Sa la ceruri. Inca era sub Legea veche. Hristos inca era Dumnezeu intrupat pe pamant si nu avusese inca loc salvarea omenirii din pacat.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem. Adevarul este fiinta vie. Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului. Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului. Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca Last edited by dobrin7m; 23.01.2012 at 12:09:27. |
#6
|
||||||
|
||||||
![]()
Subiectul contextual la care și răspunde Iisus era învierea:
23. Iisus i-a zis: Fratele tău va învia. 24. Marta i-a zis: Știu că va învia la înviere, în ziua cea de apoi. 25. Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. 26. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta? (Ioan 11 - versiunea ortodoxă) Citat:
Ați spus ieri că nu vreți să vă contraziceți cu mine, dar exact asta faceți, în loc să vă susțineți afirmațiile făcute și care de fapt ar răspunde la întrebarea esențială a acestui topic. Vă re-re-amintesc: Citat:
Citat:
Citat:
Și de fapt nu înțeleg unde vreți să ajungeți... dacă Lazăr nu a primit un trup de slavă înseamnă că n-a fost înviat? Hristos a efectuat cumva o șarlatanie, prezentând locuitorilor din Betania doar o hologramă a lui Lazăr cel mort? Citat:
Citat:
|
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Dumnezeu sa va miluiasca! Contrazicerile de care amintiti acum vor lua sfarsit pentru ca eu ma retrag din ele. Am citit la un sfant ca cel care iubeste contrazicerile este manat de un duh rau si rautacios. Nu va redau textul si contextul ca oricum dvs nu cititi si nu va intereseaza deci ar fi efort inutil.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem. Adevarul este fiinta vie. Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului. Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului. Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca |
#8
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Observati legatura pe care o face Mantuitorul intre inviere si mostenirea vietii vesnice? De altfel, eu nu inteleg ce rost mai are invierea pe care ne-a fagaduit-o Domnul Iisus Hristos (martusita si in Crez) de vreme ce oricum suntem nemuritori. |
![]() |
Thread Tools | |
Moduri de afișare | |
|
![]() |
||||
Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
Despre moarte si pomenirea mortilor | AnnaEnache | Intrebari utilizatori | 42 | 13.06.2012 09:43:28 |
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. | bitza | Generalitati | 28 | 20.03.2011 02:05:27 |
Despre viata de dupa moarte | georgian_osa | Din Noul Testament | 30 | 14.03.2010 18:49:29 |
Marturii despre moarte | Iustin44 | Generalitati | 14 | 31.03.2009 23:59:56 |
despre randuielile de la moarte cuiva si parastase | mara2008 | Generalitati | 1 | 20.05.2008 15:07:31 |
|