Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2012, 13:15:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.824
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Acest lucru nu inseamna divort, cat timp femeia nu se recasatoreste, ci se ocupa de copii, asteptand venirea in fire a sotului.
Acest lucru inseamna sa-l vezi pe sot ca facand parte din tine. Il vrei vindecat pentru ca te vrei vindecata. Nu-i usoara aceasta lucrare. Ma gandesc de exemplu la persoanele batute - sa iti doresti ca cel ce te bate sa se vindece, e mare lucru. E un fel de frica de a nu-l pierde ca sa nu te pierzi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.04.2012, 13:37:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

De multe ori uitam sau nici macar nu suntem atenti la slujba cununiei (care aproape ca este de ajuns pt. a sti cum si cu ce se maninca casatoria) zburind totul pe linga noi in mare viteza si uitind cel mai frumos si elementar lucru al sotilor : prin unirea lor, ajung un singur trup in care sunt 2 suflete.
Si de aici in colo este f. frumos ce a spus Costel.

Numai ca pe noi nu ne intereseaza asta , ca de altfel nici viata in duh si adevar, ci ne intereseaza umanismul nostru ... Si de aici ce iese ?... numai Dumnezeu mai poate indrepta deoarece sotii cad din pacat in pacat pinaaa hat , in fundul gropii .
Si apoi se intreaba , exact ca in threadul despre cum se ia aghiasma, de ce se imbolnaveste si nu are imediat vindecare ? ca de, el nu afacut cine stie ce pacate , nu a omorit pe nimeni !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.04.2012, 14:02:04
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Doamne ajuta ca nu cunosc astfel de cazuri indeaproape, dar stiu de ele de la cunostinte sau de la cele care deja au fost agresate si acum sunt divortate. De exemplu o fata care s-a casatorit la varsta de 18 ani (acum 25) cu omul pe care-l iubea atunci si cu care nu s-ar fi maritat doar pentru ca "lucrurile pareau perfecte" si ea il vedea ca "un inger pe pamant" si se purta exemplar, dupa cununie a inceput sa se poarte ca o bestie (nu cunosc acel om dar nu cred ca avem dreptul sa dam in semenul nostru, de aceea il numesc asa). Femeia este tanara, isi doreste o familie cum se cuvine (cred) si copii. Cu omul care odinioara i-a fost sot nu mai poate fi pentru ca nu odata acela i-a promis ca se schimba, ci de mai multe ori. Ce facem noi femeile in cazuri ca acestea in care si vrem sa ducem o viata duhovnicesc corecta, dar vrem si o familie cu un om care sa ne protejeze si sa ne iubeasca (doua nevoi ale omului absolut normale)? Oare vede Domnul neputinta noastra si ne ingaduie sa ne refacem viata familiala cu altcineva sau trebuie sa ne "ducem la manastire" desi nu suntem facute pentru asta? Pacate au toti oamenii, de la mic la mare, de la copil la batran. Unii sunt mai slabi, altii mai puternici. Cand intr-o astfel de situatie sunt implicati copii, si femeia divorteaza, sunt de acord ca restul vietii sa si-l dedice cresterii copiilor, dar cand nu ai un copil si, ca femeie, iti doresti sa fii mama, ca in cazul prezentat mai sus, ce se poate face? Intreb de asemenea cazuri pentru ca nici eu nu stiu cum voi nimeri si ma preocupa subiectul. Mi se pare cam nedrept sa judecam femeia aceea care are parte de un asemenea "tratament" si totusi, daca divorteaza, sa fie condamnata la singuratate. Si in plus, Hristos cred ca a vorbit de cazurile in care sotii sa se comporte catusi de putini civilizat unii cu altii, nu asa. Sau El s-o fi referit si la astfel de cazuri?
Stiu ca judecata oamenilor nu este ca cea a lui Dumnezeu, dar tot imi doresc sa aflu cat mai multe pareri si la intrebarea: se poate/credeti ca violenta se incadreaza in randul desfranarii?
Multumesc,
AGabriela
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2012, 14:07:13
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 511
Implicit

ce reprezinta desfranarea?...opusul desfranarii este infranarea....de aici sensul mai larg...cuprinde tot ce e neplacut Domnului....opinia mea...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2012, 14:29:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Mi se pare cam nedrept sa judecam femeia aceea care are parte de un asemenea "tratament" si totusi, daca divorteaza, sa fie condamnata la singuratate. Si in plus, Hristos cred ca a vorbit de cazurile in care sotii sa se comporte catusi de putini civilizat unii cu altii, nu asa. Sau El s-o fi referit si la astfel de cazuri?
Stiu ca judecata oamenilor nu este ca cea a lui Dumnezeu, dar tot imi doresc sa aflu cat mai multe pareri si la intrebarea: se poate/credeti ca violenta se incadreaza in randul desfranarii?
Învățăturile Domnului nu condamnă pe nimeni. Ne lasă toată libertatea să le împlinim, dacă vrem. Noi ne asumăm sau nu unicitatea căsătoriei. Dacă suntem slabi duhovnicește, căutând o împlinire la nivel sufletesc-trupesc, singurătatea ne va fi, probabil, chinuitoare.
Biserica s-a arătat îngăduitoare cu slăbiciunile noastre și, prin pogărământ, admite până la a treia căsătorie, numind desfrânare abia ceea ce depășește acest număr.
Totuși, a doua și a treia căsătorie nu mai sunt taine decât dacă unul dintre miri n-a mai fost căsătorit.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
betie, desfranare, familie, repros

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 19:35:48
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 17:24:26
Cum intelegeti cultul ortodox ? STEPHAN Spiritualitatea ortodoxa 10 11.06.2012 18:13:39
(totul) Despre desfranare NeInocentiu Generalitati 184 31.08.2011 23:18:33
Ce intelegeti prin.......... mara2008 Nunta 12 30.06.2010 08:27:25