Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2013, 09:17:56
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Crearea Statului Vatican a fost realizata in anul... De atunci au fost 7 papi. Ultimul "spune"(prin vocea unor adventisti) apocalipsa va sta putin. (Totusi ultimul a stat mai mult decat al doilea sau al treilea, ca o idee)
La sfarsitul celui de-al saptelea papa va veni Iisus!10. Dar sunt si sapte imparati: cinci au cazut, unul mai este, celalalt inca nu a venit, iar cand va veni are de stat putina vreme.
Desigur ca acum neoficial vor spune ca actualul papa este :11. Si fiara care era si nu mai este - este al optulea imparat si este dintre cei sapte si merge spre pieire.
Desigur cercetarea scripturii uneori poate fi primejdioasa daca o faci cautand tot felul de scenarii. Iata ce scrie un site adventist din Moldova:Fiara (succesorul lui Benedict)incheiat citatul.
Deci adevaratul motiv al demiterii este : putina vreme.
Ce ne ramane de facut? Unele profetii ortodoxe spun ca biserica ortodoxa se va unii cu cea catolica sub conducerea unui patriarh care va sta la Roma. Profetia unui sfant catolic (mai mult ca sigur modificata) spune ca actualul papa va fi ultimul. Nu ne ramane decat sa priveghem. Unii adventi insa nu au mai avut rabdare si au spus ca Iisus va veni in timpul domniei lui Benedict! Si scenarile pot continua. Noi sa fim vigilenti si sa nu uitam ca din Templu lui Dumnezeu va iesi cel rau.Potrivnicul, care se inalta mai presus de tot ce se numeste Dumnezeu, sau se cinsteste cu inchinare, asa incat sa se aseze el in templul lui Dumnezeu, dandu-se pe sine drept dumnezeu. (2Tes.2:4)
Dar asta inseamna ca Templu lui Dumnezeu nu e nici pe departe biserica adventista!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2013, 09:31:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

In Biblie scrie clar ca "Ziua Domnului va veni ca un fur". Avand in vedere ca nici ingerii din Cer nu stiu cand va fi Ziua Aceea, nu cumva este o impertinenta sa spui mai mult de atat ?

Urmandu-i pe fratii benedictini: "sa ne rugam ca si cand Ziua Domnului va fi maine, sa lucram ca si cand va fi peste 1000 de ani !".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2013, 09:43:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.871
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Urmandu-i pe fratii benedictini: "sa ne rugam ca si cand Ziua Domnului va fi maine, sa lucram ca si cand va fi peste 1000 de ani !".
frumoase vorbe...si intelepte. Amin!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.03.2013, 10:12:32
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Sunt multe aberatii aici. Citez: Actualul papa desi nu se cheama Petru si-a luat numele de Francisc care avea pe tata Petru :)))
Ce legatura are statul papal Cu cei 7 imparati?
Noi sa priveghem. Si Calinic(el sau altii?!?) a spus ca va veni sfarsitul in 1992. dar nu profetia unui om este adevarul ci biserica! Sper ca cele doua biserici sa se uneasca.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2013, 09:38:13
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Profetia unui sfant catolic (mai mult ca sigur modificata) spune ca actualul papa va fi ultimul.
da, sf. Malachia.

a spus ca ultimul papa, deci acest Francisc, este "Petrus Romanus" - ce legatura are cu acest cardinal din Argentina???

niciun papa nu si-a ales numele de "Petru", de frica...

Last edited by Cornel Urs; 14.03.2013 at 09:43:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare