![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Eu totusi, din toate povestile astea de aici, nu inteleg cum pot sa fie asa greseli la analize si ecograf. Mai ales la ecograf! Pai acolo se vede clar tot. Exista si ecograf 3D deja. Ori nu se pricep medici, ori nu stiu ce sa spun. Ori voi exagerati cumplit.
Pai atunci inseamna ca asa aiureli se fac si la boli, sunt oamenii operati aiurea, nu au cancer cand li se spune ca au si etc.! Sa nu mai avem incredere in medici? Asta este concluzia? Intre acum 50 ani si acum chiar nu a avansat deloc medicina. Ca atunci nu stiai ce este in tine, nu existau aparate. Ce rost mai are sa mergem la medic?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Citat:
ps: știai că ecograful afecteată auzul pruncului? știai că ultrasunetele nu sunt sănătoase pentru mamă și prunc? știai că de multe ori în timpul ecografiei prunculețul se adună, se retrage...din cauza ecografului? sau mai important este să vedem ce sex are copilul? sau mai important este să aflăm că el ar putea avea o problemă și astfel să decidem noi dacă acest copil să trăiască? cine suntem noi să decidem viața copilului? nu avem nici un drept asupra vieții acelui copil...singurul, dar singurul este doar Dumnezeu. Datoria noastră este să dăm viață și nu să ucidem. Last edited by ovidiu b.; 14.03.2013 at 17:58:57. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Citat:
Știu așadar din surse de primă mână ce înseamnă ecografia și interpretarea ei. Și mai știu, de la fosta soție, că unii dintre medicii care dădeau examenul final pentru competențe în radiologie, confundau splina cu ficatul... Înțelegi oare ce înseamnă asta?.... Nu exagerăm așadar, are grijă realitatea cruntă să exagereze singură... Am aflat la vremea potrivită între ce limite este recomandată utilizarea tehnicilor radiologice, care sunt mai mult sau mai puțin invazive, ce riscuri implică, cum e cu gravidele etc. Pot spune că astăzi treaba cu echografia nu mai este o chestiune serioasă și profesionistă ci mai degrabă o modă și un bussines, care exploatează naivitatea și defectele de caracter ale clientelor. Dacă ești fițoasă și vrei să te dai doamnă, musai să faci câteva ecografii, poate și un CT (??) când ești gravidă. Obligatoriu îți angajezi (??) și un psihoterapeut care să te asiste pe perioada sarcinii și alăptării (care va fi scurtă, maxim 3 luni, că așa face o doamnă, doar nu-și strică silueta și își periclitează cariera pentru un plod), pregătești desigur cada pentru nașterea sub apă (deși e mai comod să naști prin cezariană), soțul ți-l trimiți la grupuri de suport la unul din cabinetele din Cotroceni sau din Dorobanți, și, în orice caz, tot Cosmosul trebuie să ia aminte că se petrece un eveniment unic în istoria lumii: cucoana a rămas gravidă!... (iar prin asta vreau doar să spun că minunea apariției unui nou om este uneori denaturată prin exaltare histrionică) În realitate, medicii serioși recomandă apelul la echografie doar în anumite momente ale sarcinii și numai dacă este absolut necesar. Scopul principal este evident unul diagnostic, iar mai departe se poate planifica o conduită terapeutică pentru ducerea la bun sfârșit a sarcinii și pregătirea nașterii. Dar numai dacă sunt motive suficient de temeinice pentru a face astfel de investigații. Și totuși, deși un procent minor de gravide ar avea nevoie de un surplus de investigații, în fapt majoritatea covârșitoare a graviduțelor sunt prinse în caruselul șarlatanesc al unor analize fără nici un rost. Afară, doar, de umplerea buzunarului medicilor ultrahrăpăreți. Dar sunt și medici onești, cu conștiință profesională și cu frică de Dumnezeu. Aceștia sunt rezervați în privința utilizării tehnicii radiologice în afara cazurilor de strictă necesitate. Last edited by cezar_ioan; 14.03.2013 at 23:31:31. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Citat:
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Citat:
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Citat:
Nu înțeleg de ce atâtea vizite pe la medic când mămica se simte bine? De aici se vede cât de credincioși suntem și câtă încredere avem în ajutorul de Sus. Citat:
Citat:
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Citat:
să nu facă ecografie nici când trebuie să nască? |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Inainte de a naste cred ca e necesar un ecograf. Ecograful spune multe despre pozitia fatului. Un exemplu, sora mea anul trecut a nascut o fetita. La ecograful facut chiar inaintea nasterii au vazut ca are cordonul ombilical infasurat de cateva ori in jurul gatului si au decis sa faca cezariana intru-cat la o nastere normala fetita ar fi murit strangulata.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem. Adevarul este fiinta vie. Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului. Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului. Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Fie unul....așa pentru liniștea mamei și a medicului că prunculețul se poate naște normal.
|
|
#10
|
||||
|
||||
|
Citat:
Ca medicul sa vina la nastere sau in caz ca nu poate, sa te lase pe maini sigure, trebuie sa te monitorizeze in timpul sarcinii, sa ii respecti regulile si sa faci ce iti recomanda. Daca vrei sa nasti cu cine se nimereste atunci, o va vezi pe pielea ta ce te asteapta...si aici este alta poveste. O alta problema este ca in ziua de astazi foarte multe femei au probleme cu sarcina, o duc cu greu pana la sfarsit si de multe ori cu tratament. Sa mergi regulat la control este o necesitate. |
|
|