![]() |
![]() |
|
|
Înregistrare | Autentificare | Întrebări frecvente | Mesaje Private | Căutare | Mesajele zilei | Marchează forumurile citite |
![]() |
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
#31
|
||||
|
||||
![]()
Dacă problema emancipării - în general, nu doar a femeilor - înseamnă, de fapt, refuzul ascultării de Dumnezeu, în ultimă instanță, atunci rezolvarea nu poate veni decât în urma pocăinței, adică din schimbarea gândirii, a mentalității lumești, decurgând din întoarcerea la Dumnezeu și la ascultarea, din iubire, de El.
După cum tot din iubire trebuie să fie orice ascultare, inclusiv cea față de soț, căci înainte de porunca ascultării este porunca iubirii. Care le este dată și bărbaților, pentru soțiile lor. Numai atunci când iubirea lipsește ascultarea este grea și numai mândria te face să o simți umilitoare, să te simți inferior. Când, de fapt, cum spunea și heaven, tocmai slujirea te face mare. Acum, dacă emanciparea femeii înseamnă că ea pune tot mai mult accentul pe sine, că este preocupată în primul rând de fericirea personală, că nu mai dorește să iubească și să se jertfească pentru cineva, evident că nu este bine. Însă la fel de rău este și dacă bărbatul face acestea, centrându-se pe sine în loc să își centreze viața în Dumnezeu. Cred că, înainte de toate, el trebuie să facă asta, dacă consideră că Dumnezeu l-a făcut înaintea femeii și cap al ei. Înainte de a cere, trebuie el însuși să dea. Last edited by CristianR; 10.06.2014 at 15:51:07. |
#32
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Eu nu vorbesc in acest topic la modul general, nu in numele cuiva. Prin supunerea femeii fata de barbat inteleg exact acele citate din Sfanta Scriptura expuse de mine in primul thread: 1 Corinteni 14:34-35 34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice și Legea. 35 Dacă voiesc să capete învățătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbații lor acasă; căci este rușine pentru o femeie să vorbească în biserică. 1 Timotei 2:11-12 11.Femeia să se învețe în liniște, cu toată ascultarea. 12.Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniștită. Deuteronom 22:5 5 Femeia să nu poarte îmbrăcăminte bărbătească, și bărbatul să nu se îmbrace cu haine femeiești; căci oricine face lucrurile acestea este o urâciune înaintea Domnului Dumnezeului tău. Efeseni 5:22-33 22 Nevestelor, fiți supuse bărbaților voștri ca Domnului; 23 căci bărbatul este capul nevestei, după cum și Hristos este Capul Bisericii, El, Mântuitorul trupului. 24 Și după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot așa și nevestele să fie supuse bărbaților lor în toate lucrurile. Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru 3:1 Asemenea și voi, femeilor, supuneți-vă bărbaților voștri, așa încât, chiar dacă sunt unii care nu se pleacă cuvântului, să fie câștigați, fără propovăduire, prin purtarea femeilor lor 1 Corinteni 11:3-15 3 Dar vreau să știți că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii și că Dumnezeu este Capul lui Hristos. 4 Orice bărbat care se roagă sau prorocește cu capul acoperit își necinstește capul său. 5 Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul dezvelit își necinstește capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă. 6 Dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Iar, dacă este rușine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească. 7 Bărbatul nu este dator să-și acopere capul, pentru că el este chipul și slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bărbatului. 8 În adevăr, nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat; 9 și nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat. De asemenea topicul este emanciparea femeilor si nu violenta domestica asa ca va rog sa ramaneti in topic.
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea Last edited by Gheorghe Dinu; 10.06.2014 at 14:39:44. Motiv: adaugari |
#33
|
||||
|
||||
![]()
O, da, ca sporul natalitatii e redus doar din vina femeilor, de parc n-ar fi barbatii care sa-si forteze nevasta/prietena sa faca avorturi sau sa foloseasca anticonceptionale... Nuu, e vina femeilor.
Cica femeile n-au voie sa invete pe altii, atunci cum se face ca avem mai multe invatatoare/profesoare decat profesori/invatatori?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau. Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare. Iubeste si nu astepta nimic in schimb. Daruieste si vei primi la randul tau. Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata. |
#34
|
|||
|
|||
![]() Citat:
P.S Dacă tot am adus vorba despre această tînără țin să spun că a făcut un apel creștinilor să se roage pentru puținele biserici care nu au fost închise, cîteva biserici ortodoxe și catolice. |
#35
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Nu cred ca sunt multi barbati care sa-i bage pe gat sotiei anticonceptionale :)) Pai, conform Bibliei "femeile n-au voie sa invete pe altii", dar comunismul, ateismul, feminismul si alte curente impotriva crstinatatii au dus la aceasta situatie care este neconforma cu ortodoxia, si deci un pacat.
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea |
#36
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Exemplul meu cu sotul: oare din 1800 lei putem plati intretinerea casei, mancarea, imbracamintea, scoala si ce mai e de platit, astfel incat sa nu cersim de la altii? Asta in conditiile in care am avea o locuinta a noastra.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau. Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare. Iubeste si nu astepta nimic in schimb. Daruieste si vei primi la randul tau. Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata. |
#37
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Hai, zau? Daca nu sti tu, nu inseamna ca nu sunt; nu zic toti, dar sunt; si sa nu ma ia careva ca aia-s exceptii, ca n-are sens... Decizia avortului e si a barbtului; de mai multe ori e a barbatului decat a femeii; din fruca de barbat sau din frica de divort femeile avorteaza la insistentele barbatului; ca sa nu zic de adevaratele exceptii, aia care le lovesc pe femei in asa hal incat sa piarda copilul si care nu se opresc pana nu-s siguri ca femeia a pierdut copilul; nu-s femeile usi de biserica, dar nici barbatii nu-s mai prejos. Hai sa dam vina pe regimurile politice si pe alte magarii decat sa dam vina pe oameni; doar e mai simplu, nu? Cine a adoptat regimurile politice, ateismul, feminismul si altele, nu oamenii? De ce nu faci ceva impotriva chestiei asteia, daca esti impotriva? Nu cred ca esti singurul... faceti ceva daca nu va convine, daca nu e bine, daca e neconform cu ortodoxia. Asa e usor sa ne plangem. Uite, nici mie nu imi place feminismul, dar ce pot sa fac? Cu cine sa ma aliez sa schimb macar in parte gandirea asta? Am cu cine? Se baga cineva? Nu, toti stam si comentam pe forumuri (nu e singurul forum cu acest topic) si n-avem puterea sa facem nimic. Dupa gandirea asta femeile n-au voie nici sa faca scoala, nici politica, nici inginerie, nici multe altele; te pomenesti ca nici agricultura, ca e "munca de barbat". Sunt de acord cu egalitatea in anumite puncte si atat. Egalitate la sansa de a studia, egalitatea in sensul ca femeia sa nu ii fie sotului pe post de sclava moderna cum ar vrea unii anti feministi, egalitate de decizie privind familia si lucrurile importante (in sensul ca cei 2 soti sa se sfatuiasca, apoi sa se ia decizia, nu sa ia barbatul sau femeia de capui lui/ei deciziile si mai sunt cateva aspecte tot in genul asta care nu imi vin in minte.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau. Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare. Iubeste si nu astepta nimic in schimb. Daruieste si vei primi la randul tau. Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata. |
#38
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Si multe din "emancipari" s-au facut din motive foarte practice. Nu exista Rosy the Riveter fara sa fiu nevoie de munca in fabrici din partea femeilor casnice, casnice care se pare ca au aparut doar datorita unor schimbari de mod de viata si polarizari de la sfarsitul Evului Mediu. Cat despre autor, ce sa zic. Desi miscarea feminista postmoderna a devenit un circ sinistru(tot respectul feministelor clasice), el se pare ca vrea sa o dea in cealalta extrema, ascunzandu-se in spatele unor versete. Pana la urma, tot una suntem in fata lui Dumnezeu. 28. Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte barbateasca si parte femeiasca, pentru ca voi toti una sunteti in Hristos Iisus.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted. |
#39
|
||||
|
||||
![]()
Se pare ca starnesti un val de critici negative pe un forum crestin ortodox doar postand cateva versete din Biblie. Interesant !
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea |
#40
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Iar citate au oferit si alti membri ai forumului,insa nu stiu daca le-ati luat prea mult in considerare.Spre exemplu,acesta,care este atat de frumos si pana la urma cuprinde intreaga esenta a dezbaterii de pe acest topic: " Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte barbateasca si parte femeiasca, pentru ca voi toti una sunteti in Hristos Iisus ! "
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share |
|