Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2008, 21:11:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Colinda

Colinda este Biblia nescrisa a Nasterii Domnului. Unii o vestesc, atii o primesc, insa, toti participa tainic la Intruparea Fiului. Imi place nespus de mult faptul ca ele, colindele, se canta in comuniune. Nu te lasa sa fii singur atunci cand le vestesti, si e minunat ca nu te lasa in singuratate nici cand le asculti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.12.2008, 22:42:08
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

In plus, colindătorii se transformă în vestitori ai bucuriei venirii lui Hristos în lume. Datorita lor ne amintim an de an ca Insusi Hristos a coborat pe pamant pentru a ne da un exemplu de dragoste si daruire. Sa ne lasam inimile schimbate de iubirea Lui.
Sarbatori vesele si linistite!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.12.2008, 22:47:43
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
In plus, colindătorii se transformă în vestitori ai bucuriei venirii lui Hristos în lume. Datorita lor ne amintim an de an ca Insusi Hristos a coborat pe pamant pentru a ne da un exemplu de dragoste si daruire. Sa ne lasam inimile schimbate de iubirea Lui.
Sarbatori vesele si linistite!
[SIZE=3][COLOR=green]Copiilor trebuie sa li se explice esenta colindelor ca sa constientizeze ce mesaj transmit prin cantecul lor. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Crezi ca cine nu este in stare sa iubeasca oamenii, aproapele, il poate iubi pe Iisus Christos?[/COLOR][/SIZE]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2008, 00:06:56
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

am si eu .... o intrebare referitoare la colinde... poate imi zice si mie cineva de unde vine(isi are radacinile) refrenu cu "lerui ler"... pana nu cu mult timp in urma nu imi era prea clar nici "flori dalbe de mar" dar acu am aflat...
Va multumesc.
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2008, 12:12:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Un articol despre [SIZE=2]Originea cuvantului "Ler" in limba romana.[/SIZE]
http://www.crestinortodox.ro/Diverse...-53-11480.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.12.2008, 12:31:08
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=green]Copiilor trebuie sa li se explice esenta colindelor ca sa constientizeze ce mesaj transmit prin cantecul lor. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000]Sunt perfect de acord, daca vroiai sa ma atentionezi sunt constienta de lucrul asta si atunci cand profesam in invatamant si aveam sub indrumare copilasi tocmai asta incercam sa-i fac sa inteleaga ca prin colindele lor vestesc Nasterea Domnului Iisus Hristos.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000][/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=green]Crezi ca cine nu este in stare sa iubeasca oamenii, aproapele, il poate iubi pe Iisus Christos?[/COLOR][/SIZE]
cu siguranta nu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.12.2008, 13:47:26
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

multumesc costel pentru articol
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.12.2008, 14:22:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=green]Copiilor trebuie sa li se explice esenta colindelor ca sa constientizeze ce mesaj transmit prin cantecul lor. [/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=green]Crezi ca cine nu este in stare sa iubeasca oamenii, aproapele, il poate iubi pe Iisus Christos?[/COLOR][/SIZE]

Ai dreptate,multi colinda dar nici nu stiu ce semnificatie are colinda sau ce sarbatoresc ei...
Reply With Quote
Răspunde