Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.12.2008, 22:55:26
MihaiFloarea MihaiFloarea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit Etimologia cuvantului Craciun

[COLOR=black]În foarte recent publicatul Dicționar etimologic al limbii române al dr. Mihai Vinereanu, la pp. 277-279 se trec în revistă alegațiile pe care, parțial, și autorul acestui articol le evocă. Pentru aceia care nu și-au procurat încă prețiosul dicționar, editat de Alcor EDIMPEX SRL, [COLOR=#0000ff]ed_alcor@yahoo.com[/COLOR] reproduc finalul definiției: Crăciun provine din proto-indo-europeanul *(s)ker- „a îndoi, a încovoia“, respectiv *kerk- „cerc“, radical din care provine și rom. cerc. Astfel, din *ker-> proto-traco-dac. *kerkion > traco-dac. *Kerk’un > rom.Crăciun. Suf. -ion este specific limbii geto-dace. […]Sărbătoarea Crăciunului are rădăcini vechi indo-europene avînd un caracter [/COLOR]agrar neolitic, fiind întîlnită sub o formă sau alta la mai multe popoare indo-europene. În esență este o celebrare a solstițiului de iarnă, a soarelui, iar denumirea însăși a Crăciunului este de origine traco-dacă, preluată apoi de celelalte popoare din Europa Centrală și de Răsărit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.12.2008, 23:14:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Un articol cu foarte multe informatii pe aceasta tema, am primit astazi in newsletter-ul de la crestinortodox.ro. Iata link-ul:
http://www.crestinortodox.ro/Craciun...469-11170.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.12.2008, 23:26:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea Vezi mesajul
[COLOR=black]În foarte recent publicatul Dicționar etimologic al limbii române al dr. Mihai Vinereanu, la pp. 277-279 se trec în revistă alegațiile pe care, parțial, și autorul acestui articol le evocă. Pentru aceia care nu și-au procurat încă prețiosul dicționar, editat de Alcor EDIMPEX SRL, [COLOR=#0000ff]ed_alcor@yahoo.com[/COLOR] reproduc finalul definiției: Crăciun provine din proto-indo-europeanul *(s)ker- „a îndoi, a încovoia“, respectiv *kerk- „cerc“, radical din care provine și rom. cerc. Astfel, din *ker-> proto-traco-dac. *kerkion > traco-dac. *Kerk’un > rom.Crăciun. Suf. -ion este specific limbii geto-dace. […]Sărbătoarea Crăciunului are rădăcini vechi indo-europene avînd un caracter [/COLOR]agrar neolitic, fiind întîlnită sub o formă sau alta la mai multe popoare indo-europene. În esență este o celebrare a solstițiului de iarnă, a soarelui, iar denumirea însăși a Crăciunului este de origine traco-dacă, preluată apoi de celelalte popoare din Europa Centrală și de Răsărit.
noua ni s-a spus in octombrie cind am vizitat biserica nasterii ca pestera unde s-a nascut Mintuitorul a fost al unui cioban a carui nume era CRACIUN,de unde se zice la nasterea Domnului si Craciun,dupa numele propritarului acelui grajd.Mi se pare o explicatie mult mai plauzibila decit sa ne stilcim limba incercind explicatii sofisticate!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2008, 22:33:05
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
noua ni s-a spus in octombrie cind am vizitat biserica nasterii ca pestera unde s-a nascut Mintuitorul a fost al unui cioban a carui nume era CRACIUN,de unde se zice la nasterea Domnului si Craciun,dupa numele propritarului acelui grajd.Mi se pare o explicatie mult mai plauzibila decit sa ne stilcim limba incercind explicatii sofisticate!!
asa am auzit si eu. :)
de aceea e bine sa spunem ca praznuim Nasterea Domnului... si nu Craciunul... chiar daca si acestuia i se cuvine cinste, totusi, ziua este inchinata Nasterii dupa trup a Domnului Nostru Iisus Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 15:11:44
Despre etimologia cuvîntului ler MihaiFloarea Teologie si Stiinta 0 09.01.2010 12:54:07
Intelesul cuvantului lume patinina34 Pocainta 6 27.02.2009 10:10:36
Puterea cuvantului jenica Generalitati 25 10.08.2007 15:02:53