Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 17.12.2008, 18:21:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
In sfarsit am inceput sa ma dumiresc si eu cum de cad oamenii in plasa ereziilor.Vsovi e cel mai bun exemplu.Inteleg acum de ce psihopati,labili mintali si descreierati ca Dogaru,Verginica,Veronica,Bivolaru....reusesc sa corupa si sa manipuleze atatia oameni.
Frate(ratacit)Vsovi, si tu te rogi la Verginica?Si daca tot te rogi si o cinstesti ca pe sfanta,ti-a aratat si tie ceva vedenii?Prorocii...ceva...nimic?
Cu nespusa parere de rau, constat ca ai innebunit de tot .
Citeam mereu mesajul tau de stare si mi se parea destul de interesant(atunci cand era citibil),acum insa constat cu parere de rau ca fenomenul de la Pucioasa,cu Verginica si cu toti proorocii d-acolo te-au zapacit de tot(cea ma clara dovada fiind faptul ca acum este necitibil).
Revino-ti frateee!!!!!!

draga strajerule,

-a avut sfantul Nifon vedenie cand i s-a aratat Judecata?
-a avut sfantul Serafim de Sarov vedenie cand a aratat voia lui Dumnezeu ucenicului?
- prin vedenii a vorbit Domnul sfintzilor shi fatza catre fatza celor pe care i-a trimis sa vorbeasca poporului cum era Moisi

sf Verginica, de ce nu e buna pentru voi sau de ce m-am tampit eu ca nu mai shtii dumneata citi ce scriu eu?

de ce ai plasat Trambitza Domnului printre ratacirile vremii, ca s-o mocirleshti? shi sa nu mai creada altzii? poate ca eu, poate ca tu, poate ca unul care s-ar fi regasit citind...

Deci ce vrei sa aratzi ca m-am smintit? poi ti-am zis shi data trecuta,

ce e cu dumneata din moment ce nu crezi? cu Dumnezta ce este?
nu cumva din motive ca ai aparat prea mult camashile sfintzishorilor verzi?

deci dragul meu frate strajer, shi tata a fost strajer cand a fost mititel, ca asha erau vremurile, dar de ce suntetzi domnule asha de invershunatzi pe Hristos-Duhul? pe Trambitza Domnului? nu cumva pentru ca shtitzi ca e adevarat tot ce se scrie acolo? ce va tzine intr-ansul? nu cumva marele chit care v-a mancat ochishorii urechilor inimii vostre? cu voi cu tot?

de ce hulitzi? de ce lovitzi in tzepushe? "au doara"nu stiatzi ca pe voi inshiva va lovitzi? sau nu era adevarata "orbirea sf AP Pavel"? poi a orbit! l-au dus ca pe orb...

sigur ca Domnul se smereshte shi este mielushelul cel bland shi nevinovat... dar nu va ganditzi ce o sa patzitzi candva?

spui ca am ajuns nebun? ar fi perfect! "facetzi-va nebuni pentru Mine shi Cuvantul Meu" dar nu pot sa marturisesc ca ash fi, ca shi daca vreau raman tot viclean, rece, retras, ratzional, logic, lipit de pămant shi mare...


deci ce este de discutat?

eu am zis ca il vad pe Hristos-Duhul in Cuvantul lui Dumnezeu din cartea cetatzii Noului Ierusalim...

iar voi vedetzi ca ar fi un duh de drac, ori ca sunt sectantzi, ori ca sunt schismatici... eu nu i-am cunoscut personal pe niciunul, dar unde scrie ce sustzinetzi voi? unde este argumentul? in opinia psihiatrilor gLumii? in opinia mondena la bursa zvonurilor? in vazduhul nalucifariferizat de arhiconul gLumeail? unde?

va plangetzi shi va vaitatzi ca nishte?... ca nishte ce? ca o sa-mi cada bolovanul de sare in cap... dar uitatzi cum a aparut el? atunci cand s-a uita femeia lui Lot inapoi...

deci cum zicea Hristos in drumul sau cand il plangea poporul (nu ma asemen cu El) dar asha ma plangetzi shi voi doar ca eu nu duc nici macar un firicel de cruciulitza... bine ar fi, dar eu is ca un boier... poi spunea Hristos "nu ma plangetzi pe Mine ci pe voi sa va plangetzi"...

deci nu pricep ce este asha de neverosimil?

ca verginica este proorocitza? ca este Trambitza Domnului? dar ceilaltzi prooroci cum l-au auzit shi vazut shi primit pe Dumnezeu? nu erau asha nishte saraci shi umili ca Verginica? defapt e adevarat, ca niciunul in afara de Iov shi de Daniel n-a fost asha ca ea... atat de lovit olul ei... de tot antichristmul lumii...

poi nu v-am zis ca ea a fost in linia-ntai? shi dumneata te numeshti strajer? poi la ce faci straja? ca sa nu o iau razna eu? fiindca dumneata nu mai reusheshti ca sa ma citeshti? fii domnule serios, ca tzi-am zis ca eu nu pot sa o iau razna nici sa vreau... ca daca ash reushi, m-ash mantui... ash ajunge sarac in duh, in Hristos-Duhul cel care a vorbit prin Verginica. prin sf Verginica, fiindca este o sfanta shi un mare prooroc asha ca Moisi pentru vremurile de astazi... dar voi l-atzi vrea de prooroc pe Goliat. neshtiind ca David deshi era mic, mititel, s-a facut shi mai mic pentru Domnul, caci altfel n-ar fi fost un asha de mare REGE!
  #92  
Vechi 17.12.2008, 21:36:12
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

Sfantul Nifon si Sfantul Serafim au sfinte moaste iar Verginicai nu i se poate zice sfanta pana nu o dezgroapa cineva sa vada daca a mai ramas macar un toc de la bocancul ei.
  #93  
Vechi 17.12.2008, 22:24:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wertygo Vezi mesajul
Sfantul Nifon si Sfantul Serafim au sfinte moaste iar Verginicai nu i se poate zice sfanta pana nu o dezgroapa cineva sa vada daca a mai ramas macar un toc de la bocancul ei.
Nu este un criteriu hotarator in ale sfinteniei. Ii dau dreptate lui Petrica ( Strajeru) , ratacim mult pre mult.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #94  
Vechi 17.12.2008, 23:14:59
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
1. Miron
2. Nicodim
3. Iustinian
4. Iustin
5. Teoctist
6. Teoctist
7.

sa fi facut Hristos-Dumnezeu o astfel de ierarhie? cum poate urma un patriar dupa el insushi? Nu ci in Cuvantul lui Dumnezeu s-a aratat ca Dumnezeu a voit ca sa revina pe scaunul sau petriarhul Teoctist. Shi pentru asta se face distinctzia respectiva, ca sa se scoata in evidentza ca era gata gata sa nu mai fie patriarh, shi nici nu a mai fost pentru cateva zile, deci atunci s-a cautat a se scoate in evidentza situatzia aceea cand Patriarhul Teoctist ajuns la o manastire, s-a adresat monahului respectiv:"-ma vei vinde pentru un blid de linte, cum a facut Esau?" deci situatzia a fost grea de tot...
dar cand spune de ierarhia pe scaunul patriarhal, atunci e asha cum tzi-am aratat eu, shi asha ceva spune shi poorocia shi nu enumerarile shi argumentarile aberante care vor sa demonstreza ca sunt sectantzi, caci nu sunt sectantzi! ci vor sa-i scoata eshtia de pe net, dar nu-i nici o problema caci proorociile lui Dumnezeu se implinesc negreshit, pe cand cele de la oameni chiar daca demonstreaza ei in fel shi chip, alea sunt apa de plaoie, caci nu se implinesc.

1.Miron
2. Nicodim
3. Iustinian
4. Iustin
5. a)Teoctist b)Teoctist
6. Daniel (shi sunt texte nenumarate in care i se adreseaza pe numele sau, Daniele...)
7. este vorba despre cineva care v-a fi al 7-lea Patriarh shi inca nu a fost ales de Sinod...

iar chiar daca se adreseaza altuia cu acelashi nume, sa shtii dumneata ca la Patriarhul Daniel bate apropoul Hristos-Dumnezeu, ca doar nasul meu cel fin asta simte.

deci nu va lasatzi pacalitzi ca ar fi sectantzi, ca vor incerca orishice doar doar sa nu auda poporul Cuvantul Lui Dumnezeu, dar cine va citi ishi va da seama ca nu este mincinos... iar ucenicii, asha cum se poate... dar uitatzi-va la Duh shi deosebitzi-l de cel de la om, shi va garantez, atat cat am citit eu shi am realizat ca Domnul a vorbit prin Trambitza Sa... Penultima Trambitza inaintea Trambitzei Judecatzii shi Invierii...

deci n-are rost sa intratzi pe tot felul de saituri unde se minte shi se interpreteaza engroos rauvoitor, ca atunci de ce nu intrztai la musulmani shi la protestantzi ca sa vedetzi ce scriu despre ortodocshi? sau la evrei sau ce shtiu eu pe unde...

iar daca vetzi citi de la Noul Ierusalim, vetzi pricepe Adevarata interpretare a Scripturii, fara shtirbire shi fara minciuna... caci li s-a luat celor dintai shi li s-a data celor de pe urma! iar acesta este Ierusalimul Slavei Lui Hristos-Dumnezeu, iar cel vechi al Patimirii, al sfintelor Sale Patimi.

tigerAvalo9
"Acestia sunt eretici????????? "

eu nu le-am gasit nici o vina... ci m-am Mirat de Cuvantul lui Dumnezeu, shi inca ma mai mir de Hristos-Duhul.

Venirea aceasta este ca Dumnezeu readuce shi resadeshte Raiul din Cer pe Pamat, caci Romania este Noul Pamnt al Fagaduintzei, este Deuteromonul cel NOU... asha ca ferice de cel ce va intra in Viatza!

Frate vsovi,lumineaza-ma in 3-4 randuri despre Patriarhul Teoctist ca nu inteleg nimic,ce rau a facut el sau ce se intampla?Scuze,mai am multe de invatat.Doamne
  #95  
Vechi 17.12.2008, 23:15:47
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
1. Miron
2. Nicodim
3. Iustinian
4. Iustin
5. Teoctist
6. Teoctist
7.

sa fi facut Hristos-Dumnezeu o astfel de ierarhie? cum poate urma un patriar dupa el insushi? Nu ci in Cuvantul lui Dumnezeu s-a aratat ca Dumnezeu a voit ca sa revina pe scaunul sau petriarhul Teoctist. Shi pentru asta se face distinctzia respectiva, ca sa se scoata in evidentza ca era gata gata sa nu mai fie patriarh, shi nici nu a mai fost pentru cateva zile, deci atunci s-a cautat a se scoate in evidentza situatzia aceea cand Patriarhul Teoctist ajuns la o manastire, s-a adresat monahului respectiv:"-ma vei vinde pentru un blid de linte, cum a facut Esau?" deci situatzia a fost grea de tot...
dar cand spune de ierarhia pe scaunul patriarhal, atunci e asha cum tzi-am aratat eu, shi asha ceva spune shi poorocia shi nu enumerarile shi argumentarile aberante care vor sa demonstreza ca sunt sectantzi, caci nu sunt sectantzi! ci vor sa-i scoata eshtia de pe net, dar nu-i nici o problema caci proorociile lui Dumnezeu se implinesc negreshit, pe cand cele de la oameni chiar daca demonstreaza ei in fel shi chip, alea sunt apa de plaoie, caci nu se implinesc.

1.Miron
2. Nicodim
3. Iustinian
4. Iustin
5. a)Teoctist b)Teoctist
6. Daniel (shi sunt texte nenumarate in care i se adreseaza pe numele sau, Daniele...)
7. este vorba despre cineva care v-a fi al 7-lea Patriarh shi inca nu a fost ales de Sinod...

iar chiar daca se adreseaza altuia cu acelashi nume, sa shtii dumneata ca la Patriarhul Daniel bate apropoul Hristos-Dumnezeu, ca doar nasul meu cel fin asta simte.

deci nu va lasatzi pacalitzi ca ar fi sectantzi, ca vor incerca orishice doar doar sa nu auda poporul Cuvantul Lui Dumnezeu, dar cine va citi ishi va da seama ca nu este mincinos... iar ucenicii, asha cum se poate... dar uitatzi-va la Duh shi deosebitzi-l de cel de la om, shi va garantez, atat cat am citit eu shi am realizat ca Domnul a vorbit prin Trambitza Sa... Penultima Trambitza inaintea Trambitzei Judecatzii shi Invierii...

deci n-are rost sa intratzi pe tot felul de saituri unde se minte shi se interpreteaza engroos rauvoitor, ca atunci de ce nu intrztai la musulmani shi la protestantzi ca sa vedetzi ce scriu despre ortodocshi? sau la evrei sau ce shtiu eu pe unde...

iar daca vetzi citi de la Noul Ierusalim, vetzi pricepe Adevarata interpretare a Scripturii, fara shtirbire shi fara minciuna... caci li s-a luat celor dintai shi li s-a data celor de pe urma! iar acesta este Ierusalimul Slavei Lui Hristos-Dumnezeu, iar cel vechi al Patimirii, al sfintelor Sale Patimi.

tigerAvalo9
"Acestia sunt eretici????????? "

eu nu le-am gasit nici o vina... ci m-am Mirat de Cuvantul lui Dumnezeu, shi inca ma mai mir de Hristos-Duhul.

Venirea aceasta este ca Dumnezeu readuce shi resadeshte Raiul din Cer pe Pamat, caci Romania este Noul Pamnt al Fagaduintzei, este Deuteromonul cel NOU... asha ca ferice de cel ce va intra in Viatza!

Frate vsovi,lumineaza-ma in 3-4 randuri despre Patriarhul Teoctist ca nu inteleg nimic,ce rau a facut el sau ce se intampla?Scuze,mai am multe de invatat.Doamne ajuta!
  #96  
Vechi 18.12.2008, 09:54:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Frate vsovi,lumineaza-ma in 3-4 randuri despre Patriarhul Teoctist ca nu inteleg nimic,ce rau a facut el sau ce se intampla?Scuze,mai am multe de invatat.Doamne ajuta!

draga tiger Avalo...

multzumesc pentru intrebare, dar ne v-a Lumina Hristos-Duhul adica Domnul care a venit in trup acum 2000 de ani shi astazi a venit prin sf Verginica in Duhul, deci sa ne lumineze Hristos-Duhul,

iar la intrebarea despre Patriarhul Teoctist, am sa zic ceea ce shtiu eu de la distantza, caci n-am avut tangentza cu domnia sa niciodata, decat de pe TV shi din tot felul de pareri.

Din ce am citit, Pf. P. Teoctist, a fost un baiat simplu, care de mic a intrat in cinul monahal, de foarte mic, de la vre-o 15 ani sau mai de timpuriu...

A studiat mult shi dupa cum marturisea a cautat toata viatza sa ca sa faca voia lui Hristos...

In perioada de trista amintire, a fost acuzat de obedientza catre regimul comunist, ca a prea tacut shi a prea ingaduit abuzurile dictatoriale, neaparandu-shi cum ar fi trebuit, neluand atitudine, pe unii preotzi sau monahi care au murit ca martiri sau au fost linshatzi de catre regim, suferind pentru Hristos... Dar nimeni nu se gandeshte ca apararea asta se face prin rugaciune, in taina, shi nu asha cum o cer totzi ca o mascarada shi manifestare politica in stil propagandistic...

pentru acest comportament, asumandu-shi o parte din vina shi-a dat demisia shi a plecat la o manastire, s-a ascuns de cei care voiau sa-l batjocureasca, spunand monahului care l-a gazduit:"ma primeshti? au doara ma vei vin pentru un blid de linte ca shi Esau"

apoi la insistentzele celor care il iubeau a revenit shi a fost repus de sinod in aceiashi functzie, Hristos-Duhul gasindu-l potrivit pentru a unge prin el, cu darul sfintzeniei, pe Alesul Sau, pe al 7-lea patriarh, care s-a Dovedit ca este vorba de Daniel, "care este de la Mine" shi care v-a readuce dreapta shi buna credintza ortodoxa, care era inainte de fiara roshie, shi a caror cai se stricasera astfel ca poporul este orbit de faradelegi.

Deci patriarhul Teoctist, a repus Mitropolia Clujului-Crishanei shi Maramureshului, shi a Basarabiei, inapoi in vechile hotare, prin Vointza Divina, shi a lasat pe Daniel pe scaunul Succesoral al Moldovei.

Apoi in testamentul sau neoficial a aratat dorintza si dragostea sa catre Teofan ca shi urmash al sau, nu pentru ca dorea sa fie patriarh ci pentru a reorienta calea Domnului spre traditziile stramosheshti, shi spre sus, scotzandu-l din hora cea mare a ecumenismului shi eretismului apostat, dar continuand dialogul ecumenic (unde ecumenic, ecumenism activ = marturisire apostoleasca a dreptei credintze deci nicintr-un caz recunoashterea celorlalte culte ca fiind toate dupa Dumnezeu, adica activism ce vine din ecumenicitatea celor 7 soboare ecumenice, deci niciintr-un caz nu e vorba de pan-ecumenismul apostat shi eretic)
De unde reiese asta? Poi atunci cand a fost invitat de papa, Pf Teoctist, s-a scuzat shi nu s-a dus la ceremonia inmormantarii spunand ca e racit!
Deci iata, filoxenie, caci l-a primit pe papa shi a avut un dialog cu aceshti reprezentantzi dar nu a participat la indreptatzirea credintzelor acelora.

Eu il credeam un procomunist, dar acest lucru mi s-a spulberat cand a dat binecuvantarea de ziua celor strashi de onomastica lui Petre Roman sau a lui Iliescu, caci cui dai binecuvantare? "Voi insa binecuvantatzi pe vrajmashii voshtrii" deci iata ca atunci am priceput ce era in sufletul sau, acest mare intzelept shi iubitor de monahii shi monahii.

Ca in final, shtiind cand i se va sfarshi viatza, shi acceptandu-shi crucea asha cum i se proorocise cu 8 ani inainte de un calugar de la muntele Athos, in loc sa caute sa-shi prelungeasca viatza, a preferat sa-shi duca crucea fara ca sa arate cuiva ca o ducea, ci s-a aratat, neglijent, iresponsabil, pripit, caci nu s-a consultat cu medicul sau shi cu nimeni, ci doar s-a dus ca un miel spre junghere... totzi crezand fie ca a innebunit, fie ca a fost prost sfatuit... dar eu cred ca era in perfecta cunoshtiintza ca se duce la moarte caci ishi shtia data shi ziua mortzii, shi astfel a murit ca un martir, neshtiind de nimeni ca el ishi ducea crucea sa, la moarte, in taina, in ascuns, fara sa trambitzeze pentru slava de la oameni... ci a murit ca un ostashi vrednic rabdand toate protocoalele dureroase, asha ca pentru a te salva...

Deci care era intzelepciunea lasata?
-poi a facut voia Domnului shi s-a pocait de multe ori, shi a slujit bine, caci icoana daruita Mit. Bartolomeu Anania este de la manastirea Tziganeshti, cu sens profund fatza de activitatea shi simpatia tanarului Bartolomeu catre mishcarea legionara... caci aceshtia prelunad mai tarziu de la mishcarile natzionaliste capatase accente rasiste, deci iata cum a lucrat, cu intzelepciune shi blandetze, nu de la el ci de la Domnul lasand mustrarea shi invatzatura fiilor pe care i-a pastorit.

iar de dupa Mormant ce ne-a lasat?
-ne-a scos din urma lasata de patriarhul anterior care era occidentalist shi pan-ecumenist, pe motiv de slujire comuna la pushcariile comuniste, pastrand ce era bun, dialogul cu oamenii, cu orishicine, dar reorientand Biserica Domnului pe calea cea dreapta spre sus, prin iubirea aratata catre Teofan, care la randul sau este un iubitor de sfinte Predanii shi de traditzii stramosheshti... deci a unui fundamentalism curat shi bun shi nu un fundamentalism ingamfat, intolerant, respingator shi criminal...

astfel ca impushcat doi iepuri dintr-o lovitura:
-a aratat ca nu iubirea shi voia patriarhului ca om se face ci a lui Dumnezeu, caci l-a uns pe Daniel ca primul posibil succesor
-a facut o mishcare de unghi in inima urmatorilor sai, caci a aratat voia lui Hristos shi directzia Bisericii prin marturisirea iubirii Sale catre Teofan, dorindu-l ca urmash imediat ca shi patriarh, shi astfel lasand hotararea in mana Sinodului, deci a arata ca shi-a supus inima sa propriului Sinod shi lui Dumnezeu.

(iarta-ma ca au fost mai mult de 3-4 randuri, shi ca iar m-am mandrit)
  #97  
Vechi 18.12.2008, 12:21:55
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Vsovi!Ti-a explicat foarte clar,concis si la subiect Maria Margareta care este treaba cu Noul Ierusalim si cu tot ceea ce se petrece acolo(proorocii micinoase si erezii).De ce ramai tare la cerbice de parca nu ai inteles nimic? Chiar atat de tare te fascineaza dementa aia de Verginica incat esti dispus sa arunci cu noroi in Ortodoxie?Ii iei apararea cu atata vehementa in defavoarea Ortodoxiei?Hm.....Inseamna ca esti d-al ei.
  #98  
Vechi 18.12.2008, 12:40:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Vsovi!Ti-a explicat foarte clar,concis si la subiect Maria Margareta care este treaba cu Noul Ierusalim si cu tot ceea ce se petrece acolo(proorocii micinoase si erezii).De ce ramai tare la cerbice de parca nu ai inteles nimic? Chiar atat de tare te fascineaza dementa aia de Verginica incat esti dispus sa arunci cu noroi in Ortodoxie?Ii iei apararea cu atata vehementa in defavoarea Ortodoxiei?Hm.....Inseamna ca esti d-al ei.

strajerul de ce mintzi? e frumos sa mintzi? (shi eu mint mult dinpacate, pt slava de la oameni, pentru laudaroshenie shi nadejdea in scena, in mine, sau ce shtiu eu in ce-mi pun nadejdea... in doctori)

nu vezi cum iese dun gura ta noroiul ce ishi spune ortodocie? nu vezi? n-am aruncat nici maca un fir de praf impotriva bunei creshtin-ortodoxii, care este singura mantuitoare, deshi sufletul meu se razvrateshte adesea shi e gata sa ucida, sa huleasca shi sa loveasca... caci sunt un pacatos notoriu...

iar draga colega Maria-margareta, prin care mi s-au mai luminat unele lucruri, a fost doar o "trompetzica gazetareasca" adica tot o "sculishoara" a batjocURII shi defaimarii pentru spectacol pe care cei interesatzi de cashtig shi de mediatizare shi de "laurii voiau sa-i smulga de pe fruntea ta de FIER, a credintzii biruintza cata orice CAVALER"

eu vad ca eshti tu tare nu la cerbice ci la altceva, la patimasha minciuna pe care a ridicat-o coada de matura pe care shezi suit strecurand tzantzarii shi inghitzind CaMILA-CăMILA...

dar am obosit sa-tzi tot repet...

huleshte frate, ca fiecare v+a da socoteala, pentru proorocia pe care a mancat-o pisica shi n-a mai trait+o... ascultand de proorocul mincinos, crezand ca-i pazeshte.

dar daca nu suntetzi siguri de ceva atunci "pashtetzi iarba pe care o cunoshtetzi"

deci fa ash shi faci bine... chiar daca mai huleshti din cand in cand... deci te iert shi ma iarta shi dumneata de credintza mea fascinanta, "dementa" scare iata ca spre deosebire de minciunile tale (patimashe) este in FAVOAREA creshtin-ortodoxiei... dar ca unii nu sunt in favoarea ei, asta e altceva... dar ramane sa ne convingem, mai devreme sau mai tarziu, ori daca nu, atunci macar la judecata...
  #99  
Vechi 18.12.2008, 13:40:40
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

am si eu, tampit cum sunt, o nelamurire...BOR recunoaste Noul Ierusalim ca parte din ea...???
ma pot numi si ortodox si catolic si pucios si penticostal in acelasi timp???
mai vs...poti sa scri o carte....ajutat de puciosi iese chiar consistenta... curaj!curaj!curaj!-unii se jeneaza sa spuna asa aberatii dar tu esti deasupra lor...vreo proorocie pt tine in Cuvantul pucios este?
__________________
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (...spunea un prooroc...)
  #100  
Vechi 18.12.2008, 15:55:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fratele Vezi mesajul
am si eu, tampit cum sunt, o nelamurire...BOR recunoaste Noul Ierusalim ca parte din ea...???
ma pot numi si ortodox si catolic si pucios si penticostal in acelasi timp???
mai vs...poti sa scri o carte....ajutat de puciosi iese chiar consistenta... curaj!curaj!curaj!-unii se jeneaza sa spuna asa aberatii dar tu esti deasupra lor...vreo proorocie pt tine in Cuvantul pucios este?
voi nici macar de curiozitate n-atzi citit un rand de acolo, dar va aratatzi scarbitzi ca ar fi pan-ecumenism ori sectarism, dar daca citeshti de la proorocia data prin sf Verginica... n-ai sa regretzi... shi ai sa ajungi cu adevarat creshtin-ortodox... caci cate bordeie atatea obiceie... Hristos-Duhul arata forte clar cum ii place lui Dumnezeu ca sa fie vietzuirea creshtinilor Sai... ortodocshi... fara sa dea cu parul shi fara sa judece ca sa-tzi puna pistolul la tample, ci doar mangaie, vindeca, repara, intareshte... iubeshte shi sufera.


poi acolo vezti gasi ca nu este pro pan-ecumenism shi nici pro sectarism... ci cauta sa adune oile pierdute din cele 4 vanturi.

iar "Dumnezeu nu este unul de la maluri", ci este printre noi.

nu este oare mult mai aberant sa datzi dovada de atat suficientza? asta ca sa nu zic rautacioshie... shi nici nu atzi citit macar un rand, macar o vorba... ca sa avetzi vre-un argumnet....

multzumesc fratele ca mi-ai mai pus un banutz in pushculitza din cer... mersi frumos.

in rest numai bine... shi sper sa va ierte pucioshii cum ii numitzi dumneavoastra ca e chiar frumos spus pucioshi, caci vine de la puci, iar puci este asha ca o mica revolta, dar nu a lor ci a celor care-i batjocoresc...

"bucuratzi-va cand... shi vor spune tot cuvantul rau impotriva voastra... mintzind pentru MINE caci rasplata voastra multa este in Ceruri"

Doamne ajuta, shi atzi scapat o vreme de mine ca merg in concediu.

pentru ce suntetzi nedreptzi? fara macar sa fi citit ori sa luatzi la cunoshtiintza o fapta? cat de ushor este sa demolezi...

"vetzi darama acest Templu shi in 3 zile il voi cladi/ridica din nou" (poate nou se refera shi la NOUTATE) citat din Hristos-Duumnezeu, atunci venit in trup, acum in Duhul shi care inca este perfect valabil...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40