Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 22.12.2008, 22:02:54
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Canonul se datoreaza faaptului ca oamenii sunt foarte slabi, mai ales la vremea aceasta in care sunt presati de ganduri, nevoi, necazuri, intrisari si suparari. Deci, pentru a evuta primejdia, au decis ca cine intra in alte Biserici sa fie supus pedepsei.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.12.2008, 11:59:48
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Poi sti cum e vorba, fiecare cu treaba noastra, noi nici nu suntem asa de reticenti, pt ca mai ales in zonele unde numarul neo-protestantilor este mai mare , ortodocsii merg din curiozitate sau la invitatia lor la botezuri, evanghelizari etc..cu preponderenta in Ardeal si intampla lucrurile astea, mai degraba ei sunt reticenti in a intra in bisericile noastre si ca sa-ti dau un singur exemplu, un vecin din familie neo-protestanta s-a casatorit cu o fata ortodoxa si a acceptat sa se cunune religios in biserica ortodoxa, tatal tanarului, un penticostal infocat care si el la randul lui fusese ortodox inainte, a refuzat pur si simplu sa intre in biserica ortodoxa pt a participa la cununia religioasa a fiului sau, pur si simplu a stat la usa, nu a intrat,
Aici la mine nu intra niciodata neo-protestantii in biserici ortodoxe si de multe ori am observat ca participand la priveghiul unui adormit ortodox, neoprotestanti ies din casa sau din capela atunci cand intra preotul sa savarseasca slujbele aferente
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.12.2008, 22:39:52
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Poi sti cum e vorba, fiecare cu treaba noastra, noi nici nu suntem asa de reticenti, pt ca mai ales in zonele unde numarul neo-protestantilor este mai mare , ortodocsii merg din curiozitate sau la invitatia lor la botezuri, evanghelizari etc..cu preponderenta in Ardeal si intampla lucrurile astea, mai degraba ei sunt reticenti in a intra in bisericile noastre si ca sa-ti dau un singur exemplu, un vecin din familie neo-protestanta s-a casatorit cu o fata ortodoxa si a acceptat sa se cunune religios in biserica ortodoxa, tatal tanarului, un penticostal infocat care si el la randul lui fusese ortodox inainte, a refuzat pur si simplu sa intre in biserica ortodoxa pt a participa la cununia religioasa a fiului sau, pur si simplu a stat la usa, nu a intrat,
Aici la mine nu intra niciodata neo-protestantii in biserici ortodoxe si de multe ori am observat ca participand la priveghiul unui adormit ortodox, neoprotestanti ies din casa sau din capela atunci cand intra preotul sa savarseasca slujbele aferente
ADICA EI NU INTRA IN BISERICILE ORTODOXE SI ATUNCI NOI SA INTRAM ,SA LE ACCEPTAM INVITATIA!!??ASTA E FOARTE RAU!!,Eu cind eram invitata ,la inceput ,din politete spuneam ca merg ,dar nu mergeam la ei ,apoi vazind fariseismul lor ,le-am zis pe fata ca nu am timp sa merg nici in biserica mea ,ortodoxa de cite oti as dori ,cu atit mai mult sa merg pe la alte biserici .!Si dupa 2-3 raspunsuri de acest gen AM SCAPAT DE EI ,vazind ca nu au pe cine CORUPE!!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.12.2008, 14:14:44
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Cel mai bine este sa ne vedem de Ortodoxie, sa pazim predania asa cum Sfintii Parinti au lasat-o, si sa nu ne aventuram in dialoguri care nu si-au gasit unitatea inca de la inceputul Bisericii... Daca ei vor sa fie separati si sa se constituie in biserica lor proprie, protestand... sa stea in ea, iar noi in a noastra, implinind predaniile si asezamintele Sfintilor.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.12.2008, 14:16:57
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

La o saptamana dupa ce am fost hirotonit ieromonah, in Italia, a venit la noi un episcop catolic, si mi-a propus sa ma duc la ei, macar sa slujesc... si daca imi va placea, sa ma duc ca imi dau parohie mare, frumosa, etc, etc. De acum are 6-7 luni de cand asteapta, si nici ca m-am dus vreodata, si nici ca ma voi duce :))
Reply With Quote
  #76  
Vechi 03.02.2009, 00:39:49
none
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking casatorii interconfesionale

ce s-ar intampla daca s-ar casatori un ortodox cu o greco-catolica,un ortodox cu o romano-catolica,un ortodox cu o anglicana,un ortodox cu o protestanta(luterana),un ortodox cu o reformata(calvina),un ortodox cu o penticostala,un ortodox cu o baptista,un ortodox cu o adventista,un ortodox cu o iehovista,un ortodox cu o neoapostolica,un ortodox cu o membra"Oastea Domnului",un ortodox cu o evanghelica,un ortodox cu o mormona,un ortodox cu scientologa sau un ortodox cu o studenta in biblie am pus si eu intrebarea de curios un raspuns ceva :)) obiceiul e ca la cununie baiatul ortodox fiind trebuie sa se cunune la domiciliul fetei si in biserica de care apartine.astept un raspuns mersi
Reply With Quote
  #77  
Vechi 03.02.2009, 08:30:28
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Talking

Citat:
În prealabil postat de none Vezi mesajul
ce s-ar intampla daca s-ar casatori un ortodox cu o greco-catolica,un ortodox cu o romano-catolica,un ortodox cu o anglicana,un ortodox cu o protestanta(luterana),un ortodox cu o reformata(calvina),un ortodox cu o penticostala,un ortodox cu o baptista,un ortodox cu o adventista,un ortodox cu o iehovista,un ortodox cu o neoapostolica,un ortodox cu o membra"Oastea Domnului",un ortodox cu o evanghelica,un ortodox cu o mormona,un ortodox cu scientologa sau un ortodox cu o studenta in biblie am pus si eu intrebarea de curios un raspuns ceva :)) obiceiul e ca la cununie baiatul ortodox fiind trebuie sa se cunune la domiciliul fetei si in biserica de care apartine.astept un raspuns mersi
S-ar intampla in felul urmator: daca nu sunt amamdoi de acelasi cult religios, preotul ortodox nu ii poate cununa. Asa ca fetele astea trebuie sa se boteze si apoi se vor cununa. vezi tu, religia inseamna mai mult decat obiceiuri. Ti se mai pare amuzant acum?Intreb asa de curioasa
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #78  
Vechi 03.02.2009, 08:40:19
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

am fost si la evanghelisti si la catolici....la biserica, am intrat ...trebuie sa ii respectam si pe ei...un crestin adevarat.....respecta...Dumnezeu ne va judeca....o zi buna!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 03.02.2009, 16:27:06
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

poi pentru ce sa ma duc la ei?
sa l vad pe diavol in mijlocul lor? nu l vad destul in pacatele mele?
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #80  
Vechi 04.02.2009, 08:47:57
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Poi sti cum e vorba, fiecare cu treaba noastra, noi nici nu suntem asa de reticenti, pt ca mai ales in zonele unde numarul neo-protestantilor este mai mare , ortodocsii merg din curiozitate sau la invitatia lor la botezuri, evanghelizari etc..cu preponderenta in Ardeal si intampla lucrurile astea, mai degraba ei sunt reticenti in a intra in bisericile noastre si ca sa-ti dau un singur exemplu, un vecin din familie neo-protestanta s-a casatorit cu o fata ortodoxa si a acceptat sa se cunune religios in biserica ortodoxa, tatal tanarului, un penticostal infocat care si el la randul lui fusese ortodox inainte, a refuzat pur si simplu sa intre in biserica ortodoxa pt a participa la cununia religioasa a fiului sau, pur si simplu a stat la usa, nu a intrat,
Aici la mine nu intra niciodata neo-protestantii in biserici ortodoxe si de multe ori am observat ca participand la priveghiul unui adormit ortodox, neoprotestanti ies din casa sau din capela atunci cand intra preotul sa savarseasca slujbele aferente
Bineinteles ca nu intra ca nu ii lasa necuratul. Oare cum ar reactiona dac li s-ar citi molitfele?
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 20:17:11
De ce femeile, in acel period a lunei, nu pot intra in Biserica? Bast-et Generalitati 9 12.07.2010 20:18:54
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48