Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.01.2009, 08:30:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Anca-Miha,faptul ca binele si raul se afla deopotriva in noi este o realitate!
Dumnezeu si Lucifer se gasesc in egala masura in fiinta noastra.Ti se pare socant ce spun?
Oare cine este Lucifer din noi,daca nu chiar propriul nostru ego?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.01.2009, 14:38:28
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai aici e diferenta covarsitoare dintre crestinism si budism:
crestinul stie ca stapanul acestei lumi e diavolul; insa, in vreme ce crestinul tinde spre a nu-si face voia proprie, ci pe cea a lui Dumnezeu, budistul poate alege a fi ori rau, ori bun, dupa bunul lui plac. De aceea am amintit de Kali.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.01.2009, 14:56:16
danliviu danliviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 7
Implicit re

Cred ca Dumnezeu nu este nici bun nici rau,El este mai presus de principii,notiunile de bine si rau au fost inventate de oameni din considerente etice si chiar politice.Intr-o viata un om este si bun si rau,nu poate sa fie doar bun sau doar rau.Asa ca si cel mai mare criminal si cel mai mare sfint au in ei ambele fete!Budistii prefera sa faca fapte bune pentru ca ei cred ca toate faptele facute in viata au urmari si vorba aceea :nu fa la altul ceea ce tie nu-ti place!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 10.01.2009, 04:04:10
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

danliviu: deci Dumnezeu, dupa tine, este incolor, inodor, etc Nici bun, nici rau. Probabil vorbesti despre dumnezeul caruia se inchina budistii.
Dumnezeul crestinilor este Dragoste si Adevar.
Faptele budistilor sunt in functie de necesitati: bune sau rele.
Faptele crestinului trebuie sa tinda spre a fi preponderent bune, pana ajung sa fie numai bune, pe masura ce inlocuiesc voia proprie cu voia lui Dumnezeu.
Noi avem destui colegi pe forum, care fiind in meditatie budista au simtit prezenta diavolului rece ca de ghiata, dupa care au considerat ca e mai bine sa se indrepte catre ortodoxie, parasind budismul. Exista mai multe carti care explica cat de falsa este invatatura budista si ca trebuie ocolita: "Marii initiati ai Indiei si arintele Paisie". Se merita sa o citesti.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 10.01.2009, 04:07:36
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cartea se numeste ""Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie" si o gasesti pe www.sfaturiortodoxe.ro la sectiunea "yoga".
Parerea mea este sa incercam sa intelegem in profunzime aceste filozofii, inainte de a le accepta. Ele sunt ca un mar frumos, dar gaunos. atentie deci!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 10.01.2009, 08:57:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Apropo de fapte bune,indiferent ca suntem crestinti,budhisti sau apartinem altor religii:acele fapte bune nu cred ca trebuie savarsite din dorinta de a ne deschide ca un fel de "cont" la Doamne Doamne,care va tine cont in viata de apoi sau in alte existente viitoare de ele si ne va rasplati.Deasemenea,nu trebuie sa ne ferim de fapte rele,pentru ca apoi vine Doamne Doamne cu "nuiaua" si ne pedepseste.
Desi,este adevarat ca absolut orice are plata si rasplata in acest univers,eu zic ca este mult mai important sa facem aceste lucruri din suflet si din dragoste pentru fiintele care ne inconjoara.Cred ca abia atunci Il vom intelege pe Dumnezeu cu adevarat.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 10.01.2009, 09:34:19
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Anca,iti multumesc,cel putin in numele meu,pentru acel link.Mi se par foarte interesante relatarile,doar o mica mentiune am de facut:si in lumea yoginilor,ca si peste tot,exista oameni care deviaza,care vad in asta o buna sursa de venit si manipuleaza in propriul interes pe altii care din naivitate se lasa manipulati.Fiecare padure cu uscaturile ei,cum se spune,dar,datorita celor cateva uscaturi,nu trebuie sa dam foc intregii paduri.
Asta vei intalni peste tot,nu doar la yoga.Asa e lumea asta facuta,depinde de noi sa discernem in cine sa ne putem increde si in cine nu.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 10.01.2009, 11:17:15
danliviu danliviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 7
Smile re

draga Anca,nu cred ca trebuie sa gindesti astfel despre aceasta religie(sau filozofie-spune-i cum vrei).Daca sintem crestini ortodocsi asta nu inseamna ca detinem adevarul absolut si ca celelalte religii sint false!In definitiv exista un singur Dumnezeu!si nu apartine doar crestinilor sau doar budistilor sau doar altor religii!Chestiile legate de doctrina sint foarte vaste si in mare parte vorbarie goala.Si cei care au fost budisti si l-au simtit pe diavol in meditatie,dupa aia renuntind si indreptindu-se din nou catre ortodoxism mi se par niste persoane care nu inteleg nimic din religie!In primul rind daca l-au simtit pe diavol in ei asta nu inseamna ca diavolul a fost adus de meditatia budista de yoga ci ca el chiar era in ei!Si ei poate ca asta nu au inteles- ca in oameni coexista si Dumnezeu si diavolul,asa sintem noi si doar cei alesi reusesc sa ajunga la Dumnezeu(sau in Nirvana :) )Si Dumnezeu este oricum mai presus de toate epitetele lumesti de bun de rau de bla bla!Nu putem sa-i dam noi Lui caracteristici si sa-l definim sau sa-l punem intr-o forma anume.Nu putem decit sa-l iubim neconditionat si sa acceptam totul ca fiind de la El!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 10.01.2009, 11:24:51
danliviu danliviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 7
Implicit iarasi

Heaven- un mare plus!
Heaven chiar intelege diversitatea din noi!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 10.01.2009, 17:48:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O "uscatura"?!? Se pare ca nu...

In general nu-mi plac afirmatiile gratiute, de aceea ia sa vedem despre ce "uscaturi" vorbim in Cartea """Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie":
am dat cautare si iata adrese unde va puteti infroma despre acest Satyananda;se pare ca nu e considerat chiar o "uscatura", fiind chiar apreciat:
http://en.wikipedia.org/wiki/Swami_Satyananda_Saraswati
http://en.wikipedia.org/wiki/Sannyasa
Dar, cuvantul va "uscatura" va apartine.

Dealtfel, nu cred ca ne rugam aceluias Dumnezeu. Argumentez cu un citat din cartea "Yoga divinei iubiri" a lui Sri Aurobindo:
"Pentru ca fiinta umana sa imbratiseze Divinitatea cu fiecare parte a sa, aceasta este reprezentata prin forma care raspunde aspectelor si calitatilor ei umane, devenind pentru adorator corpul viu al lui Dumnezeu. Astfel de forme sunt Vishnu, Shiva, Krshna, Kali, Durga, Buddha, Hristos, pe care omul le poate cuprinde in adoratie."
Sa remarcam in primul rand ca Hristos este pus pe "picior de egalitate" cu Kali, despre care stiu ca reprezinte fortele raului. sigur ca exista bine si rau in filozofia indiana, atata doar ca acestea nu se opun unul altuia; e vorba doar de inclinarea balantei spre o parte sau alta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22