Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2009, 19:03:06
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ramana catolicii cu "sfintii" lor, caci o biserica [cea catolica] care sustine o dogma contrara Crezului Niceean [conform Carui Crez Sfantul Duh purcede numai de la Tatal, nu si de la Fiul] nu este o Biserica, ci este o crunta ratacire, iar ratacitii [inchinatorii lui mamona] nu pot da sfinti, ci numaui suflete chinuite in focul cel vesnic al iadului.

R.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2009, 19:27:47
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.194
Implicit

Mai frate dar nu mata hotarasti cine e ratacit sau nu ci Duhul Sfant.
Si Duhul Sfant hotaraste si cine e sfant sau nu iar nu noi.
Iar daca Duhul Sfant a aratat pe acela mare Sfant chiar 10.000 de pagini de cuvinte omenesti nu pot sa zica nimic si sa schimbe nimic.
Noi nu putem face altceva decat sa constatam efectele lucrarii Duhului Sfant caci judecatile Domnului sunt "adanc mult" pe care nici macar heruvimii nu pot sa le inteleaga dar noi pacatosii cu atat mai mult nu putem.
Iar cand parintele Sofronie Saharov care vazuse si el Slava lui Dumnezeu pomeneste de acest mare Sfant catolic este clar ca este Sfant.
Caci aceasta o arata si Sfantul Apostol Pavel in epistola intai catre corinteni:
capitolul 4,versetul 20:
"20.Căci împărăția lui Dumnezeu nu stă în cuvânt, ci în putere.".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2009, 20:07:28
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La intaiul Sinod Ecumenic de la Niceea [anul 325 dupa Hristos] Sfintii Parinti participanti au formulat, luminati de Sfantul Duh, Crezul sub forma Sa actuala unde se scrie marturiseste negru pe alb "...Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul Care din Tatal purcede, Cel Ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, Care a grait prin Prooroci" si nu sub forma existenta la ereticii latini [=catolicii] "...Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal si de la Fiul purcede...".
Deci, frate Sinodul acesta de la Niceea sa fie LITERA DE LEGE SI DE DUH pentru tine, caci cine-l neaga sau il contesta este HULITOR AL DUHULUI SFANT, adica ERETIC.
Altfel, vei calca si fratia ta pe urmele ereticilor papistasi.
Daca spui mata ca tot au sfinti catolicii, de ce nu te duci atunci la ei, si sa ne lasi pe noi, Ortodocsii anti-ecumenisti, asa cum suntem cu respect ptr. Sfintele Canoane si Sfanta Dogma Ortodoxa ???
Sau la ereticii mia-fiziti, ca tot ii apreciezi atat de mult???

R.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2009, 20:24:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.194
Implicit

Mai frate nu stiu care sunteti voi ortodocsi anti-ecumenisti.
Eu nu fac parte din BOSV,iar Sfantul Sinod al BOR nu a luat deloc in discutie resfintirea altarului bisericii Sfanta Ecaterina.
Daca exista o minoritate in BOR care are idei extremiste minoritatea asta nu reprezinta punctul de vedere al BOR care e reprezentat de Sfantul Sinod al BOR.
BOR,BO Rusa,BO a Ierusalimului si alte biserici ortodoxe canonice nu recunosc BOSV ca biserica ortodoxa canonica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2009, 21:35:43
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iarta-ma, frate, am scris eu vreun cuvant ca as face parte din BOSVR? Indiferent de Biserica din care facem parte SA ITI INTRE BINE IN MINTE ca ECUMENISMUL ESTE EREZIE.
Daca nu crezi asa ceva esti un inchinator la diavol, mamona, drac sau zi-i cum vrei. Pleaca o data atunci la ereticii catolici cu al lor "sfant" Ioan al Crucii si pa, pa si drum bun la eretici, ERETICULE!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2009, 21:41:53
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ERETIC, de trei ori ERETIC esti. Nici n-are sens sa mai incerc sa te lamuresc caci ai EREZIA in sange deja, iar dupa Sf. Apostol Pavel, daca vreunui eretic ii spui de trei ori ca urmeaza cai gresite, dar el tot erezia lui o sustine, atunci e bine sa nu ne mai racim gura cu acel ERETIC, caci pur si simplu nu vrea sa renunte la invataturile lui strambe, mincinoase si care, daca nu se va marturisi parintelui duhovnic asupra minciunii despre Hristos pe care o sustine, atunci flacarile iadului vor munci pe vecie sufletul aceslui ticalos neindreptat, plus ca nimeni nu are voie sa il puna pe un eretic, chiar si mort, la pomelnicele pentru adormiti...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.01.2009, 21:49:47
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aduc contra ERETICULUI Mihail urmatorul citat din Epistola catre Galateni a Sfantului Apostol Pavel, legat de ANATEMELE pronuntate impotriva rau-slavitorilor, falsilor invatatori sau ereticilor [sublinierile ingrosate imi apartin]:
"
6.Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie, 7.Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos. 8.Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! 9.Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema! 10.Căci acum caut bunăvoința oamenilor sau pe a lui Dumnezeu? Sau caut să plac oamenilor? Dacă aș plăcea însă oamenilor, n-aș fi rob al lui Hristos. 11.Dar vă fac cunoscut, fraților, că Evanghelia cea binevestită de mine nu este după om [dupa papa sau dupa ereticii latini sau miafiziti]; 12.Pentru că nici eu n-am primit-o de la om [de la papa sau alti eretici], nici n-am învățat-o, ci prin descoperirea lui Iisus Hristos. "

Romeo
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Erezia catolica cu privire la nasterea din Dumnezeu tikkun_olam Biserica Romano-Catolica 37 20.07.2013 13:29:23
eretic predicand erezia in biserica ortodoxa emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 144 02.01.2012 18:33:56
Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia??? Remus Generalitati 25 04.03.2010 10:45:27
Adunarea ecumenica de la Sibiu si erezia ariana mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 10 03.09.2008 08:45:41