Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 06.02.2009, 10:45:55
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

domnule vsovi sa inteleg ca preotii care nu au primit acest CLD au pecetea lui antihrist?
din cate am inteles puciosii pun baza mai mare pe CLD decat pe Biblie.
cum ramane cu urmatorul verset?
Citat:
În prealabil postat de Sfanta Scriptura
6.[SIZE=4]Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie, [/SIZE][SIZE=4]7.[/SIZE][SIZE=4]Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.[/SIZE]
8.
[SIZE=4]Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie[/SIZE] anatema!
  #252  
Vechi 06.02.2009, 11:00:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Interesant este că NICIUNA dintre aberațiile întâlnite astăzi la pucioși nu exista pe vremea Verginicăi. Verginica a fost creștină ortodoxă și i-a îndemnat pe cei apropiați ei să nu părăsească nicodată biserica în care s-au născut. Ea însăși era nelipsită de la biserică și-i cinstea necondiționat pe preoți, cu toate păcatele lor. Deviațiile de doctrină au apărut toate după moartea ei. De aceea unii pretind (sau cred) că pe vremea Verginicăi s-ar fi putut să fie "ceva", care a încetat odată cu moartea ei (adică în anul 1980), iar restul e impostură zidită și întreținută de impostori.
nu cumva deviatziile alea le da Domnul de sus? poi Cine carmuieshte Biserica? dar potzi sta linsihtita ca daca spui ca Verginica respecta shi asculta toate, shi este o sfanta, atunci shi fii ei ar putea ajunge ca shi ea, ca doar nu degeaba i-au facut acatist ca o fiica buna a Maicii Domnului, o fiica preaiubita a "Moshului Putregaiul Mancate-ar Raiul" Moshul-Dumnezeu de la Maglavit, caci Parintele Cleopa era ca un fiu pentru ea deshi el era ca un Tata, deci urmand-o pe ea ucenicii, n-au cum sa gresheasca asha cum insinueaza unii ca au deviat de la linia partidului... deci sa fim serioshi... caci Cuvantul Lui Dumnezeu este Mare, chiar daca trambitza este mica, shi asha trebuie sa-L purtam spre slava Lui Dumnezeu, shi nu sa fim shi noi ca fiara aia cu cornitze ca ale unui miel dar care vorbea ca un balaur, ca balaurele e rau shi fiara dintai asemenea, chiar daca la inceput se va arata bland (antichrist cu vraciul sau gLumeail).
  #253  
Vechi 06.02.2009, 11:03:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
domnule vsovi sa inteleg ca preotii care nu au primit acest CLD au pecetea lui antihrist?
din cate am inteles puciosii pun baza mai mare pe CLD decat pe Biblie.
cum ramane cu urmatorul verset?
poi e aceiashi Evanghelie, dar nimeni nu a fost vrednic s-o deschida in Cer sau pe Pamant, asha ca a deschis-o pentru noi Hristos-Duhul, mielul injunghiat a biruit ca s-o Deschida!
  #254  
Vechi 06.02.2009, 11:07:46
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi e aceiashi Evanghelie, dar nimeni nu a fost vrednic s-o deschida in Cer sau pe Pamant, asha ca a deschis-o pentru noi Hristos-Duhul, mielul injunghiat a biruit ca s-o Deschida!
Ma ierti, dar nu am inteles ce vrei sa spui
  #255  
Vechi 06.02.2009, 11:16:31
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Oare prin expresia Hristos-Duhul nu se face o confundare a Persoanelor? Daca n-a folosit-o nici un sfant din vechime este erezie, asa ca cine are timp de citit poate ne spune daca o gaseste la Grigorie Teologul , Ioan Damaschin sau Atanasie cel mare.
Unde este lucrarea mai mare a lui Dumnezeu acolo o sa vina si antihristul, si noi stim ca o sa vina la Ierusalim nu la Noul Ierusalim , ceea ce duce la daramarea de supercrestini a pucioasei si a nationalismului lor care este satanist caci in Hristos nu este nici Iudeu, nici roman, nici Etiopian.
  #256  
Vechi 06.02.2009, 11:32:00
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Ma ierti, dar nu am inteles ce vrei sa spui
ce era de intzeles? dumneata ai citat ceva ce n-ai priceput, eu te-am lamurit iar dumneata iar n-ai priceput, poi inseamna ca eu n-am priceput ce ai vrut domnia ta... ba am priceput, ca shi dumneta ii crezi sectantzi... poi daca ii crezi sectantzi dumneata, de ce ai vrea sa-i cred shi eu care ii cred sfintzi, ca shi totzi calugarii shi monahii ce se nevoiesc prin manastiri, pentru ca sfintzi ii numeshte sf ap Pavel, pentru ca stau sub sfintzirea cea de sus, dar nu aia care vine de la gLumeail, mare arhicon... deci ce este de discutat? nu cumva ma faci dumneata asha un neintzeles? pentru ca vorbesc prea elevat, poi tzi-am scris clar din ce este scris in Apocalipsa:

"Shi nimeni nu s-a gasit in Cer sau pe Pamnat ca sa deschida cartzile, decat Domnul, din semetia lui David din casa lui Iuda, Mielul injunghiat, shi cand a rupt mielul pecetea intai...." nu asha ceva se zice la Apocalipsa? ei Bine, a venit a doua oara, Hristos-Duhul ca sa ne invetze Evanghelia aia pe care dumneata spui ca sa nu ne invetzie nici inger ori om ori drac ori sa vesteasca alta evanghelie, poi asta este Evanghelia Veshnica, vestita de Apostoli, asta pe care Hristos-Duhul ne-o arata... ne-o explica, ne ajuta s-o urmam, s-o traim... s-o credem... sa biruim gLumea... ca sa ne integram shi reintegram in Dumnezeu... cum a proorocit medicul indian, singvrey ori sundarsing, carora aia de la MISA i-au schimbat proorociile shi au venit ei ca sa ne integreze in Absolut cu vin pipilin shi sa traim asha ca viespii in ashramurile indiene... facand mishcarea aia in forma de spirala... asha ca un flok... dar nu e flok ci e fok dar n-o sa arda ci o sa ne chinuim. Shi daca shti cum te doare maseaua, cand te doare ea, sau cand ai crampe sau cand shti ca nu tzi-ai facut tema, dar atunci cum o sa te doara sufletul tau... candva... de care nu-tzi pasa... deci au mintzit aia de la MISA ca in scrierile lui sundarsing, singvrey, care a murit pentru marturia in Hristos, ucis de ai lui, or fi trimis ca sa se razbune pe noi... l-au crezut shi repede shi-au trimis toate neamurile incoace, ca nu cumva sa le stricam planurile lor vrajitoreshti, halucinatorii, incantatziile lor shi fascinantele preocupari gurice, ca sa-shi cultive ieniceri shi spahii... ca doar asha te dezbina dracul ca sa te luptzi cu ai tai...

dar a spus Hristos mereu cine sunt cu adevarat dushmanii tai creshtine:
"casnicii tai", deci nu-i cauta prea departe, "asha dara voi Binecuvantatzi pe dushmanii voshtrii" "ca doar suntetzi ai altui duh, sau nu shtitzi ai carui Duh suntetzi?" ceva de genul asta ne invatza Domnul... "caci am venit sa-l despart me mama de tata, pe fiu de fica, pe mama de fiu shi pe tata de fica, pe fiu de tata shi pe mama de fica, caci am adus sabie shi nu pace" O, dar acestea nu inseamna ca sa nu-i iubeshti, ci ca "cine iubeshte mai mult pe ... ori pe... acela nu este demn de MINE".
  #257  
Vechi 06.02.2009, 11:41:12
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
ce era de intzeles? dumneata ai citat ceva ce n-ai priceput, eu te-am lamurit iar dumneata iar n-ai priceput, poi inseamna ca eu n-am priceput ce ai vrut domnia ta... ba am priceput, ca shi dumneta ii crezi sectantzi... poi daca ii crezi sectantzi dumneata, de ce ai vrea sa-i cred shi eu care ii cred sfintzi, ca shi totzi calugarii shi monahii ce se nevoiesc prin manastiri, pentru ca sfintzi ii numeshte sf ap Pavel, pentru ca stau sub sfintzirea cea de sus, dar nu aia care vine de la gLumeail, mare arhicon... deci ce este de discutat? nu cumva ma faci dumneata asha un neintzeles? pentru ca vorbesc prea elevat, poi tzi-am scris clar din ce este scris in Apocalipsa:

"Shi nimeni nu s-a gasit in Cer sau pe Pamnat ca sa deschida cartzile, decat Domnul, din semetia lui David din casa lui Iuda, Mielul injunghiat, shi cand a rupt mielul pecetea intai...." nu asha ceva se zice la Apocalipsa? ei Bine, a venit a doua oara, Hristos-Duhul ca sa ne invetze Evanghelia aia pe care dumneata spui ca sa nu ne invetzie nici inger ori om ori drac ori sa vesteasca alta evanghelie, poi asta este Evanghelia Veshnica, vestita de Apostoli, asta pe care Hristos-Duhul ne-o arata... ne-o explica, ne ajuta s-o urmam, s-o traim... s-o credem... sa biruim gLumea... ca sa ne integram shi reintegram in Dumnezeu... cum a proorocit medicul indian, singvrey ori sundarsing, carora aia de la MISA i-au schimbat proorociile shi au venit ei ca sa ne integreze in Absolut cu vin pipilin shi sa traim asha ca viespii in ashramurile indiene... facand mishcarea aia in forma de spirala... asha ca un flok... dar nu e flok ci e fok dar n-o sa arda ci o sa ne chinuim. Shi daca shti cum te doare maseaua, cand te doare ea, sau cand ai crampe sau cand shti ca nu tzi-ai facut tema, dar atunci cum o sa te doara sufletul tau... candva... de care nu-tzi pasa... deci au mintzit aia de la MISA ca in scrierile lui sundarsing, singvrey, care a murit pentru marturia in Hristos, ucis de ai lui, or fi trimis ca sa se razbune pe noi... l-au crezut shi repede shi-au trimis toate neamurile incoace, ca nu cumva sa le stricam planurile lor vrajitoreshti, halucinatorii, incantatziile lor shi fascinantele preocupari gurice, ca sa-shi cultive ieniceri shi spahii... ca doar asha te dezbina dracul ca sa te luptzi cu ai tai...

dar a spus Hristos mereu cine sunt cu adevarat dushmanii tai creshtine:
"casnicii tai", deci nu-i cauta prea departe, "asha dara voi Binecuvantatzi pe dushmanii voshtrii" "ca doar suntetzi ai altui duh, sau nu shtitzi ai carui Duh suntetzi?" ceva de genul asta ne invatza Domnul... "caci am venit sa-l despart me mama de tata, pe fiu de fica, pe mama de fiu shi pe tata de fica, pe fiu de tata shi pe mama de fica, caci am adus sabie shi nu pace" O, dar acestea nu inseamna ca sa nu-i iubeshti, ci ca "cine iubeshte mai mult pe ... ori pe... acela nu este demn de MINE".
da ii cred sectanti din moment ce folosesc alta "evanghelie".
Spune-mi si mie cand a venit a doua oara "Hristos-Duhul"?
Mie asta imi suna a chestie neo-protestanta
Caci iata ce zice Scriptura in legatura cu a doua venire
Citat:
În prealabil postat de Sfanta Scriptura
30[SIZE=4].[/SIZE][SIZE=4]Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului și vor plânge toate neamurile pământului și vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere și cu slavă multă[/SIZE]
  #258  
Vechi 06.02.2009, 11:43:17
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

[COLOR=Blue][COLOR=Black]Citat după [COLOR=Red]Vsovi [/COLOR]referitor la patriarhul Daniel:

[/COLOR]cand Domnul in scrierile Sale il recunoashte ca pe al 7-le Patriarh ca shi cel de la EL, pe care Pf. P. Teoctist la uns prin sfintzenia Lui, shi este scris in scrierile lor, cum atunci de spui ca nu-l Recunosc? Cand l-a recunoscut Hristos-Duhul tocmai in citatele pe care mi le-ai dat dumneata ca sa le citesc... chiar asha de mica sa fie memoria noastra?

[COLOR=Black]Răspuns:
Fals! Pucioșii nu l-au recunoscut niciodată pe Daniel ca patriarh, nici în scris (CLD) nici prin viu grai, nici în diptice. Pentru ei al 7-lea Patriarh este Irineu așa cum reiese din mai multe locuri din CLD.
Și nu l-a uns Teoctist pe Daniel ca patriarh. Asta e o aberație pe care ți-o poate confirma și badea Gheorghe din Cucuieții din Deal.
Vezi că le amesteci ca mărarul în ciorbă.
[/COLOR]
[/COLOR]
  #259  
Vechi 06.02.2009, 11:46:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de baniutilizati Vezi mesajul
Oare prin expresia Hristos-Duhul nu se face o confundare a Persoanelor? Daca n-a folosit-o nici un sfant din vechime este erezie, asa ca cine are timp de citit poate ne spune daca o gaseste la Grigorie Teologul , Ioan Damaschin sau Atanasie cel mare.
Unde este lucrarea mai mare a lui Dumnezeu acolo o sa vina si antihristul, si noi stim ca o sa vina la Ierusalim nu la Noul Ierusalim , ceea ce duce la daramarea de supercrestini a pucioasei si a nationalismului lor care este satanist caci in Hristos nu este nici Iudeu, nici roman, nici Etiopian.
buna intrebare...

sa n-o fi folosit-o? atunci Duhul Sfant care din Tatal Purcede, shi care a grait prin prooroci, n-o fi cumva tocmai Hristos-Duhul? dar este intru sfanta Treime, a Treia persoana sfanta din Ierarhia Cereasca, caci nu e singur asha ci e intru Tatal shi Fiul, caci Acolo unde este Tatal, acolo este shi Fiul shi acolo unde este Tatal shi Fiul este shi Duhul Sfant... Sfanta Treime.

chiar sa nu-tzi fi facut niciodata sfanta Cruce cand te-ai pecetluit?

dar shtiu, dumneata ai vrut sa ma scotzi eretic, ori schizofrenic ori altceva... nu-i ashea? deci iarta-ma ca te iert... shi pe dumneata.
  #260  
Vechi 06.02.2009, 11:48:12
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit "Hristos-Duhul"

[COLOR=Red]Hristos-Duhul[/COLOR] este o erezie, iar cei care o promovează sunt eretici. După înviere, Hristos nu S-a mai despărțit de trup, și așa rămâne în veac, chiar dacă trupul Său este de acum schimbat(transfigurat). Dacă S-ar despărți din nou de trup, devenind Hristos-Duhul, ar fi consemnată în istorie o a doua moarte a lui Hristos, ceea ce este absurd.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40