Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 06.02.2009, 12:28:45
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Pigmeilor! Nu vă mai osteniți să înțelegeți, că tot nu veți reuși. Pucioșii spun că numai la ei se ascund tainele lui Dumnezeu. Una din ele este aceea că Hristos va veni în curând a patra oară pe pământ; cică a fost de trei ori până acuma.
Dacă nu credeți, căutați. Dacă nu găsiți, dați-mi un semn, și vă arăt eu unde se află citatul respectiv din CLD.
Lucrurile astea arata clar cum puciosii au schimbat Evanghelia. Ei si neo-protestantii cred ca Hristos a venit deja a doua oara.
  #272  
Vechi 06.02.2009, 12:29:49
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Ha, ha , ha ai scris Pigmei ca sa nu mai fie nimeni nationalist?
  #273  
Vechi 06.02.2009, 12:50:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
[COLOR=red]Hristos-Duhul[/COLOR] este o erezie, iar cei care o promovează sunt eretici. După înviere, Hristos nu S-a mai despărțit de trup, și așa rămâne în veac, chiar dacă trupul Său este de acum schimbat(transfigurat). Dacă S-ar despărți din nou de trup, devenind Hristos-Duhul, ar fi consemnată în istorie o a doua moarte a lui Hristos, ceea ce este absurd.
poate ca ai dreptate, ca doar nu m-am nascut invatzat ori sa am pretentzia ca bulele mele sunt infailibile, eu am scris Hristos-Duhul, eu am inventat aceasta denumire, nu shtiu daca am gasit-o pe undeva sau nu, asha cum ai zice Hristos-Dumnezeu...

dar daca ai citit prin VT, acolo ai fi gasit cum Ingerii Domnului se transformau din oameni in Duh shi se ridicau la ceruri inaintea jertfelor cu bun miros duhovnicesc ale fiiilor lui Israil (Iacov)...

deci nu este imposibil ca Fiul, sa fie trimis din nou de catre Tatal asha cum singur Marturiseshte Domnul, dar de data aceasta venit nu in Trup ci in Duh, astfel ca eu cred ca acesta este Hristos-Duhul, care a scris Cartea, a Treia persoana in ierarhia Cereasca, shi este intru Tatal shi intru Fiul...

"caci asha cum Fiul il marturiseshte pe Tatal, asha shi Tatal il Marturiseshte shi-l face cunoscut pe Fiul, iar Cel ce-L face Cunoscut este Duhul" ceva de genul acesta, Caci nimeni nu-L cunoashte nici pe Tatal, nici pe Fiul nici pe Duhul decat cel caruia Il descopera Dumnezeu... asha ceva am priceput eu de prin scrieri,

dar nu da cu bota, ca nu sustzin ca am rostit infailibilitatzi, ci spun cam cum am priceput... asha nu ca un sfant, ci ca un mirean cam pacatos din BOR, un orashean... cam credul... dar nu despre mine discutam ci despre ca voi va ridicatzi sa lovitzi mereu in tzepushe, in CLD, dar nu atzi citit de acolo shi n-atzi gasit adevarul mushamalizat de peste 60 de ani? deci atunci ?! de ce este eretic Adevarul? de ce este sectant Calea-Adevarul? pentru ca ne duce la Viatza? ca sa nu mai traim in minciuna?

poi este o deviza, ca nimeni n-are Putere (sfanta Putere) luptand impotriva Adevarului ci luptand pentru Adevar, ca asha e motoul unei emisiuni... care spune ca sf Ap Pavel a zis Asa...

Deci Hristos-Duhul este a treia putere Cereasca a Sfintei Treimi, Trei Persoane, Trei Puteri, un singur Dumnezeu: Cuvantul Lui Dumnezeu...
  #274  
Vechi 06.02.2009, 12:57:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

[quote=mihai07;114112]
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
vsovi noi doar observam cum unii schimba Evanghelia dupa bunul plac si incearca sa ii atraga si pe altii spre pierzare.
Am doar o intrebare pentru tine: tu ii considerii pe preotii din BOR care nu au primit CLD de la Pucioasa pecetluiti de antihrist?
Ca asa am vazut ca ii considera puciosii.
domnule eu nu ma erijez sa-i judec nici pro nici contra, ca e treba Domnului sa-i dojeneasca cu Duhul Blandetzii... dar
am shi eu o intrebare? cum ii consideri dumneata pe evreii care l-au rastignit pe Fiul Omului? ce semn au aceia pe frunte?

dar este clar ca va insemna cu && antichristul in locul lui Dumneazeu ca precis o sa zica, Dumneata pe Fiul nu l-ai primit shi nici pe Duhul, shi o sa te pecetluiasca... asha o face dracul, in locul Domnului... dar ce o sa faci cand o sa vina chiar Dumnezeu shi-i va pecetlui cu semnul Sau pe ai Lui, iar restul ii va lasa suferintzelor care o sa incerce intreaga Lume....

deci cine nu primeshte pe Cuvantul Lui Dumnezeu e treaba lui ce semn poarta pe cap... Dar shi daca vetzi crede, shi daca nu vetzi crede, Dumnezeu va duce la indeplinire planul Sau, dar nu singur, ci cu Sfintzii Sai shi cu oamenii shi credincioshii Sai... Caci Dumnezeu este impreuna cu Sfintzii....
  #275  
Vechi 06.02.2009, 13:03:38
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Hristos-Duhul se poate traduce si Dumnezeu-Dumnezeu. Cel putin e bine ca vrei sa faci parte din Biserica Ortodoxa Universala. Pentru a distruge nationalismul ar trebui ca pigmeii sau alte triburi de care rad si romanii sa fie considerate popoare alese, dupa trecerea la ortodoxie, ca prin cele slabe sa fie rusinate cele tari.
  #276  
Vechi 06.02.2009, 13:08:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Citat după [COLOR=darkred]Vsovi [/COLOR]despre cartea "Cuvântul lui Dumnezeu " (CLD) de la Pucioasa:
[COLOR=blue]poi e aceiashi Evanghelie[/COLOR]
[COLOR=blue]
[COLOR=blue]Răspuns:[/COLOR]
[COLOR=blue][COLOR=red]Poi, nu e de fel aceeashi. Și iată de ce:[/COLOR]

1. Nu are "același duh". Toți care au citit-o fără ochelari de cal au zis că nu recunosc în ea nici frumusețea, nici echilibrul ,nici dulceața Bibliei. În schimb, e ceva făcut special ca să înspăimânte. Deci, este alt duh, nu e duh de pace , nici duh iubitor de oameni. E duh de tulburare și de dezbinare, căci iată roadele lui: creștinii au ieșit din biserică și au renegat-o, și-au stricat familiile, și-au părăsit serviciile, și-au vândut casele, ca apoi să se pripășească mai aproape de "Hristos-Duhul de la Pucioasa".
2. E plină de contradicții interne și externe. Contradicțiile au fost rezolvate în parte chiar de pucioși în anul 2006, prin scoaterea unei noi ediții a CLD, în care au fost operate pe furiș mii de modificări de fond și de cosmetizări față de ediția din 1995, ca "să se dreagă cât de cât busuiocul", adică anomaliile descoperite între timp de alții, dar chiar și de ei.
3. Conține inovații necanonice. Exemple:
- I. România a fost primul pământ ieșit din ape la facerea lumii [COLOR=red](oare de ce? era cel mai înalt loc de pe pământ, de peste 8000 de metri?)[/COLOR]
[COLOR=red][COLOR=black]-[/COLOR] [COLOR=black]II.România a fost primul pământ ieșit din ape după potop [COLOR=red](tradiția zice că muntele Ararat ar fi fost, că era un pic mai înalt ca vârful Omu: 5000 de metri față de 2000)[/COLOR]
- III. [/COLOR][/COLOR]Adam a fost plămădit din lutul (glodul) luat de Dumnezeu chiar de pe locul unde este acum ridicată "mănăstirea Noul Ierusalim" [COLOR=red](și de aici se trage numele satului respectiv - Glodeni Vale! )[/COLOR]
4. Conține răstălmăciri ale unor mesaje biblice.
5. Este cu totul altceva, de la cap la coadă, deci este "o nouă Evanghelie", Chiar ei recunosc că este altă Evanghelie, deoare citesc din ea la slujbe, în completarea citirii din Evanghelia zilei, după anunțarea următoare:
[COLOR=darkred]"Din Sfânta Evanghelie după Sfânta Virginia , citire! " [/COLOR]
Anunțarea este ea însăși mincinoasă, deoarece textele care sunt atribuite oficial de pucioși Sfintei Virginia nu acoperă nici măcar un sfert din întinderea cărții, restul având alți autori sau intermediari, recunoscuți chiar de ei.
Deci ,fiind "o altă Evanghelie". lucru recunoscut deschis chiar de pucioși, ea cade sub blestemul Apostolului: "[COLOR=red]Să fie anatema[/COLOR]!"
[/COLOR][/COLOR]
oare ce vestea sf Ap Pavel neamurilor, shtiau sf Petru shi Ioan shi ceilaltzi ucenici? Nu cumva s-a Dus sf Pavel la ei ca sa arate ce vesteshte el de la Dumnezeu sub ungerea sfanta caci l-a uns shi l-a vindecat de orbire shi apoi l-a facut apostol prin ungere?, iar sf Petru a negat-o?

roadele sunt conforme cu Scriptura shi cu Planul Lui Dumnezeu cu oamenii... deci ce spui dumneata sunt osandiri... caci dupa roade ii vetzi cunoashte... in sensul ca patimashii sunt ascunshi shi se dau sfintzishori in fatza ochilor tai, dar abea dupa roade ii vei cunoashte, cand ai cazut in pacat shi te-ai inrobit patimii... abea atunci ai sa constatzi cine spunea Adevarul shi ce ar fi trebuit sa crezi shi sa ascultzi candva...
  #277  
Vechi 06.02.2009, 13:22:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de baniutilizati Vezi mesajul
Hristos-Duhul se poate traduce si Dumnezeu-Dumnezeu. Cel putin e bine ca vrei sa faci parte din Biserica Ortodoxa Universala. Pentru a distruge nationalismul ar trebui ca pigmeii sau alte triburi de care rad si romanii sa fie considerate popoare alese, dupa trecerea la ortodoxie, ca prin cele slabe sa fie rusinate cele tari.
nu, eu cred ca e vorba de fratele mai mic al Fiului ca Ierarhie, este Hristos-Duhul care din Tatal Purcede shi care a grait prin Prooroci... shi Fiul era tot de la Duhul Sfant nascut shi din Fecioara Curata, din Psf Maria, de la Tatal daruit noua, dar era fratele mai Mare... dar Duhul este a Treia Persoana shi a Treia Putere Cereasca am impresia daruita de Tatal prin Botezul sf-lui Ioan Botezatorul... intru acelashi Unul Dumnezeu, Trei Puteri, Trei Voiri, Trei Persoane, o singura Fire Dumnezeiasca shi Una omeneasca, intru Unul shi acelashi Dumnezeu Tatal, Fiul shi sf Duh, asha ca un Frate ori ca un Fiu al lui Dumnezeu Fiul, exact precum este Avraam, Isaac shi Iacov denumit Israel de Dumnezeu... icoana cea vie a Sfintei Treimi, iar pe noi numindu-ne Israel din romani... caci tot creshtinul este ruman...

Deci eu nu am zis Dumnezeu-Dumnezeu asha ca un pleonasm, ci Hristos-Duhul, ca Persoana Sfanta shi Putere Cereasca, care purcede din Tatal shi este a Treia pe linie Ierarhica, ca un frate mai mic ori ca un fiu fatza de Hristos-Dumnezeu, Fiul, a doua Putere Cereasca dupa Dumnezeu Tatal...
  #278  
Vechi 06.02.2009, 13:25:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Pigmeilor! Nu vă mai osteniți să înțelegeți, că tot nu veți reuși. Pucioșii spun că numai la ei se ascund tainele lui Dumnezeu. Una din ele este aceea că Hristos va veni în curând a patra oară pe pământ; cică a fost de trei ori până acuma.
Dacă nu credeți, căutați. Dacă nu găsiți, dați-mi un semn, și vă arăt eu unde se află citatul respectiv din CLD.
poi nu este scris ca Dupa inviere a venit la apostoli shi ucenici de trei ori pana la inaltzare?

shi este scris shi zis de catre ingeri ca asha cum s-a suit la ceruri asha va reveni, dar acela este Fiul... a doua Putere Cereasca...

deci iarashi nu mint daca spun ashea...
  #279  
Vechi 06.02.2009, 16:03:41
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 15

5. Și că S-a arătat lui Chefa, apoi celor doisprezece;

6. În urmă S-a arătat deodată la peste cinci sute de frați, dintre care cei mai mulți trăiesc până astăzi, iar unii au și adormit;

7. După aceea S-a arătat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor;

8. Iar la urma tuturor, ca unui născut înainte de vreme, mi S-a arătat și mie.


Si n-a mai pus ca s-a aratat intai Maicii Domnului , femeilor mironosite.
  #280  
Vechi 06.02.2009, 17:03:44
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat după apostolul Vsovi:
[COLOR=Blue]deci nu este imposibil ca Fiul, sa fie trimis din nou de catre Tatal asha cum singur Marturiseshte Domnul, dar de data aceasta venit nu in Trup ci in Duh, astfel ca eu cred ca acesta este Hristos-Duhul, care a scris Cartea, a Treia persoana in ierarhia Cereasca, shi este intru Tatal shi intru Fiul...
[COLOR=Black]
Poi daca ar fi asha, dragul meu Vs'ovi, atunci nu mai era nevoie ca să Trimită Hristos [/COLOR][/COLOR][COLOR=Blue][COLOR=Black] la Cincizecime [/COLOR][/COLOR][COLOR=Blue][COLOR=Black]pe Duhul Sfânt în lume, Duhul Sfânt Cel Care de la Tatăl purcede. Venea El, Hristos, în Persoană, după ce-Și lepăda din nou trupul; și așa venea: nu în Trup, ci în Duh.

Deci, e imposibil ca Fiul să revină trimis de Tatăl, în Duh. Dar va veni , la a DOUA Sa venire, așa cum s-a proorocit: tot așa cum S-a suit la ceruri, tot așa va veni, adică cu trupul:
[COLOR=Green]10 Și privind ei, pe când El mergea la cer, iată doi bărbați au stat lângă ei, îmbrăcați în haine albe,
11 Care au și zis: Bărbați galileieni, de ce stați privind la cer? Acest Iisus care S-a înălțat de la voi la cer, astfel va și veni, precum L-ați văzut mergând la cer. (Faptele Ap. Cap.1)
[COLOR=Black]Pucioșii în schimb zic ca tine (sau tu zici ca ei): Că Hristos a venit deja, în duh, a TREIA oară, dar a venit DUPĂ Cincizecime, nu înainte, așa cum spui tu. Cică a venit în Verginica, "purtătoarea de Dumnezeu". Și așa Verginica rivalizează cu Maica Domnului, mai, mai să-i ia locul.
Dacă ar fi să-i credem pe pucioși, însemnă că în curând (mai e o clipă mică!) urmează a PATRA venirea lui Hristos, cea proorocită de Ioan în Apocalipsă.
[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40