Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 09.02.2009, 23:37:12
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu pare a avea motive de divort. Dar am impresia ca esti prea pasiv. Tot astepti sa vina la tine si sa faca un pas, cand de fapt tu ar trebui sa faci pasi spre ea. Femeia trebuie cucerita! Oare e atat de greu de inteles?!? Mergi cu flori, cu atentii marunte, dar sa vada ca o vrei inapoi. Poti astepta pasiv pana la sfarsitul vietii; dar daca nu ii demonstrezi prin fapte ca se merita sa se intoarca acasa,... astepti degeaba! FAPTE NU VORBE!
Adevarat graiesti!Incerc sa iau mereu legatura dar de fiecare data ori telefonul e inchis ori nu e locul si nici momentul pentru discutii. Pana mai ieri nici nu vorbea de divort dar toate s-au schimbat de cand Fat Frumos a inaintat la randul lui cererea de divort.Asta nu inseamna ca stau pasiv si nu ma intereseaza dar in afara de o vorba buna, de un gand bun si, mai ales de nadejde la Dumnezeu nu am cum sa-i explic acestei MAME ca a ales o "fericire" de scurta durata si ca acel om care si-a parasit copiii nu-i va putea oferi niciodata soarele de pe cer.
Nu spun ca am fost un "miel bland" asa cum se spunea intr-un topic dar nu cred ca niste contradictii si niste schimburi de idei te pot conduce la un divort si la cautarea unui alt partener care sa fie de acord cu tine. Nu cauta in viata pe cel care te aproba mereu si-ti va spune mereu ca ai dreptate pentru ca acea persoana nu iti este nici pe departe prieten.
Nu ma intind cu vorba sa nu plictisesc pe cineva dar SPER si eu exact ca talharul de pe cruce pana in ceasul al 12-lea.
Dumnezeu sa va aiba in paza!
Reply With Quote
  #202  
Vechi 09.02.2009, 23:53:55
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai da, dar noi nu stim decat o jumatate de poveste. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar de unde stim noi ca in realitate arkash e asa un miel de bland pe cat pare aici pe forum? Eu inca nu am vazut, nici nu am auzit de femeie sanatoasa la cap, dar si nesanatoasa la cap, sa vrea cu dinadinsul sa isi creasca singura copilul. In afara daca simte ca pur si simplu nu se mai poate trai cu sotul.

Poate daca am auzi si ce are ea de spus, altfel am vedea povestea.



Crede-ma, cand o femeie spune asta inseamna ca s-a simtit foarte ranita cat a fost cu sotul ei.

Mai bine ti-ai analiza atitudinea fata de ea. Nu cumva acele certuri de care pomenesti au fost de fapt scandaluri? Nu cumva aceste scandaluri s-au petrecut in fata copilului? Nu cumva la manie ai fost violent? Nu cumva ai terorizat-o psihic? Din simpla cearta nu se desparte nimeni.
Buna sa-ti fie inima!
Am postat pe acest site in speranta unui sfat.
Nu m-am gandit niciodata sa postez pentru a fi inteles sau laudat, nu mi-ar ajuta la nimic.
E vorba doar de o experienta de viata prin care trece o anumita persoana si poate constitui un semnal de alarma si pentru semeni.
Nu vreau nici sa ma plang si nici nu caut alinare in cateva cuvinte postate pe forum stiind foarte clar ca SINGURUL ajutor vine numai de la Dumnezeu si Prea Curata Fecioara Maria.
Draga Noesissa, sunt un om care nadajduieste (ca toti ceilalti) in mila si iertarea de pacate si e absolut normal sa nutresc SPERANTE in mai bine.
In rest nu comentez, e opinia ta.Chiar n-ar fi potrivit sa incerc sa ma disculp si sa pozez in victima intrucat imi cunosc greselile si vreau dint tot sufletul sa mi le repar. Asta e tot!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #203  
Vechi 09.02.2009, 23:54:40
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ne ierti, te rog, ca intram asa, cu budozerul in viata ta. Trebuie ca-ti este si asa foarte greu. Sa nu mai adaugam si noi alte suferinte la cele pe care le ai.
Problema aceasta o ai de multa vreme, caci daca nu ma insel ai mai scris si pe alt topic. Poate ca e bine, ca o suferinta atat de indelungata sa ia sfarsit. Trebuie sa te linistesti si tu, caci tulburat fiind de multa vreme te poti imbolnavi si ai un copil, care are nevoie de tine. Chiar aseara am auzit, ca barbatii isi revin mult mai repede dupa divort si ei sunt primii care reiau cursul vietii, casatorindu-se din nou. Cine stie, poate ca dupa atata suferinta te asteapta o fata iubitoare, cu care sa te intelegi si langa care sa imbatranesti frumos, fara certuri si discutii.
Dar pana atunci, nu te lenevii, caci inca nu au fost aruncate zarurile... Si daca ea va voi vreodata sa se intoarca la tine, fii mai pretentios, pune conditii, caci nu se stie cat de repede se stinge focul dragostei dintre cei doi, mai ales acum ca nu mai au oprelisti, dar au stresul divoturilor.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 10.02.2009, 00:05:02
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ne ierti, te rog, ca intram asa, cu budozerul in viata ta. Trebuie ca-ti este si asa foarte greu. Sa nu mai adaugam si noi alte suferinte la cele pe care le ai.
Problema aceasta o ai de multa vreme, caci daca nu ma insel ai mai scris si pe alt topic. Poate ca e bine, ca o suferinta atat de indelungata sa ia sfarsit. Trebuie sa te linistesti si tu, caci tulburat fiind de multa vreme te poti imbolnavi si ai un copil, care are nevoie de tine. Chiar aseara am auzit, ca barbatii isi revin mult mai repede dupa divort si ei sunt primii care reiau cursul vietii, casatorindu-se din nou. Cine stie, poate ca dupa atata suferinta te asteapta o fata iubitoare, cu care sa te intelegi si langa care sa imbatranesti frumos, fara certuri si discutii.
Dar pana atunci, nu te lenevii, caci inca nu au fost aruncate zarurile... Si daca ea va voi vreodata sa se intoarca la tine, fii mai pretentios, pune conditii, caci nu se stie cat de repede se stinge focul dragostei dintre cei doi, mai ales acum ca nu mai au oprelisti, dar au stresul divoturilor.
E o problema destul de complexa. Inca imi iubesc sotia si nu ma pot gandi la o alta persoana.Imi este destul de greu sa stiu ca, copilul meu va trebui sa accepte o alta persoana in locul meu (lucru care se si intampla in momentul de fata) iar pe mine sa ma caute doar cand va avea nevoie. Oricum usa va ramane mereu deschisa si am in continuare nadejdea ca intr-o buna zi toate se vor aseza la locul lor ca si cand nici n-au existat
Reply With Quote
  #205  
Vechi 10.02.2009, 00:13:06
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit pt ARKASH

Regret ca treci prin asa grea incercare ..dar te -ai gandit daca ai facut totul pt a o intoarce din drum ? pt o iubire si -un copil trebuie sa lupti ,nu te lasa ! Tu ai un atu ,ca sa zic asa , in fata ,,cavalerului ,, esti tatal copilului ei .. Iarta-ma daca nu sunt pe faza ..dar asta e sfatul meu :niciodata nu e prea tarziu ,lupta-te pt ei .
Reply With Quote
  #206  
Vechi 10.02.2009, 23:40:37
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Regret ca treci prin asa grea incercare ..dar te -ai gandit daca ai facut totul pt a o intoarce din drum ? pt o iubire si -un copil trebuie sa lupti ,nu te lasa ! Tu ai un atu ,ca sa zic asa , in fata ,,cavalerului ,, esti tatal copilului ei .. Iarta-ma daca nu sunt pe faza ..dar asta e sfatul meu :niciodata nu e prea tarziu ,lupta-te pt ei .
Poate n-am facut totul, dar macar incerc sa accept situatia creata de altii.
Stiu, nu imi este usor sa trec peste astfel de momente dar pana acum orice incercare de impacare a fost ca un simplu foc de paie. Mi-a rams numai rugaciunea si nadejdea in Bunul Dumnezeu. E singurul meu ajutor in aceste conditii. Nu pot cere cuiva sa ma iubeasca, nu pot cere copilului meu sa ma sune sa intrebe ce fac.Am ramas doar cu speranta si cu dragostea fata de familie.Pot spune doar ca-i iubesc, incerc sa iau legatura cu ei si-i astept cu bratele deschise. Din pacate a intervenit o alta persoana care-i "iubeste", care si-a parasit familia, si care face absolut orice ca sa-si vada implinite dorintele (asa cum a si declarat in fata parintilor sotiei). Mie nu-mi ramne decat sa iert, sa accept si sa sper ca intr-o buna zi toate vor intra pe fagasul normal.
Nadajduiesc intru Tine Doamne si ma rog sa fii bland in judecata Ta.
Milostiveste-Te fata de noi pacatosii si lumineaza mintea noastra.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #207  
Vechi 11.02.2009, 00:20:51
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Smile Nunta>

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Care credeti ca sunt punctele cheie ale unei casatorii fericite?
CREDINTA ,NADEJDEA SI DRAGOSTEA.Daca vrei sa afli mai multe cauta sa citesti topicul despre prietenie si dragoste pe care l-am postat mai devreme.
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #208  
Vechi 14.02.2009, 20:45:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 14carol06 Vezi mesajul
CREDINTA ,NADEJDEA SI DRAGOSTEA.Daca vrei sa afli mai multe cauta sa citesti topicul despre prietenie si dragoste pe care l-am postat mai devreme.
am citit, dar nu de citate celebre am eu nevoie.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 04.09.2010, 23:39:30
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Care credeti ca sunt punctele cheie ale unei casatorii fericite?
Pentru mine cele 3 puncte cheie pentru ca o casnicie sa mearga sunt:
1.dragostea
2.credinta
3.nadejdea
Reply With Quote
  #210  
Vechi 05.09.2010, 00:34:37
ionutpopa ionutpopa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 39
Implicit

Punctul cheie al unei casnicii fericite este sa faci dragoste cat mai des, adica in fiecare zi.

Daca nu se respecta acest punct cheie, atunci eu unul m-as considera nefericit in acea casnicie.

Daca viitoarei sotii nu-i place aceasta cea mai placuta activitate de pe terra atunci mai bine sa se indeletniceasca cu altceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 17:25:31
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 22:50:03
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
Comuniunea intre Bisericiile Ortodoxe oficiale konstantinos Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 12 14.04.2008 23:08:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13