Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 13.02.2009, 12:23:52
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florina77 Vezi mesajul
APOLOGÉTIC, -Ă 1. ramură a teologiei care are ca scop apărarea creștinismului. 2. sistem preconceput, teorie etc. prin care se elogiază neîntemeiat o persoană, o idee, un sistem etc.

Desi trebuie sa recunosc ca Vsovi nu face apologetica "Cuvantului" de la Pucioasa pentru ca nu e in stare sa construiasca un sistem rational si coerent, dar il "elogiaza neintemeiat".

Vsovi, norocul omului e ca nu-l bate pe om dupa cum isi doreste omul sa-i fie batut semenul. Si norocul nostru, al romanilor, ca toate razbunarile crunte profetite de "Cuvant" nu s-au implinit. De ce? Pentru ca erau si sunt facute de duhul de razbunare al unor femei schizofrenice.

se vede ca atat v-au invatzat, sistemul ateist de invatzamant cand nu avetzi argumente sau cand gLumea ishi da seama ca altcineva nu e ca ea, atunci vine asha de undeva din mister argumentul explicativ...

schizofrenia...

domnule voi habar nu avetzi ce este aia, shi habar nu avetzi ce este normalul shi habar nu avetzi ca suntetzi indoctrinatzi cu cartzile antichristului shi ca le vehiculatzi asha ca nishte traditzii ca nishte superstitzii... ca altfel n-atzi vorbi despre ce nici nu cunoashtetzi...

poi aceasta pecete cu care pecetluitzi voi cine credetzi ca v-a invatzat? shi pentru ce?

domnule nu va fie frica de etichetele sperietoarei ca ai ceva dar nu shtie nimeni ce... nici ei nici tu ca sa va trateze cu tzigara, bertatea curviei shi boabe/droguri de somn shi vise... credetzi de la Dumnezeu ca n-avetzi nimic din ce sustzin ei, iar daca chiar ar avea cineva vre-o problema sufleteasca ori mintala niciintr-un caz nu se trateaza in felul acesta shi nu e din motivele care le sustzin ei.... ci sunt mincinoshi ce au facut experientze pe un lot de oameni pacatoshi... extrapoland apoi...

Eu n-am vazut ca este vorba despre nici o razbunare, ci despre ce vor patzi pacatoshii mai devreme sau mai tarziu... pentru ca au ascultat de gLumeail, marele arhicon satanicesc shi echipa de scamatori, i-au urmat shi li s-a inchinat.... caci atunci adio, la revedere... te-ai dus in iad... dar eshti liber s-o faci, ca doar n-am sa te amenintz eu cu ceva ca ai sa zici ca este un argument real cu care imi sustzin defapt minciunile mele, ca se mai intamla la unii, cand n-au argumente, aduc deasupra norul cel negru al iadului, folosindu-l ca sa declansheze frica shi teroarea cu care consiliul ala al lui torquenada ii place sa anatemizeze shi sa arda pe rug... dar pana acum s-a dovedit ca au facut mereu erori, adica au ucis mereu fara greshala doar proorocii shi sfintzii... deci vezi dumneata de ce a zis cineva sa lasam razbunarea in seama lui Dumnezeu? caci este scris: "a Mea este Razbunarea!"
  #432  
Vechi 13.02.2009, 12:28:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Draga Maria-Margareta,

daca vroiai sa salvezi parerile acestei Moldovence cu nume de unguroaica: Anca-Estera... nu era mai bine sa faci un topic separat unde sa postezi toate ce le-ai copiat de acolo... nu era mai bine?

caci asha pare ca ne certam... shi eu am impresia ca dumneata ai vrea sa raspund la toate cele scrise shi insinuate de catre aceea...

trebuie sa raspund eu pentru ce este in mintea ei?

am sa creez un post despre Sfanta Cetate a Noului Ierusalim in alt forum, nu la secte, caci nu este secta shi nici fenomen, shi acolo daca vretzi putem discuta pe subiect ca oamenii nu ca .... gLumea...
  #433  
Vechi 13.02.2009, 12:32:12
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Draga vsovi tu din partea mea esti iertat, nu pot sa ma supar pe tine, esti liber sa ai orice opinie vis a vis de persoana mea.
Dumnezeu sa te lumineze! Cu mine a avut atata rabdare, ani multi, El e indelung rabdator si iubitor de oameni, El cerceteaza inimile noastre si doar El stie ce e in ele. Doamne ajuta!

__________________
Doamne, auzi rugăciunea mea, ascultă cererea mea, întru credincioșia Ta, auzi-mă, întru dreptatea Ta.
Să nu intri la judecată cu robul Tău, că nimeni din cei vii nu-i drept înaintea Ta.
  #434  
Vechi 13.02.2009, 13:01:44
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Maxime, cugetări și învățături “adânci”

...........................................
[COLOR=red]Notă: Acest material reprezintă selecțiuni preluate din articolul cu același nume de pe blogul noulierusalimnip.wordpress.com, înainte de suspendarea abuzivă a acestuia de către liderii pucioși, urmând ca acordul autoarei să se obțină ulterior
...........................................
[/COLOR] [COLOR=purple]26. Misterele Pucioasei (XXII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR] [COLOR=blue]( Cap.XI :[/COLOR] Maxime, cugetări și învățături “adânci” [COLOR=blue]) - Partea I[/COLOR]

Studiu independent despre fenomenul religios [COLOR=blue]NIP[/COLOR]
( ”[COLOR=blue]Noul Ierusalim[/COLOR] de la Pucioasa” )

[COLOR=blue]1.[/COLOR] Parabola orbului: orbul e orb pentru că nu vede
[COLOR=blue]“De ce, măi oameni, orbul nu vede lumina zilei? Pentru că [/COLOR][COLOR=fuchsia]nu are vedere[/COLOR][COLOR=blue], de aceea nu vede lumina zilei” (25 decembrie 1964)[/COLOR]

[COLOR=blue]2. [/COLOR]Curentul electric este o născocire inacceptabilă, deci și becul electric trebuie înlocuit cu lumânarea de ceară curată
[COLOR=blue]“Am adus un îngeraș cu un ciocănel și [/COLOR][COLOR=fuchsia]a spart toate becurile[/COLOR][COLOR=blue] de la policandru și a pus lumânări de ceară curată.” (1 iulie 1956) [/COLOR]
[COLOR=blue]“Credeți că există și mănăstiri care nu au luminiță aprinsă acolo? Au adus [/COLOR][COLOR=fuchsia]curent electric[/COLOR][COLOR=blue] și și-au aprins [/COLOR][COLOR=fuchsia]beculețe[/COLOR][COLOR=blue] iar untdelemnul îl mănâncă. Vine vremea când [/COLOR][COLOR=fuchsia]n-o să mai ai curent electric[/COLOR][COLOR=blue] […]”(4 oct. 1987)[/COLOR]
[COLOR=blue]3. [/COLOR]Hristos a vorbit mereu, atunci și acum, cu lucrare neobișnuită: “cu glasul nevăzut”
[COLOR=blue]“ Dar Eu, Domnul am fost și atunci și sunt și acum și spun [/COLOR][COLOR=fuchsia]cu glas nevăzut[/COLOR][COLOR=blue], pentru că așa e lucrarea de acum și așa a fost și lucrarea de atunci” (2 august 1965)[/COLOR]
[COLOR=blue]“ Cu tine vorbește duhovnicește, cu alții vorbește pământește, iar cu alții [/COLOR][COLOR=fuchsia]vorbește în chip nevăzut.[/COLOR][COLOR=blue]” (23 februarie 1976)[/COLOR]

[COLOR=blue]4. [/COLOR]Taina înțelepciunii șerpilor
[COLOR=blue]“De ce șerpii sunt înțelepți? Sunt, căci [/COLOR][COLOR=fuchsia]își cunosc vremea[/COLOR][COLOR=blue] când să iasă afară din culcuș. Numai acela, când i-a venit sfârșitul, iese să-l strivească, că așa e dat. Nici un șarpe nu piere decât numai strivit. Nici o vietate nu are înțelepciunea unui șarpe. Cineva bătea cu lemnul într-un colac, dar dacă nu-i lovești capul, nu moare șarpele.” (6/19 decembrie 1965)[/COLOR]
În tradiția populară, șarpele nu moare decât după asfințit, dacă nu i-ai strivit capul. Textul, ancorat puternic pe această tradiție, oferă două variante de interpretare:
-fie înțelepciunea șarpelui se cantonează în zona premoniției, el avînd o “înainte cunoaștere” a firului propriei sale vieți: știind că i-a venit sfârșitul, iese din proprie inițiativă la drumul mare, ca să se milostivească cineva de a-i strivi capul, căci altminteri el nu poate să moară. Dar predestinarea, ca teorie filosofică, nu este acceptată în creștinism;
-fie înțelepciunea șarpelui se rezumă la cunoașterea vremii lui: când să iasă din culcuș după o iarnă grea. Dar, atunci urșii sunt și mai înțelepți, căci și ei își cunosc vremea: ei știu și când să iasă, dar și când să intre în culcuș, ca să hiberneze.
Pentru ambele variante, explicația oferită cu pretenția dezvăluirii tainei înțelepciunii șerpilor este destul de străvezie.
Afirmația “ [COLOR=blue]Nici un șarpe nu piere decât numai strivit.[/COLOR]”este în totalitate hazardată.În realitate, nici un animal nu poate supraviețui dacă are afectate grav organele vitale (inima, spre exemplu). Există și alte moduri în care se poate imagina și apoi înscena pieirea unui șarpe. Chiar și Biblia ne relatează unul:
[COLOR=#993300]“Și strângând Pavel grămadă de găteje și punându-le în foc, o viperă a ieșit de căldură și s-a prins de mâna lui.…[/COLOR]
[COLOR=#993300]…Deci el,[/COLOR][COLOR=fuchsia]scuturând vipera în foc[/COLOR][COLOR=#993300], n-a pătimit nici un rău.” (Fapte, 28:3,5)[/COLOR]
În logica celor de mai sus, vipera s-a agățat intenționat de mâna lui Pavel, căci știa că-i venise ceasul, și pentru că nu putea să moară singură, “de moarte bună”, trebuia să se folosească de mâna lui Pavel ca să poată muri.

[COLOR=blue]5. [/COLOR]Cel mai mare păcat este răzvrătirea
[COLOR=blue]“Feriți-vă de răzvrătire, că [/COLOR][COLOR=fuchsia]nici un păcat nu este mai mare ca răzvrătirea[/COLOR][COLOR=blue], că cine se răzvrătește, douăsprezece păcate face dintr-odată” (16 martie 1966)[/COLOR]

[COLOR=blue]6. [/COLOR]“Domnul” mustră dezordinea și face ordine în casa sa după modelul lumii moderne. Bisericile trebuie organizate după bonuri de ordine
[COLOR=blue]“… – De ce în casa Mea nu se face ordine? Peste tot pământul, toată suflarea de acum merge [/COLOR][COLOR=fuchsia]organizată după bonuri de ordine[/COLOR][COLOR=blue]. Aici de ce nu se face așa?” (19 decembrie 1966)[/COLOR]

[COLOR=blue]7. [/COLOR]Vine facerea celor ce au fost deja făcute
[COLOR=blue]“[/COLOR][COLOR=fuchsia]Vine facerea[/COLOR][COLOR=blue] pământului și a raiului și a Noului Ierusalim. Adică [/COLOR][COLOR=fuchsia]sunt făcute[/COLOR][COLOR=blue], dar nu sunt încă pe pământ.” ( 10/23 aprilie 1966)[/COLOR]

[COLOR=blue]8. [/COLOR]O tălmăcire originală a tainei Sfintei Treimi
[COLOR=blue]“Am zis “În numele [/COLOR][COLOR=fuchsia]Tatălui[/COLOR][COLOR=blue]” [/COLOR][COLOR=blue]pentru că e început și sfârșit. Amin. Am zis “și al [/COLOR][COLOR=fuchsia]Fiului[/COLOR][COLOR=blue]”[/COLOR][COLOR=blue] pentru că toți vor lua [/COLOR][COLOR=fuchsia]Duh[/COLOR][COLOR=blue], cum la început, și la sfârșit. Amin. Am zis: “Amin!”, așa să fie. Amin.” ( 11/24 aprilie 1967)[/COLOR]
În Biblie se spune că Fiul (și nu Tatăl) este Alfa și Omega, începutul și sfârșitul creației ([COLOR=#993300]Apoc.21:6, 22:13[/COLOR]). El este născut dinainte de toți vecii din Tatăl, căci obârșia Lui este dintru început:
[COLOR=#993300]“Și tu, Betleeme Efrata, deși ești mic între miile lui Iuda, din tine va ieși Stăpânitor peste Israel, iar[/COLOR][COLOR=fuchsia]obârșia Lui este dintru început[/COLOR][COLOR=#993300], din zilele veșniciei.” (Miheia,5:1)[/COLOR].
Iar Tatăl este fără început și fără sfârșit, căci El este mai presus de timp; El naște pe Fiul înainte de toți vecii și de la El purcede Duhul Sfânt. “Tălmăcirea” este și incompletă, deoarece lipsește necesara referință concretă la Duhul Sfânt ( [COLOR=#ff6600]“și al Duhului Sfânt”.[/COLOR])

[COLOR=blue]9. [/COLOR]Moartea vine prin păcat și prin poftă
[COLOR=blue]“Feriți-vă de moarte, căci [/COLOR][COLOR=fuchsia]moartea vine prin păcat și prin poftă[/COLOR][COLOR=blue]” (25 februarie/10 martie 1971)[/COLOR]

[COLOR=blue]10. [/COLOR]Creștinul trebuie să-i cunoască bine: și pe dracul, și pe Dumnezeu
[COLOR=blue]“…Sunt multe lucruri și bune și rele și trebuie să le cunoașteți. Un creștin a primit în gazdă pe [/COLOR][COLOR=fuchsia]dracul[/COLOR][COLOR=blue], care s-a prefăcut, și un alt creștin a primit în gazdă pe [/COLOR][COLOR=fuchsia]Dumnezeu[/COLOR][COLOR=blue] și nu L-a cunoscut. De aceea, [/COLOR][COLOR=fuchsia]cunoașteți bine și pe unul, și pe altul[/COLOR][COLOR=blue], ca să nu vă amăgiți” (25 februarie/10 martie 1971)[/COLOR]
Ușor de zis, greu de făcut. Cum să-i cunoști, dacă se prefac? Din această parabolă rezultă că până și Dumnezeu S-a prefăcut, că de-aceea nu L-a cunoscut cel care L-a primit în gazdă. Dar Dumnezeu nu umblă cu mistificări ieftine, El nu este amăgitor, căci El este Adevărul. Deci parabola este falsă. Înseamnă că fals este și autorul parabolei.

[COLOR=blue]11. [/COLOR]Creștinilor li se trasează norme zilnice de consum
[COLOR=blue]“Să consumați [/COLOR][COLOR=fuchsia]un kilogram de ulei pe zi și pe noapte[/COLOR][COLOR=blue] în candelele pe care vi le-am spus să le ardeți”(10/23 august 1972)[/COLOR]

[COLOR=blue][/COLOR]
  #435  
Vechi 13.02.2009, 13:03:09
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Maxime, cugetări și învățături “adânci”

[COLOR=purple]26. Misterele Pucioasei (XXII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR] [COLOR=blue]( Cap.XI :[/COLOR] Maxime, cugetări și învățături “adânci” [COLOR=blue]) - Partea a II-a

[/COLOR]
[COLOR=blue]12. [/COLOR]Trupul Verginicăi este un prooroc
[COLOR=blue]“…Israele tată, Israele, poporul Meu, pregătește-te, tată, că sunt aproape. Nu acest trup, dar acest trup e un semn de la Dumnezeu și este un cuvânt pe care Dumnezeu ți l-a adus în înștiințare. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Acest trup e un prooroc[/COLOR][COLOR=blue], numit al Domnului Iisus Hristos. Să știți că dacă pe acest trup nu-l primiți, nici pe Mine nu Mă primiți” (31 martie/13 aprilie 1973)[/COLOR]
Trupul Verginicăi vorbea în stare de inconștiență (catalepsie). Întrucât ea nu participa în mod conștient la formularea mesajelor, ci era doar un “vas” inert de comunicare, pretenția de a numi trupul cu denumirea de prooroc este nejustificată. Proorocul are întotdeauna o contribuție voluntară și conștientă la formularea și transmiterea mesajelor primite de el de la Dumnezeu. Se pune și întrebarea firească: dacă trupul ei era prooroc, atunci sufletul ei ce era?

[COLOR=blue]13. [/COLOR]Trupul care a murit al Verginicăi, acum este viu și e duh
Transformarea aceasta, din trup în duh, este anevoie de înțeles; doar dacă n-o fi vreo taină nedeslușită încă:
[COLOR=blue]“…[/COLOR][COLOR=fuchsia]Primul trupușor prin care am lucrat[/COLOR][COLOR=blue], nu de preot a fost băgat în temniță? O, și n-a mai fost în stare să lucrez prin el, și [/COLOR][COLOR=fuchsia]l-am călit prin moarte[/COLOR][COLOR=blue]. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Acum e viu[/COLOR][COLOR=fuchsia]și[/COLOR][COLOR=blue] Mă servesc de el, [/COLOR][COLOR=fuchsia]e duh[/COLOR][COLOR=blue] ceresc și are misiuni nevăzute. L-am pregătit și pe cel dintr-o rădăcină cu ea, și Mă servesc de acest trup.” (24 noiembrie/7 decembrie 1988 )[/COLOR]

[COLOR=blue]14. [/COLOR]Vremea din vremea aceea
[COLOR=blue]“Când vei greși, păcatul ți se va scrie, căci clipa și [/COLOR][COLOR=fuchsia]vremea[/COLOR][COLOR=blue] este deschisă [/COLOR][COLOR=fuchsia]în vremea aceea[/COLOR][COLOR=blue], că vor bea și vor mânca la masa Mea, se vor mări locuințele, și cei de azi nu vor mai avea gură să grăiască împotriva Mea și a voastră și vor zace ca peștele pe foc. Ați auzit, tată?” (18 iunie/1 iulie 1973)[/COLOR]

[COLOR=blue]15. [/COLOR]Oamenii orăcăie ca vitele, iar vitele orăcăie ca broaștele
[COLOR=blue]“…Veți fi judecați și condamnați de copiii voștri că nu îi lăsați să se ducă la păcat. Vor [/COLOR][COLOR=fuchsia]orăcăi ca vitele[/COLOR][COLOR=blue], dar să știți, să nu le deschideți ușa” (21 iulie 1973)[/COLOR]

[COLOR=blue]16. [/COLOR]Credința condiționează săvârșirea faptelor bune
[COLOR=blue]“Lumea vă spune [/COLOR][COLOR=fuchsia]sfinți[/COLOR][COLOR=blue], iar voi [/COLOR][COLOR=fuchsia]nu aveți[/COLOR][COLOR=blue] nici cât bobul de muștar [/COLOR][COLOR=fuchsia]credință[/COLOR][COLOR=blue]. Fiți credincioși, căci prin credință veți face o mulțime de fapte bune.” (13/26 iulie 1973)[/COLOR]
Un neașteptat exces de sinceritate: “sfinții” de la Pucioasa nu aveau credință, și în consecință nici fapte bune. Totuși, condiționarea faptelor bune de credință este exagerată. Mulți necredincioși fac fapte bune, dar n-au credință. Credința și faptele bune se completează, nu se condiționează unele pe altele.

[COLOR=blue]17. [/COLOR]Sfântul Apostol Luca s-a făcut fotograf
[COLOR=blue]“Și uite: [/COLOR][COLOR=fuchsia]Luca[/COLOR][COLOR=blue], apostolul Meu, stă și [/COLOR][COLOR=fuchsia]fotografiază[/COLOR][COLOR=blue] tot mersul Meu și tot ce Eu lucrez. Și ce vei face? (4 august 1973)[/COLOR]
[COLOR=blue]“Israele tată, copilașul Meu, s-a fotografiat timpul când ai vorbit și când ai petrecut cu Dumnezeu. S-a fotografiat masa și mâncarea. S-au fotografiat. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Uite fotograful[/COLOR][COLOR=blue], mai e un pic. Iată fotografiile, le vei vedea de la tot începutul până va fi sfârșitul. Crezi? [/COLOR][COLOR=fuchsia]Totul[/COLOR][COLOR=blue], și viul, și mutul [/COLOR][COLOR=fuchsia]s-a fotografiat[/COLOR][COLOR=blue]. Și vrednicul și puturosul și somnorosul…” (8 noiembrie 1973)[/COLOR]
[COLOR=blue]“…Această lucrare [/COLOR][COLOR=fuchsia]este fotografiată[/COLOR][COLOR=blue] de sfântul apostol [/COLOR][COLOR=fuchsia]Luca[/COLOR][COLOR=blue]” (6 decembrie 1974)[/COLOR]
[COLOR=blue]“…Să știți că [/COLOR][COLOR=fuchsia]am[/COLOR][COLOR=fuchsia]fotograf pe Sfântul Apostol și Evanghelist Luca[/COLOR][COLOR=blue], care merge și fotografiază și la judecată vă am în toate pozițiile…” (22 decembrie 1975)[/COLOR]
Amenințarea aceasta, că “Sfântul Luca” ne pândește din umbră și ne trage în poză din toate pozițiile seamănă uimitor cu amenințarea mincinoasă a lui Ion Iliescu, făcută cu exact 14 ani mai târziu, despre “teroriștii periculoși care trag din toate pozițiile”. Asocierea făcută între pretinsa necesitate a împușcării de imagini pentru toate întâmplările uzuale de pe pământ și o metodă pur omenească, fotografiatul (cu o vechime de doar 200 de ani, cu aproximație), este cel puțin ridicolă, dacă nu demențială. Ce nevoie are Atotștiutorul să apeleze la metode grosiere, greoaie, costisitoare, care în curând vor fi complet depășite de revoluția tehnologică? Probabil că noii lideri de la Pucioasa, suiți în șea la cumpăna dintre secolul XX și al XXI-lea, vor pretinde în curând că “fototecile cerești” sunt deja depășite, și că de acum totul se înregistrează în cer pe cele mai incredibil de performante CD-uri, DVD-uri și iPod-uri, ca să fie și “cerul” în pas cu noile realizări ale tehnicii.
În ediția din 1995 exista un capitol special (Capitolul VI, care nu mai apare în “Ediția 2006”) care trata subiectul Fotografia. Este vorba de o fotografie, care este reprodusă aici, și despre care se pretinde că imortalizează “o întâlnire de gradul zero” între Hristos și Virginia Tudorache. Aici se pretinde că fotograful a fost sfântul Luca:
[COLOR=blue]“…a coborât în camera noastră Domnul Iisus Hristos cu sfântul Apostol [/COLOR][COLOR=fuchsia]Luca care a fotografiat[/COLOR][COLOR=blue] (pe Domnul împreună cu ea)” (Ediția 1995, pag.658 )[/COLOR]

[COLOR=blue]18. [/COLOR]Și Verginica, până și Hristos, s-au făcut fotografi
Ciudat este că, zece ani mai târziu, apostolul Luca nu mai este deloc pomenit. În schimb, acum se pretinde că fotografia ar fi fost făcută doar de [COLOR=fuchsia]amândoi[/COLOR] protagoniștii, adică de Verginica și de Hristos:
[COLOR=blue]“ Verginico, ce faci, vrei să mergi cu Mine sau vrei să mai stai? Să fii cuminte că mai e un pic și vei scăpa. Nu te întrista căci în curând te vei bucura. Îți aduci aminte de fotografia pe care [/COLOR][COLOR=fuchsia]am lucrat-o amândoi[/COLOR][COLOR=blue]?” (11 februarie 1974 – pag.658 )[/COLOR]
Și mai ciudat este că tot acum se face o referire concretă la Maica Domnului și la unele persoane care NU sunt în fotografie! :
[COLOR=blue]“– Ce vezi?[/COLOR]
[COLOR=blue]“– Văd patul și o tufă mare de trandafiri și pe [/COLOR][COLOR=fuchsia]Măicuța sfântă[/COLOR][COLOR=blue] și pe [/COLOR][COLOR=fuchsia]mai multe persoane[/COLOR][COLOR=blue] pe care nu le cunosc” (30 ianuarie/12 februarie 1974)[/COLOR]
Or, patul și tufa de trandafir se văd bine în fotografie, dar nici “[COLOR=fuchsia]Măicuța sfântă[/COLOR]”, nici acele “[COLOR=fuchsia]mai multe persoane[/COLOR]”, nu se văd nicidecum! Încă o contradicție majoră între vorbe și fapte, de data asta “negru pe alb”.
Cu alt prilej, apetitul “Domnului” pentru arta fotografică este mărturisit în mod deschis:
[COLOR=blue]“…Iată [/COLOR][COLOR=fuchsia]v-am făcut fotografie[/COLOR][COLOR=blue], să o am în cerul sfânt. Acum nu v-o arăt. Ați văzut lumina care v-a învăluit? [/COLOR][COLOR=fuchsia]V-am făcut o fotografie[/COLOR][COLOR=blue]. Știți când v-o arăt? Când voi fi îmbrăcat în haina de judecată[…] Vă voi arăta [/COLOR][COLOR=fuchsia]fotografia[/COLOR][COLOR=blue] de azi […] În fața judecății de apoi voi arăta tuturor [/COLOR][COLOR=fuchsia]fotografia[/COLOR][COLOR=blue] aceasta[…][/COLOR]
  #436  
Vechi 13.02.2009, 13:03:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Draga vsovi tu din partea mea esti iertat, nu pot sa ma supar pe tine, esti liber sa ai orice opinie vis a vis de persoana mea.
Dumnezeu sa te lumineze! Cu mine a avut atata rabdare, ani multi, El e indelung rabdator si iubitor de oameni, El cerceteaza inimile noastre si doar El stie ce e in ele. Doamne ajuta!

multzumesc draga Ionela7 ca ai redevenit creshtin-ortodoxa...

poi n-am alta parere decat ca te lashi purtata shi te baga gLumeail in legiunea lui de vrajitoare calare pe matura care arunca cu soda peste unde itzi arata el, acest arhicon satanicesc, caci a judecat el nedrept dar tzie itzi prezinta ca mari acte de curaj shi dreptate... shi dumneata te executzi shi arzi cu soda pe cine nu trebuie, fara sa shtii ca nu trebuie, caci crezi ca faci bine... iar soda arde, ca e un fel de acid dar din partea aialalta, adica e baza... cai dupa aceea v-a promis ca recompensa inghitzirea pe stomacul gol a caMilei-camila asha ca nishte duhuri rele de broasca, prezentate fireshte ca nishte delicatese de dorit, in timp ce vetzi strecura tzantzarii...

deci draga Ionela, impresie buna mi-ai facut dar din pacte prea ushor ne lasam taratzi in minciuna shi hula... crezand ca e bine ce facem...


dar nu se poate face bine facand rau, shi nu se poate ca facand rau sa avem impresia ca am facut bine, shi nu se poate ca sa vedem in rau binele shi in bine raul, shi nu se poate sa ne lasam in tentatzia de a avea impresia ca facem bine participand ori facand raul...

caci e simplu,

binele e bine shi e Bun caci este de la Dumnezeu
raul este rau shi plin de rautate shi minciuna shi ura shi este rau shi de la cel rau, dar doar n-o fi prost cel rau ca sa-l prezinte ca rau, ci il prezinta ca ceva fain, ca pe ceva grozav, de dorit, shtiintzific, de practicat spre desavarshire... dindu-va miii de motive de razbunare... pe baza de minciuna nemultzumirii ce vine din nedreptatea lacomiei din piszme shi ura shi duhul minciunii maririi de sine... asha ca o sculishoara, ca un pui de naparparca ori de vipvipera... adica o sculishoara nevinovata.... cu care ishi face treburile cel rau... ca doar de unde sa gaseasca el fraieri ca noi... ca sa ne scoatem ochiul cel drept shi smerit (lumina din Lumina din Lumina din Lumina) intre noi?
  #437  
Vechi 13.02.2009, 13:04:26
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Maxime, cugetări și învățături “adânci”

[COLOR=purple]26. Misterele Pucioasei (XXII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR] [COLOR=blue]( Cap.XI :[/COLOR] Maxime, cugetări și învățături “adânci” [COLOR=blue]) - Partea a III-a

[/COLOR]
[COLOR=blue]19. [/COLOR]Și Maica Domnului s-a făcut fotograf
[COLOR=blue]“[/COLOR][COLOR=fuchsia]Măicuța Domnului a fotografiat[/COLOR][COLOR=blue] crucea și era un ori (X)[/COLOR][COLOR=blue] ” (21 aprilie 1974)[/COLOR]
Uite ce belea! Toți ar vrea acum să fie fotografi! Competiția în arta fotografică se pare că a cuprins toate persoanele importante ale cerului! Oare cine se ocupă cu consumabilele? Despre “Șfântul Luca de la Pucioasa” avem o mărturie înregistrată din partea Victoriei Zidaru, cum că el umbla noaptea prin atelierele fotografice din Pucioasa, unde dădea spargeri mărunte: intra prin ziduri, fura hârtie fotografică, developa filmul folosindu-se fraudulos de chimicalele prăvăliei, își lua pozele în buzunar și apoi o ștergea englezește, fără să plătească nimic. Oare ceilalți Șfinți pucioși (amintiți mai înainte), atinși și ei de amocul artei fotografice, tot așa o fi procedând?

[COLOR=blue]20. [/COLOR]Numai cei de la Pucioasa sunt curați; restul sunt “lumea”, care e spurcată
[COLOR=blue]“Fiule Daniele, după ce vom termina casa, vom face fântână, pentru ca să avem apa noastră, [/COLOR][COLOR=fuchsia]să nu ne spurcăm cu lumea[/COLOR][COLOR=blue]” (22 iulie/4 august 1973)[/COLOR]
Mentalitatea aceasta nu numai că a supraviețuit de-a lungul timpului, ci a căpătat cote aberante! Cei de la Pucioasa au căpătat mania săpării fântânilor, ca să aibă siguranța independenței de “vecinii cei spurcați” ce-i înconjoară de jur împrejur.

[COLOR=blue]21. [/COLOR]Lucrarea de la Pucioasa are mulți conducători în cer și se face după o undă electromagnetică, undă care se schimbă pe neașteptate, odată cu vremea
[COLOR=blue]“…Daniele, tâmplăria se lucrează în multe poziții și în multe taine și nu se poate da măsura, pentru că [/COLOR][COLOR=fuchsia]unda acestei lucrări e după vreme[/COLOR][COLOR=blue]. Să spun măsura vremii de azi? Dar dacă [/COLOR][COLOR=fuchsia]unda se schimbă[/COLOR][COLOR=blue]? Fiule, [/COLOR][COLOR=fuchsia]lucrarea Mea[/COLOR][COLOR=blue] care se face aici cu această casă [/COLOR][COLOR=fuchsia]are mulți conducători în cer[/COLOR][COLOR=blue]. Duhovnicește Domnul vorbește. Acest cămin care se face pentru voi, e lucrat și în cer și se face după vreme, tată, [/COLOR][COLOR=fuchsia]după undă.[/COLOR][COLOR=blue] Crezi? Ca în timpul lui Noe. Atunci erau patru familii, dar acum nu se știe câte sunt. Era de mult dat [/COLOR][COLOR=fuchsia]acest program[/COLOR][COLOR=blue] dar [/COLOR][COLOR=fuchsia]nu știe nimeni din cerul sfânt ce undă va fi[/COLOR][COLOR=blue]. Mai așteptați puțin de tot și o să se dea pe față și acest lucru. Daniele, să nu cugeți ceva greșit și să nu zici că [/COLOR][COLOR=fuchsia]nu știe Domnul ce face[/COLOR][COLOR=blue]. Tâmplarule, fii cu multă răbdare, nu sili vasul Meu să-ți dea măsura fără măsura lui Dumnezeu. Și când vei lucra, să fii bine înarmat cu viața duhovnicească; să nu fii necredincios și cu vreun păcat întinat.” (17/30 august 1973)[/COLOR]

Aici avem un exemplu tipic de felul cum erau “îmbrobodiți” creștinii de la Pucioasa cu “oracole” cu mai multe înțelesuri, asemănătoare cu celebrul oracol al Pythiei de la Delphi. La o întrebare concretă, pusă de către tâmplar, care cerea niște dimensiuni precise pentru tâmplăria “templului”, “oracolul” e luat pe neașteptate și nu poate da pe loc un răspuns concret, deci este silit să improvizeze, lansând aberație după aberație. El caută vizibil să câștige timp, până ce va putea delibera mental ce răspuns ar fi mai potrivit. Și iată ce improvizează: acum, pe loc, nu se poate da răspunsul, pentru că măsura (dimensiunile) solicitată e oscilantă, chipurile se schimbă cameleonic de la o zi la alta, iar răspunsul “depinde de conducătorii din cer, care sunt mai mulți” (care or fi aceia, care îndrăznesc să-L concureze pe Dumnezeu în cer? Dar asta nu ni se mai spune); deci ar trebui să se consulte “conducătorii” între ei mai întâi, ca să ajungă la o părere comună. Apoi, însăși maniera prin care răspunde “cerul”, deoarece se face “prin undă”, iar “unda se schimbă odată cu vremea”, nu poate fi ceva precis. Cică, “[COLOR=fuchsia]nu știe nimeni din cerul sfânt ce undă va fi[/COLOR][COLOR=blue]”[/COLOR] deși [COLOR=fuchsia]programul[/COLOR] [COLOR=blue]“era de mult dat” [/COLOR](similitudinea cu programele de la radio și cu titlul de emisiune “Unda veselă! ” este izbitoare)[COLOR=blue]. [/COLOR] Cică, “nici câte familii vor sta în templu, “[COLOR=blue]acum nu se știe câte sunt”.[/COLOR] În fața atâtor nedezlegate mistere, tâmplarul este îndemnat să mai aștepte, chiar cu răbdare, și chiar e mustrat pentru că a îndrăznit să “silească vasul”, adică pe Verginica, să dea o măsură (adică dimensiuni) care vine de la ea, și nu de la Dumnezeu. Dar mai ales, este îndemnat ca, în pofida tuturor evidențelor, să nu care cumva să cugete că “Dumnezeul de la Noul Ierusalim-Pucioasa” n-ar ști dinainte ce și cum trebuie să facă, deși doar puțin mai înainte i se spusese că “[COLOR=blue]nu știe nimeni din cerul sfânt ce undă va fi”.[/COLOR]

[COLOR=blue]22. [/COLOR] Și fabricile se împușcă, nu-i așa?
[COLOR=blue]“…Fiilor, primul război care se va face întâi, e împotriva curviei și al doilea împotriva beției”. Pe unde se va afla curvă sau curvar se va împușca. Și pe unde se va afla bețiv sau [/COLOR][COLOR=fuchsia]fabrică de alcool, se va împușca[/COLOR][COLOR=blue]. (27 august/9 septembrie 1973)[/COLOR]

[COLOR=blue]23.[/COLOR]Astăzi păcatele miros urât, în timp ce păcatele strămoșilor erau fără miros
[COLOR=blue]“… Creștine, nu-ți [/COLOR][COLOR=fuchsia]miroase urât păcatul[/COLOR][COLOR=blue] pe care îl faci? Moșii și [/COLOR][COLOR=fuchsia]strămoșii voștri când își făceau nevoia lor nu mirosea[/COLOR][COLOR=blue], dar astăzi pute urât. De ce? Așa e înăuntrul tău.O să împuțiți pământul cu trupul pe care l-a uns Dumnezeu cu mirul său” (10 noiembrie 1973)[/COLOR]
Afirmația n-are nici un suport științific. Mirosul greu al excrementelor nu are nici o legătură cu păcatele. El este rezultatul firesc și inevitabil al proceselor de descompunere (fermentație, respectiv putrefacție) a substanțelor organice de balast, în procesul fiziologic al digestiei. Dacă ar fi să fie așa cum se spune aici, n-am mai fi găsit în Biblie, la [COLOR=#993300]Deuteronom 23:13,[/COLOR] îndemnul ca poporul să îngroape cu lopata toate necurățiile lui.

[COLOR=blue]24.[/COLOR]Zilele săptămânii sunt însuflețite și au sex (dar nu vor să se reproducă, au rămas mereu aceleași șapte)
[COLOR=blue]“Țineți minte că nu e zi fără viață. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Lunea e bărbat, miercurea e bărbat, și vinerea e femeie[/COLOR][COLOR=blue]. Le veți vedea la cer. Daniele, [/COLOR][COLOR=red]nimeni nu poate cerceta[/COLOR][COLOR=blue] și judeca lucrul acesta” (20 noiembrie/3 decembrie 1973)[/COLOR]
Astfel de afirmații dau apă la moară celor care, în chip abuziv, pun în cârca Bibliei dictonul “[COLOR=red]Crede și nu cerceta![/COLOR]”

[COLOR=blue][/COLOR]
  #438  
Vechi 13.02.2009, 13:06:24
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Maxime, cugetări și învățături “adânci”

[COLOR=purple]26. Misterele Pucioasei (XXII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR] [COLOR=blue]( Cap.XI :[/COLOR] Maxime, cugetări și învățături “adânci” [COLOR=blue]) - Partea a IV[/COLOR][COLOR=blue][/COLOR][COLOR=blue]-a

[/COLOR]
[COLOR=blue]25.[/COLOR][COLOR=blue] [/COLOR]“Domnul” de la Pucioasa vrea “să-i curețe” pe unii creștini, dar ei se împotrivesc, mâncând bine, internându-se în spitale și luând medicamente ca să se vindece
[COLOR=blue]“O, poporul Meu, aștept să fii pregătit, căci când te voi vedea pregătit, totul s-a sfârșit. Că astăzi te-aș lua, dar nu vei putea intra în împărăția Mea, că dacă ți s-a îmbolnăvit soția și tu ai dus-o la spital, [/COLOR][COLOR=fuchsia]Eu am voit s-o curățesc[/COLOR][COLOR=blue], și tu i-ai adus mâncărică de dulce, și bună. O, poporul Meu, o, tată, tată, când să pregătesc Eu poporul Meu dacă voi nu voiți să cunoașteți că toate sunt pentru Mine? V-ați îmbolnăvit și [/COLOR][COLOR=fuchsia]luați mereu lucruri ca să fiți sănătoși[/COLOR][COLOR=blue], dar voi nu vreți să cunoașteți semnele pe care Eu le săvârșesc pentru voi”. (28 noiembrie/11 decembrie 1973)[/COLOR]
Această poziție radicală, aducătoare de moarte, a “Dumnezeului de la Pucioasa” vine să completeze poziția intransigentă față de actul medical în genere, care este proscris ( vezi paragraful din acest articol, intitulat : Bolile și suferințele sunt bune; ele vin de la Dumnezeu și nu trebuie înlăturate).
În prezent însă, nimeni nu mai bagă în seamă aceste “proorocii”. Dimpotrivă, astăzi mentalitatea “automedicației” a ajuns să facă furori la Pucioasa. Există aici câțiva bolnavi închipuiți, care se plâng mereu de toate bolile și sindroamele imaginabile și experimentează toate leacurile și rețetele de care au auzit, care mai de care mai îndoielnice: aromoterapia, fitoterapia, apiterapia, Fulgaterapia, urinoterapia (dar neapărat “din primul jet”), sucul de orz verde, sucul de mesteacăn, băile de plante, saltelele magnetice, apa polarizată (apă “vie” și apă “moartă”), cura de “aloe vera”, cura de Herbalife, cura de magneziu, aparatura de purificat aerul (la Pucioasa!, unde aerul e deosebit de curat), terapia cu lichid de frână (pentru reumatism!), terapia cu lumină polarizată (“Bioptronul”, care vindecă toate bolile, în afară de cele care rămân pentru ședința viitoare), băile “cu ochii în soare” la asfințit, rumegarea lentă și îndelungată a argilei, și alte trăznăi cu care pucioșii speră să mai adauge staturii lor măcar un cot și să-și mai lungească zilelele pe pământ. Doar băi de pucioasă, la Stațiune, n-au prea încercat, decât în câteva cazuri disperate.
[COLOR=blue] [/COLOR]
[COLOR=blue]26.[/COLOR][COLOR=blue] [/COLOR]Spiritul adormitului Mihail vorbește [COLOR=blue]– [/COLOR]prin Duhul lui Dumnezeu [COLOR=blue]– [/COLOR]cu mama lui la telefon ( telefonul fiind Verginica)[COLOR=blue][/COLOR]
[COLOR=blue]“…Rafaile, du-te și adu pe fiul răposat, Mihail, la mama lui ca să vorbească. [/COLOR]
[COLOR=blue]Fiule Mihaile, o vezi pe mama ta? Privește-o bine, că ea nu te vede pe tine; lucrul acesta nu se poate. Daniele, să auzi și tu vocea acestui tânăr și să deosebești duh, de Duh. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Prin Duhul Meu vorbește Mihail[/COLOR][COLOR=blue] și grăiește mamei sale. Amin” (22 iulie/ 4 august 1974)[/COLOR]
Deși telefonul este un instrument specific comunicărilor la mare distanță, partea nostimă e că Mihail e atât de aproape de mama sa încât poate să o și “vadă”. El pretinde că îi “vorbește la telefon” deși e chiar lângă ea, după cum singur spune:
[COLOR=blue]“Mamă, spune adevărat: crezi că eu [/COLOR][COLOR=fuchsia]sunt lângă tine[/COLOR][COLOR=blue] acum?”[/COLOR]
“Telefonul” este de fapt un fel de megafon, deoarece “convorbirea” este auzită de toți cei prezenți la “lucrare”; sau un fel de videofon unidirecțional, prin care doar morții îi văd pe cei vii, căci pentru sensul invers nu sunt posibilități tehnice (deocamdată; pe vremea aceea, nici telefonia mobilă nu apăruse încă).
Tot așa de nostim e faptul că păstorul Daniel (Dănciucă Gheorghe, zis nea’Mișu ) e invitat să creadă că mortul Mihail vorbește prin Duhul Sfânt și așa îi grăiește el mamei sale. În același timp, lui Mihail i s-a spus cu totul altceva, că vorbește fie prin “telefon”, iar “telefonul” este Verginica ( [COLOR=blue]“...Mă uit la [/COLOR][COLOR=fuchsia]telefonul prin care vorbesc[/COLOR][COLOR=blue] cu tine, mamă..[/COLOR].”), fie că vorbește prin “vas”, iar “vasul” e tot Verginica (“[COLOR=blue]Mamă, mult iubește Dumnezeu pe [/COLOR][COLOR=fuchsia]vasul Său prin care eu îți vorbesc[/COLOR] …“). Acest lucru ar fi posibil numai în cazul că “telefonul/vasul Verginica” ar fi Însuși Duhul Sfînt, ceea ce ar fi o supoziție cam prea îndrăzneață. Să nu uităm că Verginica este simultan și trâmbiță și [COLOR=blue]fluier[/COLOR], nu numai telefon, megafon, videofon și vas:
[COLOR=blue]“…Nu acest trup este Domnul. Acest trup este fluier care cântă cântare duhovnicească la oițe, căci Domnul Iisus Hristos când S-a ridicat, a lăsat o turmuliță mică, căci este scris că mulți vor sta în calea Mea când Mă voi arăta” [/COLOR][COLOR=blue](29 mai 1974)[/COLOR][COLOR=blue][/COLOR]
Mama lui Mihail e invitată să nu-și mai vândă “petecuțul ei de pământ”, ci să-l facă donație mascată “lucrării” de la Pucioasa, pe care să fie apoi plasat un “copil al lucrării”, pe post de administrator:
[COLOR=blue]“…Mamă, fă cum ți-am spus eu. Partea mea, care mi se cuvenea mie, s-o dai la săraci. Pe petecuțul de pământ care îl aveai de vânzare, [/COLOR][COLOR=fuchsia]să faci o căsuță pentru un copil de al lui Dumnezeu[/COLOR][COLOR=blue]” (22 iulie/ 4 august 1974)[/COLOR]
Ceilalți creștini sunt invitați să iubească, să păstreze și să apere telefonul, care joacă rolul de intermediar (medium) între morți și vii:
[COLOR=blue]“Mamă, mult iubește Dumnezeu pe vasul Său prin care eu îți vorbesc ca la telefon, dar plânge Dumnezeu de el, că e supărat de cei ce-l lovesc și nu-l prețuiesc. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Păstrați acest telefon[/COLOR][COLOR=blue], că mare valoare are între cer și pământ, între morți și vii. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Păstrați-l și apărați-l[/COLOR][COLOR=blue].” (22 iulie/ 4 august 1974)[/COLOR]
[COLOR=blue] [/COLOR]
[COLOR=blue]27.[/COLOR][COLOR=blue] [/COLOR]Pletoșii lumii de azi au duh necurat
[COLOR=blue] “ … Israele, dacă ție îți zic: deosebește-te de [/COLOR][COLOR=fuchsia]pletoșii lumii de azi[/COLOR][COLOR=blue], de ce nu te deosebești? Israele tată, [/COLOR][COLOR=fuchsia]și-a luat duhul necurat plete[/COLOR][COLOR=blue]. Israele tată, cum să te porți ca să fii desăvârșit creștin? Uită-te bine la chipul Meu, că-l ia în râs duhul rău. Au făcut modă cu chipul Meu.” (19 august/ 1 septembrie 1974)[/COLOR]
[COLOR=blue] [/COLOR]
[COLOR=blue]28.[/COLOR][COLOR=blue] [/COLOR]Numai bețivii și fumătorii vor fi pedepsiți prin foc
[COLOR=blue]“ Copilașii Mei, păstrați-vă viața, că vine focul pe pământ și îl dă [/COLOR][COLOR=fuchsia]numai [/COLOR][COLOR=blue]în mâna omului care și-a îndopat trupul cu tutun și cu băutură… (8 septembrie 1974)[/COLOR]
  #439  
Vechi 13.02.2009, 13:07:48
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Maxime, cugetări și învățături “adânci”

[COLOR=purple]26. Misterele Pucioasei (XXII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR] [COLOR=blue]( Cap.XI :[/COLOR] Maxime, cugetări și învățături “adânci” [COLOR=blue]) - Partea a V[/COLOR][COLOR=blue]-a

[/COLOR]
[COLOR=blue]29.[/COLOR]Focul pedepsitor nu va veni din cer, ci din gura oamenilor
[COLOR=blue]“Focul nu vine din cer, dar Dumnezeu va sufla și [/COLOR][COLOR=fuchsia]va ieși din gura oamenilor foc[/COLOR][COLOR=blue]…” (24 noiembrie 1974)[/COLOR]
[COLOR=blue]“...Că [/COLOR][COLOR=red]nu din cer[/COLOR][COLOR=fuchsia]se va aprinde focul[/COLOR][COLOR=blue], ci [/COLOR][COLOR=fuchsia]de la tine[/COLOR][COLOR=blue], tată, de la lume…” (19 aprilie 1975)[/COLOR]
Biblia e de altă părere. Focul se va aprinde [COLOR=red]din cer[/COLOR] și va arde cerurile mai întâi:
[COLOR=#993300]“Așteptând și grăbind venirea zilei Domnului, din pricina căreia[/COLOR][COLOR=fuchsia]cerurile, luând foc, se vor nimici[/COLOR][COLOR=#993300], iar stihiile, aprinse, se vor topi! “ ( II Petru, 3,12)[/COLOR]
Apoi, focul va fi aruncat din cer pe pământ; el vine de la Dumnezeu și cu Dumnezeu:
[COLOR=#993300]“[/COLOR][COLOR=fuchsia]Foc am venit să arunc pe pământ[/COLOR][COLOR=#993300] și cât aș vrea să fie acum aprins!” (Luca 12, 49)[/COLOR]
[COLOR=#993300]“…la arătarea Domnului[/COLOR][COLOR=#993300] Iisus[/COLOR][COLOR=fuchsia] din cer[/COLOR][COLOR=#993300], cu îngerii puterii Sale,[/COLOR]
[COLOR=fuchsia]În văpaie de foc[/COLOR][COLOR=#993300], osândind pe cei ce nu cunosc pe Dumnezeu și pe cei ce nu se supun Evangheliei Domnului nostru Iisus.” (II Tes. 1,7-8.)[/COLOR]
[COLOR=#993300]“Căci "[/COLOR][COLOR=fuchsia]Dumnezeul[/COLOR][COLOR=#993300] nostru [/COLOR][COLOR=fuchsia]este și foc[/COLOR][COLOR=#993300] mistuitor".” (Evr. 12,29)[/COLOR]
[COLOR=#993300]“Și îngerul a luat cădelnița și a umplut-o din[/COLOR][COLOR=fuchsia]focul [/COLOR][COLOR=#993300]altarului și a[/COLOR][COLOR=fuchsia]aruncat pe pământ[/COLOR][COLOR=#993300]; ( Apoc. 8,5)[/COLOR]
[COLOR=#993300]“Și a trâmbițat întâiul înger, și s-a pornit grindină și[/COLOR][COLOR=fuchsia]foc [/COLOR][COLOR=#993300]amestecat cu sânge și[/COLOR][COLOR=fuchsia]au căzut pe pământ[/COLOR][COLOR=#993300]; și a ars din pământ a treia parte, și a ars din copaci a treia parte, iar iarba verde a ars de tot.” ( Apoc. 8,7)[/COLOR]
[COLOR=#993300]“Și al patrulea înger a vărsat cupa lui[/COLOR][COLOR=fuchsia]în soare[/COLOR][COLOR=#993300] și i s-a dat să dogorească pe oameni [/COLOR][COLOR=fuchsia]cu focul lui[/COLOR][COLOR=#993300]. “ ( Apoc. 16,8.)[/COLOR]
[COLOR=#993300]“Dar[/COLOR][COLOR=fuchsia]s-a pogorât foc din cer[/COLOR][COLOR=#993300] și i-a mistuit.” (Apoc.20,9)[/COLOR]

[COLOR=blue]30.[/COLOR]Noile porunci de la Pucioasa au fost scrise încă de pe vremea lui Moise, chiar pe tablele legii!
[COLOR=blue]“Nu acest trup vorbește. Aceste porunci au fost scrise de mâna lui Dumnezeu [/COLOR][COLOR=fuchsia]pe tablele legii[/COLOR][COLOR=blue] și au fost date în mâna lui Moise și cine a ascultat, este fericit. Iar cine nu a ascultat și nu a crezut, nici când s-a răstignit Domnul Iisus Hristos nu a ieșit din iad.” (15 septembrie 1974)[/COLOR]

[COLOR=blue]31.[/COLOR]Adevărul adevărat”
[COLOR=blue]“ …Copilașii Mei iubiți, să știți de la Mine, [/COLOR][COLOR=fuchsia]adevăr adevărat[/COLOR][COLOR=blue] grăiesc, că de când a venit botezul în lume, nu e păcat să iei mireasă din lume că e botezată, da e din lume. Lumea e deșertăciune.” (7 ianuarie 1975)[/COLOR]
Probabil că “adevărul adevărat” vrea să spună că și mireasa din lume e tot deșertăciune. Problema e că acest pleonasm deconspiră că autorul “Cuvântului” e altcineva decât Dumnezeu. În Sfânta Scriptură Dumnezeu vorbea deosebit de îngrijit. Formula “[COLOR=#993300]adevărat grăiesc vouă[/COLOR]”, cu variantele ei, se regăsește în Biblie, la cei patru evangheliști, de 80 de ori! Dar niciodată sub forma eronată “[COLOR=fuchsia]adevăr adevărat[/COLOR][COLOR=blue] grăiesc[/COLOR] ”. Singurele variante folosite de evangheliști sunt următoare:
[COLOR=#993300]Adevărat zic vouă…[/COLOR]”…………… de 17 ori
[COLOR=#993300]Adevărat zic ție…[/COLOR]”………………..odată
[COLOR=#993300]Adevărat grăiesc vouă…[/COLOR]”……. …. de 30 de ori
[COLOR=#993300]Adevărat grăiesc ție…[/COLOR]”………. … de 3 ori
[COLOR=#993300]Adevărat vă spun…[/COLOR]”…………. … de 4 ori
[COLOR=#993300]Adevărat spun vouă…[/COLOR]”……………odată
[COLOR=#993300]Adevărat, adevărat zic vouă…[/COLOR]”…..de 18 ori
[COLOR=#993300]Adevărat, adevărat zic ție…[/COLOR]”……..de 5 ori
[COLOR=#993300]Adevărat, adevărat vă spun…[/COLOR]” ..…odată

O explicație plauzibilă a acestei erori ar fi că aici s-a reprodus “după ureche” varianta repetitivă “[COLOR=#993300]adevărat, adevărat zic vouă[/COLOR]…”, care și ea, cu variantele ei se regăsește în Biblie de 24 de ori! Însă, întotdeauna formulată corect.
Surpriza vine din mesajul din data de [COLOR=blue] 11/24 ianuarie 1977[/COLOR][COLOR=blue], [/COLOR]mesaj care conține la un moment dat o vorbire indirectă, un citat despre care se spune în mod explicit că aparține Verginicăi: și în acest citat apare pleonasmul “[COLOR=fuchsia]Adevăr adevărat[/COLOR]”! Pare perfect plauzibil însă, că un clișeu atât de “special” n-ar putea să aparțină decât unei singure persoane! El se repetă cu o încăpățânare care denotă o familiaritate obsesivă:
[COLOR=blue]“…Plânge trâmbița Mea și spune: […] [/COLOR][COLOR=fuchsia]Adevăr adevărat[/COLOR][COLOR=blue] grăiesc: nu poate omul să străbată printre aceste feluri de păcate și să nu le facă” (11/24 ianuarie 1977)[/COLOR]
[COLOR=blue]“…[/COLOR][COLOR=fuchsia]Adevăr adevărat[/COLOR][COLOR=blue] grăiesc: cine nu a intrat acum în rai, nu va mai intra, că păcatul se va întrupa și nu te va mai lăsa…”(26 decembrie 1975)[/COLOR]
[COLOR=blue]“[/COLOR][COLOR=fuchsia]Adevăr adevărat[/COLOR][COLOR=blue] grăiesc. Veți fi scoși din orașe și veți fi duși în pustietate[…][/COLOR][COLOR=blue]”(23 februarie 1978.)[/COLOR]
[COLOR=blue]“Ascultă, că [/COLOR][COLOR=fuchsia]adevăr adevărat[/COLOR][COLOR=blue] grăiesc: vai de cel ce a stricat măsura cea dreaptă pe care a făcut-o Dumnezeu pentru viitorul său!” (11/ 22 septembrie 1978.)[/COLOR]
[COLOR=blue]“[/COLOR][COLOR=fuchsia]Adevăr adevărat[/COLOR][COLOR=blue] îți grăiesc, că nu are putere.” (19 octombrie/1 noiembrie 1978.)[/COLOR]
[COLOR=blue]“[/COLOR][COLOR=fuchsia]Adevăr adevărat[/COLOR][COLOR=blue] grăiesc, că nu este casa ta, țarina ta, vaca ta, groapa ta și dacă nu vor fi sub blagoslovenia Mea, vine bomba și le va strica…” (20 feb. 1980)[/COLOR]
Dar, dacă Verginica e autoarea acestui clișeu verbal, cine este autorul scrierilor care îl conțin în mod repetat?

[COLOR=blue]32.[/COLOR]Pătimașii sunt vinovați de înșelăciune
[COLOR=blue]“… Vine vremea să se sancționeze și [/COLOR][COLOR=fuchsia]bețivul[/COLOR][COLOR=blue] și [/COLOR][COLOR=fuchsia]tutunarul[/COLOR][COLOR=blue] și [/COLOR][COLOR=fuchsia]curvarul[/COLOR][COLOR=blue], vine vremea să se sancționeze tot, că Dumnezeu nu mai poate răbda [/COLOR][COLOR=fuchsia]înșelăciunea[/COLOR][COLOR=blue]…” (7 ianuarie 1975)[/COLOR]

[COLOR=blue]33.[/COLOR] Maica Domnului îi salvează pe creștinii predestinați, ca să nu fie striviți de furnici
[COLOR=blue]“ …Poporul Meu, e scris numele tău în cartea de pe urmă. Auzi? E scris nu numai într-o carte, ci în multe cărți, în toate cărțile sfinților Mei. Dacă nu erați scriși, erați striviți până acum de trenuri, de mașini. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Și de furnici erați striviți, dar[/COLOR][COLOR=fuchsia]numele vostru este scris și în cartea Născătoarei de Dumnezeu[/COLOR][COLOR=blue], și nu numai numele vostru, ci și al fiilor voștri și al nepoților voștri. (6/19 aprilie 1975)[/COLOR]

[COLOR=blue][/COLOR]
  #440  
Vechi 13.02.2009, 13:09:19
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Maxime, cugetări și învățături “adânci”

[COLOR=purple]26. Misterele Pucioasei (XXII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR] [COLOR=blue]( Cap.XI :[/COLOR] Maxime, cugetări și învățături “adânci” [COLOR=blue]) - Partea a VI[/COLOR][COLOR=blue]-a

[/COLOR]
[COLOR=blue]34.[/COLOR] Manevrarea duhurilor: întoarcerea, înapoierea, dăruirea, scoaterea și alungarea Duhului lui Dumnezeu
[COLOR=blue]“…[/COLOR][COLOR=fuchsia]Fericit[/COLOR][COLOR=blue] omul care are putere [/COLOR][COLOR=fuchsia]să întoarcă Duhul[/COLOR][COLOR=blue] lui Dumnezeu înapoi, și aceasta să vă fie munca. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Nu scoateți[/COLOR][COLOR=blue] duhurile, ci [/COLOR][COLOR=fuchsia]să le înapoiați[/COLOR][COLOR=blue] în trupuri. Dumnezeu Își varsă Harul Său asupra robului Său care vrea să-L servească. Veniți-vă în fire, că avem zidire care s-a stricat. Dumnezeu îl va repara și [/COLOR][COLOR=fuchsia]Duhul i Se va da[/COLOR][COLOR=blue], dar vai de acela care îndrăznește [/COLOR][COLOR=fuchsia]să alunge Duhul[/COLOR][COLOR=blue] lui Dumnezeu de la locul Său.” (9/22 decembrie 1975)[/COLOR]
Arta de a manipula Duhul Sfânt printr-o lucrare de “du-te,vino!” pare a fi deci a zecea Fericire, care se adaugă acum la celelalte nouă, dăruite de Iisus pe munte, mulțimilor…

[COLOR=blue]35. [/COLOR]Dacă România nu se va curăți, nu va scăpa necurățită
[COLOR=blue]“ Dar [/COLOR][COLOR=fuchsia]dacă[/COLOR][COLOR=blue] această țară [/COLOR][COLOR=fuchsia]nu se va curăți[/COLOR][COLOR=blue], să știți că [/COLOR][COLOR=fuchsia]nu va scăpa necurățită[/COLOR][COLOR=blue] și nu va scăpa nespălată…”[/COLOR][COLOR=blue](23 februarie 1976)[/COLOR]
[COLOR=blue] [/COLOR]
[COLOR=blue]36. [/COLOR]Răposații rabdă de foame
[COLOR=blue]“ Dați milă și la săraci. O, dacă ați vedea cum [/COLOR][COLOR=fuchsia]rabdă de foame răposații[/COLOR][COLOR=blue]! De ce nu au? Pentru că nu au crezut în Dumnezeu.” (15 octombrie 1976)[/COLOR]
Aluzia este limpede. La fel cum gândesc mulți oameni simpli, aici se pretinde că milostenia către săraci, adică pomenile de mâncare și de haine, sunt destinate răposaților ca să-și astâmpere foamea și setea și să se învelească de frig pe lumea cealaltă. Lumânările aprinse care se dau de pomană, la fel, au rolul ca să le lumineze pașii pe acolo, prin întunericul de nepătruns. De aceea unii fac chiar pomeni speciale, cu “bunătăți”: băuturi, cafeluță și țigări de care-i plăceau lui, mortului, pe când trăia pe pământ. În pomeni se adaugă cutia de chibrite (ca să aibă cu ce-și aprinde țigările) și un bănuț “de buzunar”, că nu se știe ce mai vede el pe acolo și-i face cu ochiul… și dacă poftește, săracul?(Dumnezeu să-l ierte!) Să n-aibă cu ce-și cumpăra, ca să-și astâmpere pofta?
În schimb, cei care în viziunea de mai sus “[COLOR=blue]au crezut în Dumnezeu[/COLOR]”, au mare grijă ca încă din timpul vieții să-și facă pomeni grase și să le dăruiască drept “milostenie”, ca să nu le lipsească lor nimic “pe acolo” (“dincolo”, adică).
[COLOR=blue] [/COLOR]
[COLOR=blue]37. [/COLOR]Sărmanii și săracii
[COLOR=blue]“ Sunt oameni, chiar din creștini, [/COLOR][COLOR=fuchsia]sărmani[/COLOR][COLOR=blue] și [/COLOR][COLOR=fuchsia]săraci[/COLOR][COLOR=blue].” (15 octombrie 1976)[/COLOR]
E greu de înțeles cum pot fi creștinii sărmani, și pe deasupra să mai fie și săraci. Doar dacă nu cumva autorul n-a învățat la șicoală că aceste cuvinte sunt sinonime.

[COLOR=blue]38.[/COLOR] Cei care mor în păcate nu mai pot fi înviați de nimeni
[COLOR=blue]“ Uitați-vă bine la cei ce mor și fac păcat, că [/COLOR][COLOR=fuchsia]pe aceia nu-i mai poate învia nimeni[/COLOR][COLOR=blue].” (15 octombrie 1976)[/COLOR]
[COLOR=blue] [/COLOR]Această aserțiune contrazice mesajul biblic, care învață că toți oamenii vor învia, unii spre viață veșnică, iar alții spre osândă veșnică:
[COLOR=#993300]“Nu vă mirați de aceasta; căci vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,[/COLOR]
[COLOR=#993300]Și vor ieși, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieții și cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii.”(Ioan 5, 28-29)[/COLOR]
[COLOR=#993300] [/COLOR]
[COLOR=blue]39. [/COLOR]Turmele amestecate
În zelul misionar al Verginicăi, unele predici se transformă într-o beție de cuvinte, din care dacă cineva înțelege ceva, pare-se că are o minte foarte ascuțită. La Verginica, zilele nu seamănă unele cu altele, caprele se amestecă cu oile, iar turmele oierilor între ele:
[COLOR=blue]“ Veniți-vă în fire, că ziua de azi nu se potrivește cu cea pământească, ci se alege cum alege cineva [/COLOR][COLOR=fuchsia]din turma sa caprele de oile altora[/COLOR][COLOR=blue], sau cum alege cineva oaia sa, din turma altuia.”[/COLOR] [COLOR=blue](6 decembrie 1976)[/COLOR]
[COLOR=blue] [/COLOR]
[COLOR=blue]40. [/COLOR]Câinele e mai înțelept de zece ori ca omul, căci când îl strigă omul, îl cunoaște și vine în grabă la sine
[COLOR=blue]“ …căci [/COLOR][COLOR=fuchsia]câinele e mai înțelept de zece ori ca omul, căci când îl strigă omul, îl cunoaște și vine în grabă la sine[/COLOR][COLOR=blue], dar omul nu-L mai cunoaște pe Domnul. Ca să se mai schimbe, nu se mai schimbă, ca pe vremea lui Noe. ” ( 25 decembrie 1976 /7 ianuarie 1977)[/COLOR]
[COLOR=blue] [/COLOR]
[COLOR=blue]41. [/COLOR]Vei muri, dar moartea se va lua de la tine
Mesajele ambigue sau contradictorii pun la îndoială seriozitatea cu care au fost concepute aceste texte. Iată un exemplu, în care cel interpelat nu poate discerne dacă va muri sau nu, îndată ce ambele alternative i se prezic una după alta, ca variante echiprobabile:
[COLOR=blue]“ Și te vei ridica și iarăși te vei poticni și așa te vei chiunui până ce [/COLOR][COLOR=fuchsia]vei muri[/COLOR][COLOR=blue]. Căci Domnul îți va lua tot ce ai avut de la Sine, până ce și [/COLOR][COLOR=fuchsia]moartea se va lua de la tine[/COLOR][COLOR=blue], că moartea e sfârșitul vieții tată.” (24 ianuarie 1977)[/COLOR]
Precizarea finală ([COLOR=blue]moartea e sfârșitul vieții[/COLOR]) pare să lămurească ceva mai bine pe cei mai grei de cap. O definiție concisă și ireproșabilă.
[COLOR=blue] [/COLOR]
[COLOR=blue]42. [/COLOR]Domnul Iisus Hristos se luptă cu timpul care dă să vină
[COLOR=blue]“… Vine timpul ca fiecare monah să plece la căsuța lui, crezi? Vine timpul, dar [/COLOR][COLOR=fuchsia]Domnul Iisus Hristos se luptă să surpe timpul[/COLOR][COLOR=blue] care vrea să vină…”[/COLOR][COLOR=blue](9 martie 1977)[/COLOR]
Vorba lui Caragiale: “Si dă-i, si luptă, si luptă, neicusorule!”

[COLOR=blue]43.[/COLOR] Hula și cu scula
[COLOR=blue]“ Hula îi omoară, nu Dumnezeu. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Hula e[/COLOR][COLOR=blue] prima [/COLOR][COLOR=fuchsia]sculă[/COLOR][COLOR=blue] care stă la tulpina pomului, care nu a făcut nici un rod…”(9 martie 1977)[/COLOR]
Biblia parcă spunea altceva, despre o [COLOR=fuchsia]secure[/COLOR]… dar vremurile se mai schimbă…

[COLOR=blue]44[/COLOR]. Satana se bagă și el cu scula care-i vine a se potrivi în pucioșii cei mai buni și mai ascultători
[COLOR=blue]“ …Unde vede [/COLOR][COLOR=fuchsia]satana[/COLOR][COLOR=blue] că am suflete [/COLOR][COLOR=fuchsia]mai bune[/COLOR][COLOR=blue], acolo [/COLOR][COLOR=fuchsia]se bagă și el cu scula[/COLOR][COLOR=blue] [/COLOR][COLOR=fuchsia]care-i vine a se potrivi[/COLOR][COLOR=blue]. Nu e vorba de lume, ci e vorba de [/COLOR][COLOR=fuchsia]ai Mei, care Mă ascultă[/COLOR][COLOR=blue].” (26 septembrie/9 octombrie 1989 )[/COLOR]
[COLOR=fuchsia]Scula[/COLOR][COLOR=blue] [/COLOR]asta, care se bagă peste tot pe unde i se nimerește potriveala, pare a fi un alt clișeu verbal mult îndrăgit de către autorul “Cuvântului” de la Pucioasa. Cine e curios și poate să contorizeze numărul de apariții al acestui cuvânt, va fi în mod sigur satisfăcut.
[COLOR=blue] [/COLOR]
[COLOR=blue]45. [/COLOR]Stâncile care rodesc sunt făcute din piatră
[COLOR=blue]“ Dar va veni vremea să rodească și [/COLOR][COLOR=fuchsia]stânca de piatră[/COLOR][COLOR=blue] și [/COLOR][COLOR=fuchsia]va da rod[/COLOR][COLOR=blue] cum nu a fost nici în vremea moșilor și strămoșilor…[/COLOR][COLOR=blue]”(24 aprilie 1977)[/COLOR]
Deși combinația “[COLOR=fuchsia]stâncă de piatră[/COLOR]” este un nefericit pleonasm, se pare că ea e mult gustată, ca și când ar fi o inspirată sintagmă poetică, așa că va fi folosită cu dezinvoltură și cu alte ocazii:
[COLOR=blue]“ Și în [/COLOR][COLOR=fuchsia]stâncă de piatră[/COLOR][COLOR=blue] de ar intra, tot se vor nimici…” (7 iunie 1977)[/COLOR]
Și cu cât va fi mai de piatră, cu atât stânca va da un rod mai bogat, cum n-a mai fost și nici n-o să mai fie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40