Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #12  
Vechi 04.04.2009, 22:04:04
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Am sa iti raspund cu niste pilde :

Nu iese ulei, dacă măslinele nu sunt stoarse... Nici vin, dacă strugurii nu sunt presați... Nici parfum, dacă florile nu sunt strivite... Ai simțit vreo presiune în viața ta, azi? Nu-ți fă griji... Dumnezeu tocmai scoate ce-i mai bun din tine!

A iubi inseamna a suferi si cum multi fug de suferinta putini stiu sa iubeasca. E valabil si pentru deznadejde....

Cand o usa a prieteniei ,se inchide, o alta se deschide; dar deseori ne uitam atat de mult la usa inchisa ca nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi.

Vor exista mereu oameni care te vor răni, așa că trebuie să-ți păstrezi încrederea și doar să ai mai multă grijă în cine ai încredere și a doua oară!
Întotdeauna fă bine. Aceasta va mulțumi pe câțiva și va surprinde pe restul.


Multa lume confunda iubirea cu nevoia de a stapini o alta fiinta umana, nevoie ce rezida din frica de singuratate care vine din frica de moarte. Cand nu iti va mai fi frica de moarte, nu iti va mai fi frica de singuratate.
Singuratatea apare cind nu gasesti nimic de facut care sa iti ocupe intelectul, sa iti produca satisfactii si rezultate dincolo de egoismul personal.
Atunci cind atingi starea asta, esti liber cu adevarat
Cind pricepi ca nimeni nu se desparte de nimeni. Ca marea majoritate a relatiilor sunt cu scop educativ si nu pe viata
Si cind se termina, sa le lasi sa se duca……….atunci e lectia invatata si treci la alt nivel
Iubirea neconditionata e ceva care nu se termina, oricit si oricui ai da, se intoarce inzecit, in forme nebanuite, care te umplu de bucurie.


Deznadejdea apare din lipsa de iubire, din lipsa de intelegere.

Iar aici : http://www.ioanguradeaur.ro/724/dezn...-si-nepasarea/ gasesti vorbele intelepte ale lui Ioan Gura de Aur despre "deznadejde si nepasare".
__________________
"Rămâi cu noi Doamne, că este spre seară și s-a plecat ziua." - Luca 24, 29.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 10:59:13
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42