Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.03.2009, 20:53:41
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Scoala din Romania, nu are echivalent nicaieri.
De ex, in Canada toti elevii trec, indiferent cit stiu...deci cine este acasa, sa stea acasa, apoi dupa scoala, poate pleca daca vrea.

Anca a postat un anunt pt munca, si nu se referea la elevi.

Pentru 6 luni daca cineva vrea s alucreze afara, atita tot.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.04.2009, 01:33:00
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit --

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
citeva sute de cazuri de copii inscrisi in scoli reprezinta o fractiune infima din cele 4 milioane de romani "disparuti" din tara conform ultimului recensamint.

Majoritatea nu s-ar mai intoarce nici in ruptul capului indiferent cit de defectuos este sistemul de invatamint din vest..pentru ce?...pentru a deveni bataia de joc a patronilor balcanici si a golanilor din guvern? Sau la preturi duble de bataie de joc crunta la toate produsele(si de calitate dubioasa) comparat cu occidentul....nuuuuu, merci,ctin, pastrati-i pentru voi.
Romania a ajuns in ultimul hal, si nu intele cum de mai poate fi atractiva pentru revenire...asa pentru chinezi si indienii din bangladej inteleg dar pentru cei care sunt stabiliti cit de cit vest? In nici un caz

cei care se gindesc sa se intoarca o fac numai pentru ca provin in medii rurale cu pamint, case si posibilitatea de a deveni auto-suficienti prin ce produc, independenti. In rest va asigur ca nu duce nimeni din cei plecati dorul mizeriei mediatice si politice locale. Se revine temporar exclusiv pentru rude si prieteni
bravo;pentru cum gandesti sunt foarte deacord cu tine!!!mi-ar place sa cred ca mai sunt romania care gandesc la fel!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.04.2009, 01:55:10
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
Cred ca esti putin mai mult dezinformat ,iar cu idealuri utopice mori de foame si eu lucrez in occident si asa cum spui tu "sluga" castig in jur de 1300 euro.Asa "sluga" zic si eu....
Te-as intreba, Cezar, cam cati iti raman din cei 1300 € pe luna, la sfarsitul lunii? Nimic? Mai ai poate si datorii? Ei, cu asta te alegi stand in strainatate... Mai bine adunati bani, fratilor si reveniti printre ai vostri, pana nu e prea tarziu. E greu sa revenim; vad asta in primul rand de la mine. Mai tarziu vom vrea sa revenim si nu vom mai putea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.04.2009, 02:45:58
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ce munca in strainatate dom-le pentru un roman tara mai frumoasa ca Romania nu exista pe acest Pamant.
Parintele Rafail Noica s-a intors si sihastreste prin muntii Apuseni.
Pai romanii astia care sunt plecati din Romania nici macar nu au vazut cat de frumos e in Apuseni,in Bucovina,etc.
Manastirile romanesti sunt cele mai frumoase din lume.
Asta pentru romani ca sunt pe sufletul lor.
Ce sa ma duc la Sfantul Munte daca nu am vazut Sucevita,Voronetul?
Iar Sucevita si Voronetul au o pictura atat de frumoasa in exterior - unii nu stiu ca sunt in patrimoniul UNESCO.

Am fost asta vara prin Fagaras pe Moldoveanu si m-am intalnit pe acolo cu niste cehi,cu niste englezi ,cu niste polonezi.
Mai era si un bunic cu nepotii si o familie de 2 soti cu copii lor.
Astia erau romanii.
Si ce frumoasa e zona acolo!
Unii merg sa vada panarama si circul de orase precum Parisul sau orasele nemtesti care sunt realizate cu multa lipsa de frumusete.
Muzeul Luvru cu o piramida de sticla pusa in fata lui.
Panarama.Turnul Eiffel cult falic in societatea moderna.
Toate picturile alea italiene care arata numai trup in om si deloc suflet.


Acum sectarii astia adica protestanii si neoprotestantii vor sa distruga in continuare minunatiile de le-a creat Dumnezeu aci in Romania ca nu le inteleg ei.

Mai auzi pe unii absurzi ca cica daca iti place natura esti panteist.
Pai atunci si parintele Dumitru Staniloae si parintele Cleopa erau panteisti.

Nu stiu dar nu as putea sa stau in tarile nordice sau intr-un oras precum Sibiul sau Sighisoara.
Oras mai urat ca Sibiul si ca Sighisoara nu am vazut in Romania.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.04.2009, 18:21:19
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Te-as intreba, Cezar, cam cati iti raman din cei 1300 € pe luna, la sfarsitul lunii? Nimic? Mai ai poate si datorii? Ei, cu asta te alegi stand in strainatate... Mai bine adunati bani, fratilor si reveniti printre ai vostri, pana nu e prea tarziu. E greu sa revenim; vad asta in primul rand de la mine. Mai tarziu vom vrea sa revenim si nu vom mai putea.
Imi raman bani cam 500 de euro,hai sa-ti spun cam de ce am plecat eu din tara:Ca toata lumea,sa-si faca o viata mai buna,scap de tiganii si borfasii din tara,sa scap de bataia de joc a guvernului si a celor ce conduc Romania.Si eu ca de altfel toti cei plecati(ma refer aici la crestini)ma doare faptul ca sunt departe de biserica noastra ortodoxa,de sarbatorile noastre!Un prieten mi-a spus odata ca,:"Eu plec prietene din tara ca am doar o viata,nu am timp sa astept vremuri mai bune!Ce vrei sa ajung la 50 de ani si sa cersesc de mancare?"Ce zici de asta?Crezi ca are dreptate?Eu zic ca da!Aici in occident avem ce nu e si nu va fi niciodata in Romania,CIVILIZATIE!In Romania esti jignit umilit la fiecare pas,in plus mai rau,un prieten din Lugoj mi-a spus ca oamenii sunt agresati pe strada in plina zi de catre tigani,ii e frica sa-si trimita copilul la scoala,au fost furate fete de tigani pentru prostitutie in occident!Ma intreb cum ai reactiona daca nu ti-ar mai veni fetita de la scoala?Gandeste-te la astea,atunci poate vei intelege cu adevarat de ce romanii fug in occident cu familii cu tot...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.04.2009, 19:15:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul

Pentru 6 luni daca cineva vrea s alucreze afara, atita tot.

...si la ce sa te mai intorci?...la lucruri imaginare poate

Vad ca nimeni din forumistii plecati nici nu se gindesc la asa ceva, asa ca, gindeste-te, ce rost are sa-i inveti tu pe romani ce sa faca.

Unii se gindesc la pensie, insa si atunci ce te faci ca viata in Ro este nejustificat mai scumpa , in multe cazuri chiar de doua ori,(cita aroganta, incredibil!!) decit in Occident.

Nu demult eram in Piata Matache si ma uitam la un borcan de miere care costa tot atit cit se vindea si pe Champs Elisee, diferenta ca individul -apicultor statea cu picioarele labartate si facea pe desteptul in mijlocul mirosului de urina si rahati de ciine
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.04.2009, 19:57:16
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

Salutare tuturor romanilor din strainatate ! Catva dezinformati de pe aci ne cam blameaza,dar e treaba lor,as vrea doar sa le spun ca iti trbuie ceva curaj ca sa pleci in strainatate(pt munca,realizare),pe care ei nu il au.Cat despre tara noastra,binenteles ca este cea mai frumoasa ,,,sa nu* deranjeze*pe nimeni ca se intorc pt ca nu * fura *paine nimanui.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.04.2009, 20:19:47
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
Imi raman bani cam 500 de euro,hai sa-ti spun cam de ce am plecat eu din tara:Ca toata lumea,sa-si faca o viata mai buna,scap de tiganii si borfasii din tara,sa scap de bataia de joc a guvernului si a celor ce conduc Romania.Si eu ca de altfel toti cei plecati(ma refer aici la crestini)ma doare faptul ca sunt departe de biserica noastra ortodoxa,de sarbatorile noastre!Un prieten mi-a spus odata ca,:"Eu plec prietene din tara ca am doar o viata,nu am timp sa astept vremuri mai bune!Ce vrei sa ajung la 50 de ani si sa cersesc de mancare?"Ce zici de asta?Crezi ca are dreptate?Eu zic ca da!Aici in occident avem ce nu e si nu va fi niciodata in Romania,CIVILIZATIE!In Romania esti jignit umilit la fiecare pas,in plus mai rau,un prieten din Lugoj mi-a spus ca oamenii sunt agresati pe strada in plina zi de catre tigani,ii e frica sa-si trimita copilul la scoala,au fost furate fete de tigani pentru prostitutie in occident!Ma intreb cum ai reactiona daca nu ti-ar mai veni fetita de la scoala?Gandeste-te la astea,atunci poate vei intelege cu adevarat de ce romanii fug in occident cu familii cu tot...
Cezar, daca tie iti mai raman 500€, mie asta imi spune cam ince conditii traiesti si ca apuci doar sa-ti platesti chiria cu banii tai. Daca ai fi cumparat apartament sau masina, nu ti-ar mai fi ramas nimic, te asigur. Intr-adevarse castiga ceva mai ulti bani in strainatate, dar si cheltuielile sunt mari, caci si pretentiile cresc.
Despre agresiunea din Lugoj nu stiu; stiu doar ca pe unde am umblat eu nu am intalnit agresiune decat la ghisee. Mai e valabila atitudinea comunista fata de omul muncitor, care vine sa-si pateasca darile sau au alte treburi de rezolvat. Romanul inca mai are de furca cu mania si nu si-o retine sub nici o forma.

Citat:
În prealabil postat de coman Vezi mesajul
Salutare tuturor romanilor din strainatate ! Catva dezinformati de pe aci ne cam blameaza,dar e treaba lor,as vrea doar sa le spun ca iti trbuie ceva curaj ca sa pleci in strainatate(pt munca,realizare),pe care ei nu il au.Cat despre tara noastra,binenteles ca este cea mai frumoasa ,,,sa nu* deranjeze*pe nimeni ca se intorc pt ca nu * fura *paine nimanui.
Coman, nu e vorba de denigrare, caci si eu ma aflu in strainatate si inca de 20 ani. Cunosc realitatea din apus, nu de o zi , doua, cand entuziasmul este mare, doar pentru ca sistemul e pus mai bine la punct.

Va spun, strangeti bani pentru zile negre, nu cheltuiti aiurea, caci si in vest seresimte criza financiara si locurile de munca sunt tot mai putine. Nu as vrea sa-i vedeti ce rai sunt cand nu au... Eu i-am vazut cat sunt de rai cand au!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.04.2009, 06:59:49
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...si la ce sa te mai intorci?...la lucruri imaginare poate

Vad ca nimeni din forumistii plecati nici nu se gindesc la asa ceva, asa ca, gindeste-te, ce rost are sa-i inveti tu pe romani ce sa faca.

Unii se gindesc la pensie, insa si atunci ce te faci ca viata in Ro este nejustificat mai scumpa , in multe cazuri chiar de doua ori,(cita aroganta, incredibil!!) decit in Occident.

Nu demult eram in Piata Matache si ma uitam la un borcan de miere care costa tot atit cit se vindea si pe Champs Elisee, diferenta ca individul -apicultor statea cu picioarele labartate si facea pe desteptul in mijlocul mirosului de urina si rahati de ciine

Ai dreptate.
Da, ai dreptate.
Punctul meu de vedere era altul: cine pleaca pe 6 luni, nu vinde ce are, deci are la ce sa se intoarca.

Cine pleaca definitiv, in general ei vand tot, lasa tot si au plecat. La acest punct, da, poti intreba:la ce sa se intoarca?

Aici era vorba doar de 6 luni, nu definitiv.

Sint doua lucruri diferite.

Eu am pe fratele meu care sta cite 6 luni afara, 3-4 luni in tara si el are la ce sa se intoarca.

Am o sora, care nu ar pleca din Romania, nici taiata in bucati.

Am o alta sora, care a stat afara din tara 10 ani si s-a intors. La ce? Ea nu a vandut nimic inainte de a pleca.

Depinde de situatie.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Plecarea in strainatate costel Generalitati 77 27.06.2012 00:08:13
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Ce inseamna pentru voi a trai in strainatate? Fani71 Generalitati 250 01.12.2009 22:53:20
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23
adresat celor din strainatate C-tin Biserica Ortodoxa Romana 71 13.07.2008 00:33:31