Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 07.05.2009, 11:41:19
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
“Este clar că nu se încearcă să se lovească în oameni, ci în Biserică... În calitate de avocați, apărăm o persoană, dar ca cetățeni, poziția BOR. Se pare că unora nu le place ideea că mai sînt oameni care cred în Dumnezeu, în Paște sau în religie. Este o campanie bine orientată și este clar că este comandată, dar îmi este indiferent dacă în spatele acesteia se află un om politic, un economist sau un mafiot”
...Nu poți să te sesizezi la doar șase ore de la apariția unui articol sau să nu anunți Arhiepiscopia despre începerea urmăririi penale. Cît privește prezentarea video care însoțește articolul, este doar o mixtură, o înscenare. Se vede foarte clar că subtitrarea nu se potrivește în multe locuri cu ceea ce se spune cu adevărat”
Multumim Cosmin pentru trimitere. Sunt nerabdatoare (poate si nitel curioasa, Doamne iarta-ma) sa vad daca vreunul dintre marii duhovnici vor lua atitudine. Si daca da, cum?
  #122  
Vechi 07.05.2009, 16:00:02
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In cazul asta sa fie sanctionata universitatea.
Dar se pare ca in cazul universitatii, se pare ca dovezile nu exista.
Ei au declarat ca nu a fost inregistrat acolo, el nu are nici o dovada ca a fost inregistrat acolo, chestiunea inchisa in ceea ce priveste universitatea.
Eu n-am spus cine trebuie sanctionat sau nu, am oferit doar o explicatie pentru tine cand te-ai intrebat ce cauta Parchetul in investigatie.
  #123  
Vechi 07.05.2009, 19:22:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am mai spus și în altă postare și cu riscul de a mă repeta voi mai spune.preotul trebuie să fie un exemplu pentru toți credincioșii cu atât mai mult un înalt ierarh.
Toată lumea știe ce se întâmplă iar a tăcea este considerat un act de smerenie.Părerea mea personală este că legea trebuie să fie aplicată oricui dacă a încâlcat-o indiferent de poziția în care se află.
  #124  
Vechi 07.05.2009, 19:28:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

...exact, mai ales cind totul este inregistrat pe banda VIDEO_AUDIO

..iar noi oitele ce putem face decit sa behaim neputincioase in dorinta de a ne trimite un pastor mai vrednic...sau sa ne lase pe noi sa-l alegem!!!! asa nestiutori cum suntem...

Serios!, eu as avea imediata incredere in cineva care este nominalizat pentru post de ierarh de Jenica sau Marius!
  #125  
Vechi 07.05.2009, 20:45:49
petry_19 petry_19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2009
Mesaje: 13
Exclamation Trebuie luata atitudine

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4]Fratii mei, oare CAND veti INVATA sa ascundeti GRESELILE APROAPELUI??????? NU VA E TEAMA DE DUMNEZEU CA DACA VETI MURI IN CLIPA IN CARE VETI JUDECA PE APROAPELE VETI FI OSANDITI FARA MILA????[/SIZE]
[SIZE=4]Oare nu stiti ca spune Domnul Hristos ca daca vei ascunde greseala aproapelui tau si El, Hristos, va acoperi greseala Ta???[/SIZE]
[SIZE=4]De ce dar trebuie sa "INVENINATI" lumea cu RAUTATILE VOASTRE???? CE castig aveti din asta???? aratand cu degettul, veti fi aratati!!![/SIZE]
[SIZE=4]Oare nu stiti ca in ce te va afla moartea in aceea te va judeca Hristos????[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Cum dar INDRAZNITI fara RUSINARE a publica greseala unui IERARH????[/SIZE]
[SIZE=4]In loc sa CERETI "SA NE RUGAM PT IPS.TEODOSIE" ii facem cunoscuta greseala ca sa avem subiect de discutie, de barfa, judecata, clevetire, si mai ales MANDRIE!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Suntem SUB talpa IADULUI inca de acum, daca NU STIM SA IUBIM PE APROAPELE NOSTRU!!!![/SIZE]
[SIZE=4]Daca TATAL UNUIA DINTRE FRATIILE VOASTRE ar fi acum subiectul de discutie pe forum, v-ar conveni sa vedeti cum e judecat si barfit???? asa e si cu un CONDUCATOR de BISERICA!!! [/SIZE]
[SIZE=4]NU ESTE DREPTATE LA OAMENI, NUMAI LA DUMNEZEU, desi IN OKII NOSTRI VEDEM CUM GRESESTE!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]FIE-VA MILA DE SUFLETELE VOASTRE!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Iertati-ma, dar TINETI LA CEEA CE ESTE AL ORTODIXIEI SI AL NOSTRU!!!! [/SIZE]
[SIZE=4]VA rog sa ma iertati de Duritate!!! ASA SUNTEM: JALNICI!!!![/SIZE]

Este clar! Pacatul este foarte grav! Conform conoanelor BOR, IPS Teodosie ar trebui caterisit! Bineinteles ca exista si varianta iertarii, deoarece cu totii pacatuim, si poate mai mult decat IPS Teodosie, dar pentru iertare este nevoie de pocainta. Sf. Ap. Petru a plans cu amar pentru ca s-a lepadat de Hristos...

Ar fi regretabil daca Sf. Sinod va adopta iarasi o pozitie "de ochii presei" asemanatoare cu cea din binecunoscutul "caz Corneanu" cand mitropolitul Banatului a fost iertat pe motiv de "pocainta", in vreme ce declaratiile ulterioare ale "Inaltului Prelat" dovedeau contrariul...

Cu adevarat acestea sunt vremurile din urma, vremurile lepadarii de Hristos.

Greu...grea situatie...nu cu mult timp in urma IPS Teodosie primea ajutoare din partea unei organizatii masonice numite Rotary Club http://www.youtube.com/watch?v=8pwWaokmYqc ...acum apare aceasta problema de simonie...

Pr. Arsenie Boca spunea ca "numai putregaiul va cadea din Biserica Ortodoxa fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni, inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu! "

Dumnezeu sa judece! Dar inainte, cred, va judeca Sf. Sinod.

DACA IPS TEODOSIE ISI VA CERE IERTARE IN MOD PUBLIC, IMI VOI CERE SI EU IERTARE PT CE AM SCRIS AICI DESPRE EL!!!

Insa, ma indoiesc ca o va face, asa ca IMI CER IERTARE inca de acum!!! Nadajduiesc ca ceea ce am scris sa fie spre slavirea Adevarului si a Dreptei Credinte!!!
  #126  
Vechi 08.05.2009, 07:49:19
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am mai spus și în altă postare și cu riscul de a mă repeta voi mai spune.preotul trebuie să fie un exemplu pentru toți credincioșii cu atât mai mult un înalt ierarh.
Toată lumea știe ce se întâmplă iar a tăcea este considerat un act de smerenie.Părerea mea personală este că legea trebuie să fie aplicată oricui dacă a încâlcat-o indiferent de poziția în care se află.
Iarta-ma daca te contrazic un pic.
Chestiunile religioase nu ar trebui sa ajunga la parchet, ci in Consistoriu, cum zicea si Pavel, problemele Bisericii trebuie judecate in Biserica.

Si Parchetul nu judeca simonia, ci mita.
Pentru mine simonia mi se pare infinit mai grava decat mita, este vorba de vinderea / cumpararea celor sfinte.

Ma ingrozesc de asemenea si de cei ce se preotesc dand bani. Imi place ca ne luam de episcopi, dar de preotii aceia ce sa mai zicem? Ca Teodosie e unul, dar aceia sunt si mai multi si mai raspanditi si de obicei cu ei avem raporturi directe, cu cei care au cumparat punerea mainilor cum cumpara o haina.

Dumnezeu sa ne ajute, in marea Sa mila!
  #127  
Vechi 08.05.2009, 08:02:40
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
..iar noi oitele ce putem face decit sa behaim neputincioase in dorinta de a ne trimite un pastor mai vrednic...sau sa ne lase pe noi sa-l alegem!!!! asa nestiutori cum suntem...
Ai dreptate, Andrei!

De altfel pe vremuri asa se preoteau oamenii: comunitatile alegeau un om pe care-l trimiteau la oras - la episcopie - sa-l invete carte si cele bisericesti si sa-l hirotoneasca.

In felul asta lor in parohie nu le venea un strain, ci unul de-al lor care a fost ales de ei sa le slujeasca. Bineinteles, episcopul facea o cercetare duhovniceasca sa nu vina toti nepotrivitii la preotie.

Si la fel cred ca era in perioada apostolica cu episcopii (ca la inceput ei erau singurii slujitori), care erau alesi de obicei din partea locului, de catre apostoli, si apoi de ceilalti episcopi.

La noi mai e si alta problema: sunt foarte foarte foarte putini episcopi raportat la populatie. Prin comparatie, in Biserica Greciei sunt mult mai multi, cum e si normal.
La noi s-au transformat din slujitorii prin excelenta (care slujeau direct oamenilor), in conducatori de mari eparhii (pastori peste zeci, sute de biserici si manastiri). Nu mi se pare o situatie normala, tinand cont ca preotii au fost hirotoniti ca delegati ai episcopilor, tinand locul lor la slujire.

Acum, eu inteleg ca a fost o problema istorica, pana ne-am dobandit autocefalia (ca episcopii romani erau hirotoniti de la Constantinopol), dar cred ca situatia ar trebui reglata, astfel incat episcopii sa fie cat mai apropiati de popor, ca acum sunt departe mult.

Si inca o problema: de obicei episcopii sunt hirotoniti dintre stareti, astfel incat acum staretia e vazuta ca un fel de treapta spre episcopie. Nu e de mirare ca si staretia e atacata acum de acelasi tip de probleme.

Multe probleme bisericesti; nu vad cine ar putea sa le rezolve decat Dumnezeu prin smerenia membrilor Bisericii Sale.
  #128  
Vechi 08.05.2009, 08:37:02
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Iarta-ma daca te contrazic un pic.
Chestiunile religioase nu ar trebui sa ajunga la parchet, ci in Consistoriu, cum zicea si Pavel, problemele Bisericii trebuie judecate in Biserica.

Si Parchetul nu judeca simonia, ci mita.
Pentru mine simonia mi se pare infinit mai grava decat mita, este vorba de vinderea / cumpararea celor sfinte.

Ma ingrozesc de asemenea si de cei ce se preotesc dand bani. Imi place ca ne luam de episcopi, dar de preotii aceia ce sa mai zicem? Ca Teodosie e unul, dar aceia sunt si mai multi si mai raspanditi si de obicei cu ei avem raporturi directe, cu cei care au cumparat punerea mainilor cum cumpara o haina.

Dumnezeu sa ne ajute, in marea Sa mila!
Am mare respect pentru preoți.Dar infinită dragoste am pentru cele sfinte ori, ce este întinat nu mai este sfânt.Politica este murdară iar atunci când se amestecă cu cele sfinte nu ieste nimic ziditor de suflet.Nu trebuia să se ajungă aici.Acei care afirmă ca se lovește prin aceste dezvăluiri în sfânta biserică au numai parțial dreptate.Este o instituție a statului în care muuuulți avem cea mai mare încredere fapt pentru care ea trebuie apărată de duhul acestor vremuri printr-o conduită ireproșabilă a celor care au primit harul preoției și sunt răspunzători de sufletele noastre căci "cum este păstorul așa este și turma".
  #129  
Vechi 08.05.2009, 09:22:57
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Pe mine ma deranjeaza ca, dupa toate astea, s-a ascuns la o manastire. De ce nu iese in fata? Sa dea o declaratie in care sa spuna: " da, am gresit, imi pare rau" sau " sunt nevinovat", nu? Sa limpezeasca lucrurile.
  #130  
Vechi 08.05.2009, 11:00:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Pe mine ma deranjeaza ca, dupa toate astea, s-a ascuns la o manastire. De ce nu iese in fata? Sa dea o declaratie in care sa spuna: " da, am gresit, imi pare rau" sau " sunt nevinovat", nu? Sa limpezeasca lucrurile.
Exact.

Un update despre preafericitul, aici.

Gura lumii adevar graieste.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A plecat la Dumnezeu Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei maria-15 Generalitati 7 09.01.2013 14:38:47
Cum isi vinde cineva sufletul diavolului? elom Generalitati 40 18.07.2012 13:10:38
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 22:34:34
IPS Teodosie padrevicentiu Generalitati 1 12.09.2009 21:08:35