Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 08.09.2006, 00:14:27
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Pe mine toata lumea ma iubeste

Mergeam intr-o zi cu tramvaiul si pe scaunul din spate era un baiat de vreo 15-16 ani, care se legana inainte si inapoi. Acesta este semnul unei aumite afectiuni sufletesti – probabil lipsa dragostei parintesti in copilarie sau altceva. Copii din orfelinate se leagana continuu inainte si inapoi...

Dar ce m-a socat a fost faptul ca baiatul acesta repeta intr-una, cu glas tare:
„PE MINE TOATA LUMEA MA IUBESTE,
PE MINE TOATA LUMEA MA IUBESTE,
PE MINE TOATA LUMEA MA IUBESTE...”

Am zis: „Doamne, ce durere cumplita in sufletul acestui baiat, ce traume negre, ce suferinta sufleteasca inimaginabila.

S-a facut un sondaj de opinie cu intrebarea: „Care sunt primele 3 cele mai mari dorinte ale dumneavoastra?”
Raspunsurile au fost:
Cel mai mult imi doresc ca cineva sa-mi spuna
1. ”TE IUBESC”.
2. ”IMI PASA DE TINE”
3. ”TE INVIT LA CINA”

O doamna care are cancer marturisea ca s-a temut si se teme ca partenerul sa nu plece, sa nu fie parasita. Exista teama ca dragostea nu dureaza vesnic.

Probabil ca nu doar baiatul din tramvai a trecut prin dureri crunte legate de lipsa dragostei si a afectivitatii, probabil ca multi dintre noi am gustat cupa plina de amar si de fiere a parasirii din partea sotului sau a sotiei, a uitarii din partea copiilor sau chiar a parintilor.

Conform statisticilor oficiale, 200.000 de copii din Romania sunt abandonati in grija unor matusi, bunici sau vecini. Sunt crescuti de frati mai mari, dar si ei minori, sau pur si simplu sunt lasati pe strada, de catre parinti plecati la munca in Spania, Germania sau Italia, chipurile, ca sa le „faca lor un trai mai bun, sa nu se mai chinuie si ei cum m-am chinuit eu”.
Ce cumplit !

Acesti copii, ai caror parinti sunt plecati la munca in strainatate, sunt atrasi de tentatiile strazii, iar multi abandoneaza scoala. Altii sufera deviatii comportamentale si sunt gata sa comita fapte penale.
Dar culmea abia acum urmeaza: familiile acestea nu sunt la limita saraciei, nu traiesc din ajutoare sociale, ci in general sunt familii cu o oarecare stare economica si care au capacitatea sa le ofere conditii decente copiilor.

Pe deasupra, copiii acestia au bani. Asadar, pe langa lipsa dragostei parintesti, pe langa lipsa echilibrului unui camin, al unei familii, ei mai au si bani. Calea spre nenorocire este deschisa.

Nu este nevoie de o solutie inteligenta pentru acesti copii, ci ESTE NEVOIE DE DRAGOSTE.
Nu au nevoie de bani, CI DE DRAGOSTE.

Noi toti avem nevoie disperata de dragoste.

Dar daca asteptam de la oameni implinirea pe care doar Dumnezeu ne-o poate da, sfarsim lamentabil.

Dumnezeu Insusi ne spune mie si tie:
„TE IUBESC”... „Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Sau Fiu” sa moara pentru mine si pentru tine.
„IMI PASA DE TINE” altfel nu L-ar fi dat pe Domnul sa moara pentru baiatul acela din tramvai... sau pentru mine si tine...
Dumnezeu stie ce-i in sufletele noastre...
„TE INVIT LA CINA” - masa este deja pregatita, lumanarile sunt pe masa, tacamurile cele mai bune si paharele din vitrina, scoase doar la sarbatori, te asteapta.
Dincolo.
La eterna sarbatoare.

Cand stau si ma gandesc ca Dumnezeu Tatal, impreuna cu Domnul Isus si cu Duhul Sfant ma vor intampina la poarta... imi dau seama ce valoare extraordinara am.
SUNT FIU DE DUMNEZEU SI TATA MA ASTEAPTA !!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2006, 00:20:10
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si pe mine ma iubeste toata lumea ;):)
Si imi pare rau ca exista oameni pe lume care nu au parte de acest sentiment nobil ???:(
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2008, 04:39:41
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locaţie: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Eu cred ca un om fara dusmani este cel mai fericit
Dar oare exista pe acest pamant vreun om care sa nu aibe dusmani?? poate numai pustnicii ce se roaga in varf de munte.. ba chiar si ei au lupta mare cu dusmanii nevazuti.. cat despre oameni, ce sa mai zicem?? cat ai fi de sociabil si cu inima buna mereu se va gasi cineva sa te invidieze.. ptr ca esti mai tanar, sau poate ptr ca ai un anume statut social, o situatie finaciara mai buna ca ei, sau daca esti sarac te vor invidia ca ai o sanatate mai robusta ca a lor, sau ca nevasta ti-e mai mandra, copilul tau mai inteligent si cu rezultate mai bune la invatatura,ca iarba e mai verde la tine in ograda ....precum e scris si in balada Miorita, invidie starnita ptr faptul ca tovarasul tau "are oi mai multe, mandre si cornute, si cai invatati si caini mai barbati".......... asa ca indiferent de pozitia ce o ocupi in aceasta "stramba" societate, mereu se va gasi ceva care sa starneasca invidia inntr-o lume nebuna, nebuna,nebuna de tot.......
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2008, 15:19:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De vom fi oameni de omenie, dupa cum spune romanul, dusmanii vor deveni o raritate. In timpul noptii, nu putem sa recunoastem un prieten de-al nostru din cauza intunericului, pe cand in timpul zilei, il recunoastem de departe. In acelasi fel, din cauza maniei, nu recunoastem in semenul nostru chipul lui Hristos, si ne purtam cu el cu rautate, pe cand daca alungam mania, atunci chipul sau ne pare prietenos si cuvintele sale placute.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.09.2008, 15:33:26
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Ciobota
Conform statisticilor oficiale, 200.000 de copii din Romania sunt abandonati in grija unor matusi, bunici sau vecini. Sunt crescuti de frati mai mari, dar si ei minori, sau pur si simplu sunt lasati pe strada, de catre parinti plecati la munca in Spania, Germania sau Italia, chipurile, ca sa le „faca lor un trai mai bun, sa nu se mai chinuie si ei cum m-am chinuit eu”.
Ce cumplit !
Sa-i lumineze Dumnezeu si pe conducatorii románilor ca sa faca ceva si pt poporul care i-a ales! Sa creeze locuri de munca cu salarii omenesti din care sa poata trai intreaga familie. Un loc de munca bine platit, insa acesta in cadrul unui sistem social bazat pe morala/trairea crestina. Ca altfel o luam razna cu bani cu tot!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2009, 20:47:03
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit ....

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Ciobota Vezi mesajul
Pe mine toata lumea ma iubeste

Mergeam intr-o zi cu tramvaiul si pe scaunul din spate era un baiat de vreo 15-16 ani, care se legana inainte si inapoi. Acesta este semnul unei aumite afectiuni sufletesti � probabil lipsa dragostei parintesti in copilarie sau altceva. Copii din orfelinate se leagana continuu inainte si inapoi...

Dar ce m-a socat a fost faptul ca baiatul acesta repeta intr-una, cu glas tare:
�PE MINE TOATA LUMEA MA IUBESTE,
PE MINE TOATA LUMEA MA IUBESTE,
PE MINE TOATA LUMEA MA IUBESTE...�

Am zis: �Doamne, ce durere cumplita in sufletul acestui baiat, ce traume negre, ce suferinta sufleteasca inimaginabila.

S-a facut un sondaj de opinie cu intrebarea: �Care sunt primele 3 cele mai mari dorinte ale dumneavoastra?�
Raspunsurile au fost:
Cel mai mult imi doresc ca cineva sa-mi spuna
1. �TE IUBESC�.
2. �IMI PASA DE TINE�
3. �TE INVIT LA CINA�

O doamna care are cancer marturisea ca s-a temut si se teme ca partenerul sa nu plece, sa nu fie parasita. Exista teama ca dragostea nu dureaza vesnic.

Probabil ca nu doar baiatul din tramvai a trecut prin dureri crunte legate de lipsa dragostei si a afectivitatii, probabil ca multi dintre noi am gustat cupa plina de amar si de fiere a parasirii din partea sotului sau a sotiei, a uitarii din partea copiilor sau chiar a parintilor.

Conform statisticilor oficiale, 200.000 de copii din Romania sunt abandonati in grija unor matusi, bunici sau vecini. Sunt crescuti de frati mai mari, dar si ei minori, sau pur si simplu sunt lasati pe strada, de catre parinti plecati la munca in Spania, Germania sau Italia, chipurile, ca sa le �faca lor un trai mai bun, sa nu se mai chinuie si ei cum m-am chinuit eu�.
Ce cumplit !

Acesti copii, ai caror parinti sunt plecati la munca in strainatate, sunt atrasi de tentatiile strazii, iar multi abandoneaza scoala. Altii sufera deviatii comportamentale si sunt gata sa comita fapte penale.
Dar culmea abia acum urmeaza: familiile acestea nu sunt la limita saraciei, nu traiesc din ajutoare sociale, ci in general sunt familii cu o oarecare stare economica si care au capacitatea sa le ofere conditii decente copiilor.

Pe deasupra, copiii acestia au bani. Asadar, pe langa lipsa dragostei parintesti, pe langa lipsa echilibrului unui camin, al unei familii, ei mai au si bani. Calea spre nenorocire este deschisa.

Nu este nevoie de o solutie inteligenta pentru acesti copii, ci ESTE NEVOIE DE DRAGOSTE.
Nu au nevoie de bani, CI DE DRAGOSTE.

Noi toti avem nevoie disperata de dragoste.

Dar daca asteptam de la oameni implinirea pe care doar Dumnezeu ne-o poate da, sfarsim lamentabil.

Dumnezeu Insusi ne spune mie si tie:
�TE IUBESC�... �Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Sau Fiu� sa moara pentru mine si pentru tine.
�IMI PASA DE TINE� altfel nu L-ar fi dat pe Domnul sa moara pentru baiatul acela din tramvai... sau pentru mine si tine...
Dumnezeu stie ce-i in sufletele noastre...
�TE INVIT LA CINA� - masa este deja pregatita, lumanarile sunt pe masa, tacamurile cele mai bune si paharele din vitrina, scoase doar la sarbatori, te asteapta.
Dincolo.
La eterna sarbatoare.

Cand stau si ma gandesc ca Dumnezeu Tatal, impreuna cu Domnul Isus si cu Duhul Sfant ma vor intampina la poarta... imi dau seama ce valoare extraordinara am.
SUNT FIU DE DUMNEZEU SI TATA MA ASTEAPTA !!
cat de frumos suna ce ai spus.... bine ca tu macar stii ca te asteapta Dumnezeu la poarta si ai sa si intrii... dar nu pt toti e valabil... si si tocmai frica asta ca nu suntem capabili sa castigam nici dragostea oamenilor si nici nu suntem demni de a intra in rai ne face sa ne temem si sa ne simtim cu atat mai singuri si mai mizerabil...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2009, 20:25:09
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Oh..daaa....Toti suntem iubiti....Ne sufocam de atata iubire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog din toata inima rugati-va pentru mine ! andreidiniasi Umanitare 26 02.05.2012 14:17:22
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 16:57:00
datu-Mi-s-a toata puterea in cer si pe pamant emanuel2007 Despre Biserica Ortodoxa in general 12 30.04.2009 21:10:09
Salut la/pe toata lumea Ovidiu_M Generalitati 0 09.10.2008 20:31:52
Iubeste-ma asa cum esti tu TeoH Generalitati 3 11.09.2008 18:48:12