Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.05.2009, 20:58:38
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul

Ce articol frumos, mi-au dat lacrimile...

Eu sincer credeam ca sunt singura care se afla in aceasta situatie. Nici eu nu stau prea bine cu lucrarea de licenta, am scris doar 12 pagini, am si cateva restante,am inceput si sesiunea..pare imposibil sa reusesc intr-o luna jumate dar nadejdea toata este la Domnul care nu ne lasa in nevoie. Si eu pierd vremea practic, ma apuc de invatat si apoi trebuie sa imi mai gasesc ceva de lucru numai sa nu stau sa invat.

Pot sa va dau sfatul pe care l-am primit si eu la randul meu: sa nu renuntati, sa nu va dati batuti, incercati tot de puteti si va rugati si apoi fie voia Domnului.Nu uitati ca rugaciunea face minuni!Si ca ceea ce la om nu este cu putinta, la Domnul este. Chiar daca nu reusiti acum, macar stiti ca ati incercat si ca ati facut tot ce ati putut,altfel va puteti gandi mereu daca incercam poate reuseam. Nu va amanati lucrarea de diploma, dizertatie sau orice lucrare, pentru ca amanarea e foarte sireata, cu cat amani mai mult cu atat mai greu va fi sa te urnesti iar din loc. Eu ma gandeam sa aman licenta, dar acum am prins nadejde ca Dumnezeu nu ma va lasa si merg inainte. Incerc sa renunt cat de cat la calculator, la iesiri si nu stau sa tocesc, insa le citesc, marchez ideile importante si ceva ramane in minte. Cat despre licenta, incerc sa scriu incet incet(nu scriu zilnic mrturisesc), cu calm pentru ca se poate. Am o prietena care avea o restanta la o materie foarte grea, unde profesoara era f exigenta si nu prea mai trecea pe cei restantieri.Insa ea s-a rugat cu nadejde in suflet si a avut loc o minune. O alta profesoara i-a pus nota 8 la materia aceea grea din greseala, si nu a mai dat nici restanta, nici nimic :)Pe langa aceasta, mai avea si alte restante, destule, si lucrarea de licenta abia inceputa si totusi a reusit si a prins si un post de profesoara bun la titularizare.

Trebuie sa ne ridicam si sa luptam pentru a izbandi, sa nu lasam deznadejdea sa ne doboare, sa credem si sa speram.Viata in sine e o continua lupta cu noi insine si cu ceilalti. Trebuie sa invatam a lupta si cand credem ca nu mai putem, si sunt sigura o sa descoperim ca putem mai mult decat stim si credem noi.

Bunul Dumnezeu si a Sa Maicuta sa va intareasca, sa va ocroteasca si sa va lumineze cu harul si intelepciunea Sa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce am invatat astazi glykys Generalitati 135 22.04.2014 14:42:08
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 00:47:59
rugaciune pentru invatat Annamarria Rugaciuni 23 19.09.2008 00:41:24