Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.05.2009, 17:19:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Pe la arabi POATE se mai aplica ceva asemanator desi si acolo femeia nu mai este cea de pe vremea lui mohamed
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.05.2009, 17:43:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Totusi - ce poate face femeia in biserica?

Nici eu nu sunt pentru hirotonirea femeii, dar mi-e greu sa spun de ce.
Pe de o parte am inteles ca Eva si V.T sunt perimate, exista legea noua. Practic aici este problema iar: ca femeia nu este curata ca sa poate intra in altar si etc.
"Femeia sa taca in biserica".
Exista biserici unde din lipsa de barbati (ei sunt cei care nu mai ajung la biserica), femeile citesc din Apostol si sunt citeti la strana, canta la strana.
Exista femei maici si starete, care administreaza si biserica manastirii.
Exista femei care studiaza teologia si apoi predau in scoli religia.
Este asta rau? Este bine?
Exista femei sotii de preoti care fac multe in biserica. Acelasi lucru l-ar putea face si sotiile de episcopi, cu mai multa reprezentare, secretariat si etc. impreuna cu sotul. Dar este interzis.
Exista femei care au voie sa faca anafura si prescuri.
Exact care este elementul care le-ar impiedica sa fie preot, ma intreb?
O stareta este de fapt un fel de preot.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.05.2009, 17:47:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nici eu nu sunt pentru hirotonirea femeii, dar mi-e greu sa spun de ce.
Pe de o parte am inteles ca Eva si V.T sunt perimate, exista legea noua. Practic aici este problema iar: ca femeia nu este curata ca sa poate intra in altar si etc.
"Femeia sa taca in biserica".
Exista biserici unde din lipsa de barbati (ei sunt cei care nu mai ajung la biserica), femeile citesc din Apostol si sunt citeti la strana, canta la strana.
Exista femei maici si starete, care administreaza si biserica manastirii.
Exista femei care studiaza teologia si apoi predau in scoli religia.
Este asta rau? Este bine?
Exista femei sotii de preoti care fac multe in biserica. Acelasi lucru l-ar putea face si sotiile de episcopi, cu mai multa reprezentare, secretariat si etc. impreuna cu sotul. Dar este interzis.
Exista femei care au voie sa faca anafura si prescuri.
Exact care este elementul care le-ar impiedica sa fie preot, ma intreb?
O stareta este de fapt un fel de preot.
Functional ar putea avea unele din rolurile unui preot, dar dupa har nu este preot.

Ce lipseste, cred ca cel mai bun raspuns este ca lipseste o traditie in directia asta.
In plus cred ca Dumnezeu a lasat anumite raporturi intre femeie si barbat care ar fi incalcate daca femeia ar avea aceasta functie.
Lucrurile ar fi fortate, ne-naturale.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.05.2009, 17:56:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nici eu nu sunt pt hirirotonia femeii, iar argumentul care ma convinge pe mine este simbolistica sexelor. Se vorbeste de simbolistica unirii in casatorie, ca oglindind-o pe cea intre Hristos si Biserica. Or preotul il reprezinta pe Hristos cand slujeste. Este o functie cu simbolistica masculina.
Cat despre 'femeia sa taca in biserica', nu se pot lua aceste cuvinte ale sfantului Pavel asa cum se aud la prima citire. El le scrie in primul rand unor oameni in situatii concrete si se presupune de unii exegeti ca erau neoranduieli in anumite biserici din cauza unor femei care vorbeau prea mult.
In plus, el vorbeste si de ce se cuvenea in zilele lui, si ce corespundea cu educatia femeilor de atunci. De asta si spune sa isi acopere femeia capul dand ca argument 'spuneti si voi daca ar fi cuviincios altfel' - iar noi, oamenii moderni, avem la asta urmatoarea reactie: ?? (din pacate nu am emoticoane si nici nu cred ca exista un emoticon care sa se scarpine in cap) E clar dupa mine ca pur si simplu se refera la un obicei din vremea lui. S-ar putea sa ma insel, nu zic.
In alta parte unde vorbeste mai general despre starea omului botezat spune ca 'in Hristos nu este nici barbat, nici femeie'.
Daca ar trebui inteles ad literam ce spune, atunci de ce sfinte ca sfanta Tecla sau sf. Lidia din faptele apostolilor invatau pe altii? sau de ce sunt sfinte ca sf. Ecaterina care era foarte invatata si tine discursuri teologice inainte sa fie martirizata? Sau sfanta Olimpia diaconita cu care coresponda sf. Ioan Gura de Aur?
Sigur ca femeile au multe de facut in biserica, exista nenumarate slujiri in afara de cea de preot. Sophia a enumerat unele posibile.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.05.2009, 20:48:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

am intrebat odata un preot treaba asta. mi-a raspuns:"Dumnezeu i-a dat femeii un dar nepretuit:nasterea de prunci, iar barbatului :slujirea celor sfinte"
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.05.2009, 01:06:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nici eu nu sunt pt hirirotonia femeii, iar argumentul care ma convinge pe mine este simbolistica sexelor. Se vorbeste de simbolistica unirii in casatorie, ca oglindind-o pe cea intre Hristos si Biserica. Or preotul il reprezinta pe Hristos cand slujeste. Este o functie cu simbolistica masculina.
Chiar vroiam sa scriu despre asta :)
Ideea deea este ca femeia reprezinta Biserica care face ascultare de Hristos si barbatul pe Hristos, care este capul Bisericii, simbolistica corecta inseamna ca Biserica sa asculte de Hristos, nu Hristos (barbatul) de Biserica (femeia).

Aici este ne-naturalul de care vorbeam mai sus.
In orice caz, ambitia unor femei de a deveni preot n-are legatura cu duhovnicia si in orice caz e straina de spiritualitatea ortodoxa.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.05.2009, 01:56:00
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce te faci daca nu vrea sa taca, sa se supuna la modul TOTAL si sa faca cum scrie la Carte?..pentru ca intradevar, asa cum zice Nina pe vremuri o puteai lasa fara nici un ban, pe strazi. Legile intre timp s-au schimbat si nu mai corespund celor de la anul 100, deci nu are nici un rost sa le mai afisezi

Acum totul s-a inversat si-i lasa ele pe soti pe drumuri sunind deseori fara motiv la 112 si indepartindu-i cu restrictii pe ani de zile astfel davastind intreaga familie.


Draga Andrei, oare iese fum fara foc?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.05.2009, 15:54:19
Maleahi Maleahi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Ai dreptate intr-o oarecare masura ...emanciparea femeii ..a ajuns foarte departe ...si valorile sociale si familiale s-au inversat .Acum ierarhia familiei ..este urmatoarea ;copil ,femeie ,barbat ...iar Dumnezeu este undeva dupa colt !

Aceasta e una dintre cauzele majore ..a distrugerii pamantului ....si asta se va intampla cat de curand !
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.05.2009, 16:07:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu stiu ca suna a erezie insa avind in vedere ca Dumnezeu in Nelimitarea Sa este in acelasi timp si femeie si barbat nu inteleg de ce femeia in perioadele ei de curatenie nu ar putea sluji la altar?

Exista oare surse Patristice clar documentate in care Dumnezeu ne-a dat de inteles ca femeia nu este demna de a sluji in Biserica?
Acum am vazut mesajul asta al tau mai vechi, andreicozia.
Cum ziceam sunt imopotriva hoirotonirii femeii si exista mai multe argumente (ar trebui dezvoltate), dar asta n-are nimic de-a face cu 'necuratia'. Necuratia este o innfiltratie iudaica in Biserica dupa parerea mea. Stiu ca o sa zica unii ca am idee fixa cu asta, ca am mai postat si am dat si citate din niste sfinti parinti dar asta e, mi se pare important sa nu se confunde anumite lucruri care sunt simbolice (in sensul puternic al simbolismului) cu anumite alte lucruri care nu sunt adevarate. Cum ca femeia ar fi necurata la ciclu.

Exista o carte numita 'Women and Priesthood' editata de Thomas Hopko (elev al lui Schmemann pt cine cunoaste) unde mai mult teologi ortodocsi isi dau cu parerea despre hirotonia femeii si slujirea ei in Biserica. Nu stiu daca se gaseste online.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.05.2009, 16:28:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu este o "infiltratie", este o traditie perpeutata fara a i se sti exact originea, motivatia teologica si astfel de la o chestiune relativa care este a fost absolutizata pana la extrem, lasand loc la interpretari si atitudini gresite.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=46
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 19:01:35
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25