Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.06.2009, 01:46:45
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Eu nu ma supar caci fiecare are o parere diferita.Totusi,ca sa-ti lasi barbatul tau care ai pe cap o cununie,pentru amintirile din copilarie(sa-i zicem) cu un alt barbat,nu mi se pare decat ceva asemanator cu tradarea.Un fel de:"-Lasa ca-ti fac si eu ce mi-ai facut tu mie ani de-a randul!"Nu era mai bine sa ceara iertare de la parinti,sa stea un timp la ei si sa reflecte amandoi ?Poate exista inca o sansa pentru ei.Poate ca sotul ei nu este asa de rau cum ni-l imaginam.Dar sa nu plece cu ho si tio.Sa cada amandoi de acord cu despartirea asta.Nu e mai bine decat divortul?Baiatul ala (nu mai stiu cum ii zice) si-a dat seama de ce face dupa primul proces de divort.Sunt de acord cu voi ca nu trebuie sa-si bata joc nimeni de ea si de copiii ei,dar ca sa-ti lasi sotul pentru altul este cu semnul intrebarii.(Ionela)
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.06.2009, 20:48:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padurariucristi Vezi mesajul
Da,sunt femeie.Ma cheama Ionela si sunt sotia lui Cristi.Am trecut si eu prin asa ceva si vorbesc din experienta mea.Stiti de ce sunt asemenea probleme in familie?Una poate fi din cauza gurii femeii sau chiar din neloialitatea femeii fata de barbat.Eu eram cu gura mare si-i spuneam mereu ca-l las si ma duc la ala de peste drum ca ma iubit candva.Si barbatul,cand vede ca are concurenti ia femeia la bataie si-i zice(in gandul lui)" -Lasa ca de frica nu ma lasi tu pe mine!" Nu este nevoie sa-l tradezi cu trupul.Multi barbati recurg la asta din disperarea sa n-o piarda.E Alta cauza ar fi si din cauza tradarii (barbatul si-a tradat nevasta).De multe ori barbatul bate nevasta ca s-o indeparteze sa n-o mai faca sa sufere(cum,cred eu)s-a intamplat si in cazul meu.Eu am ales sa stau langa SEFU ,asa cum ziceti voi,de mila crestineasca.N-am vrut sa se piarda un suflet care se putea intoarce pe calea cea buna.Daca-l lasam era dat pierzarii.Am ramas langa el si am luptat.N-am fost egoista si nu m-am gandit numai la mine.Am ales dealul cel mai mare.SI L-AM IZBAVIT TRAGANDU-L SI PE SOTUL MEU.Asta este dragostea pentru aproapele tau.Nu cum faceti voi.Pe unul il ajutati ,dar pe celalalt il dati pierzarii.Dumnezeu n-a facut o parte din omenire oameni si alta animale.In cazul asta cine-i om si cine-i animal.Si talharul de pe cruce s-a mantuit in ceasul mortii.De ce?Pentru ca i-a parut rau pentru ceea ce a facut.Voi,majoritatea,de ce nu sunteti de acord ca si el sa se mantuiasca?Femeia asta are de ales intre calea usoara si cea grea.Ca crestin,nu ca oameni din lume,pe care cale o sfatuiti sa mearga?Credeti ca n-o sa dati socoteala pentru cel ce a-ti hotarat voi ca nu are dreptul sa se ridice?Dar se pare ca multi sunteti buni numai de gura.DUMNEZEU vrea de la noi FAPTE.Vad ca toti cititi Biblia dar care o intelege?CARE ARE URECHI SA O AUDA???Stati toata ziulica pe forum si dati sfaturi la altii sa se roage cand voi de-abia spuneti TATAL NOSTRU si ala din fuga,ca da de,v-a spus parintele sa nu va culcati fara rugaciune.Poti sa-ti dai si viata pentru aproapele tau.Daca el se caeste si-n ceasul mortii pentru ceea ce a facut se poate mantui.Nu oare IISUS si-a varsat sangele pentru noi toti?Care dintre noi sunt animale si care sunt oameni?Nu oare conteaza si o lacrima la judecata?UNA singura...Fata asta,i-mi pare rau ca o spun,dar are de platit pacatul neascultarii de parinti si cea a tradarii de cel ce a iubit-o.Invatati-o sa-si duca crucea,nu sa fuga de ea,ca poate gaseste alta cruce mai mare. Draga mea,salveaza-te pe tine salvandu-l pe el.Poate tu esti mai inteleapta si vezi mai bine.El are ceata inca pe ochi.Tu vezi mai bine.Este ca un orb care trebuie condus catre lumina.Nu-l lasa,ca se pierde pe drum.Eu am luptat.Si lumina candelei mele creste din ce in ce mai mult.Ba chiar am mai facut si un baietel pe langa fetita ce o aveam inainte de problemele noastre.Sotul tau a cazut.Ajuta-l sa se ridice.Nu-l lasa sa moara in pacate,ca toti cadem.Important este sa ne ridicam.Voi ,cei din forum,o plangeti pe ea.Si eu o plang si-mi pare rau.Dar pentru el cine plange?Nu s-a cununat LA BINE SI LA RAU?Toti vreti numai bine si cand vine raul fugiti toti.Ce fel de crestini sunteti voi?Unde va dati batalia ca sa castigati lupta? Draga mea ,eu nu te invat sa stai si sa iei bataie.Te invat sa-ti iei armele si sa lupti.DRAGOSTEA,IERTAREA,BLANDETEA,MILA:ASTEA SUNT CATEVA DIN ARMELE TALE.Numai tu si cu el stiti ce se intampla in casa voastra.Sper sa iei decizia cea mai buna care sa va duca pe amandoi pe calea mantuirii.Ai grija si la prieteni ca de multe ori suntem influentati de ei.Nu ma refer la cei din forum,ci la cei ce-ti calca pragul casei.Spunea un preot unei femei cu probleme in familie:"-I-ti dau dezlegare sa te certi cu toti vecinii,numai cu sotul tau nu!"Nu te sfatuiesc sa te certi cu ei ci sa incerci sa indepartezi gurile rele ce fac rau familiei tale.PRIETENII SUNT BUNI DAR TINUTI DEPARTE DE CASA.Cer iertare celor ce le-am gresit prin cuvintele mele. IONELA
Ionela, nu esti in locul ei.
Nu o cunosti nici pe ea, nu cunosti prin ce trece (f probabil ca sa indure mai mult decat scrie, dar din jena sa acopere detaliile). Nu poti sa-i impui cu forta "binele" tau ca altfel, ce sa spun nu se mantuieste nici ea si nici sotul.
Cel mai bine o poate sfatui duhovnicul.
Tu ai judecat-o deja si ai stabilit ce pacate are de platit!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.06.2009, 21:59:26
ligia22 ligia22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2009
Mesaje: 1
Implicit

Grea situatie! Dumnezeu sa te ajute sa va gasiti calea tu si copiii tai ! AI INCREDERE IN BUNUL DUMNEZEU caci El nu ne lasa niciodata, doar ne incearca credinta si ne mai aduce aminte cateodata cat de mici si netrebnici suntem.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.06.2009, 22:08:33
alina73 alina73 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 4
Exclamation ras 2

va mulumesc ptr mesajele de incurajare,dar am o intrebare ptr ionela;draga ionela eu cred ca tu nu ai inteles aproape nimic din tot ce am scris in msj,in primul rind nu am spus ca alerg imediat la vechea mea iubire,daca era sa fie asa nu induram atitea umilinte,batai,si mai ales sa fiu inselata timp de aproape 8 ani,tu ai impresia ca nu am incercat sa-l aduc pe drumul cel bun?dar cind vezi ca nu ai cu cine si nici macar nu isi da silinta macar putin dupa atita timp nu crezi ca orice om oboseste sa tot explice aceleasi lucruri de atitia ani unei persoane care nu il intereseaza decit de propri-ai persoana?sunt de acord cu tine ca trebuie sa ne iubim aproapele.dar acel aproape trebuie sa vrea si el sa se schimbe si sa constientizeze ca isi face familia sa sufere in special copii!citi crezi ca poti indura sa vezi cum copilul tau ma refer la baiatul meu care are 14 ,pleaca de acasa la bunica lui ca simte nevoia de liniste si nu mai vrea sa il vada pe tatal lui o perioada ca s-a saturat de atita"armata"exact asa a pronuntat!iar fetita mea care are 6 ani ii spune tot timpul sa nu mai plece si el noaptea de acasa 'sa plece si el ziua ca toti oamenii iar seara sa stea acasa cum fac toti tatii,tii se pare normal ca propriul tau sot sa te minta si sa iti ascunda tot de tine in toti acesti ani?este normal sa iti i-a si ultimii bani sa le dea prietenilor lui ca sa nu isi pateze"imaginea"lui de barbat afacerist ,sau sa se duca sa-si satisfaca micile lui capricii prin restaurante cu toti asa zisii lui prieteni?si dupa aia dimineata cind se inchid restaurantele sa-ti vina cu ei acasa 'sa iti puna muzica la maxim neinteresind-ul ca isi deranjeaza copii care trebuia sa se scoale de dimineata sa mearga unul la scoala si celalalt la gradinita?este foarte usor sa judeci oamenii ionela dar nu toate cazurile sint la fel !nu am alergat in bratele nimanui daca eram o faceam demult dar te intreb eu pe tine ai fii suportat ca sotul tau sa aibe o relatie cu o femeie 2 ani iar imediat cu o alta de 6 ani'iar a doua femeie erea doar o fata de 16 ani?si sa mai afii ca tu cind esti la servici ti-o aduce in propria ta casa si nu o data de doua ori!explica-mi si mie cum pot eu sa mai am sentimente de iubire ptr un astfel de om?cred ca orice om simte nevoia de putina dragoste si protectie nu cred ca cer imposibilul'dar tu ai inteles totul gresit!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.06.2009, 06:51:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Pacat ca ai lasat ca lucrurile sa denatureze pana in asa masura,dar e bine si in ultimul ceas ca ai decis sa rupi acest cerc vicios care nu aduce vreun bine nimanui.
Si nu te mai stradui sa te justifici in fata nimanui pentru ca nimeni nu are dreptul sa te judece.
Roaga-te lui Dumnezeu sa te intareasca si fa exact ce iti dicteaza sufletul.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.06.2009, 10:13:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina73 Vezi mesajul
La 16 ani,am vorbit cu un baiat 3 ani si ne iubeam foarte mult..parintii mei insa erau f drastici in crestera mea stiind foarte bine ca toti prieteni care ma inconjurau proveneau din fam ff bune,dar in schimb eu aveam restricti pe care prieteni mei nu le aveau pe atunci,nu erau de acord nici cu aceest baiat cu care vb,gasindu-le la toti cate un cusur(vroiau un baiat din lumea buna).Atunci am avut o perioada cand m-am certat cu prietenul meu din motive adolescientiene,eu facand-ui in abitie si saturandu-ma de restrictile parintilor mei..stiind ca un prieten de al lui ff bun ma placea am inceput sa vb cu el...nestiind unde se va ajunge...am continuat sa vb cu el cu totul ca nu era o relatie..in sensul bun al cuvantului..iar fostul meu prieten ma avertizase ca nu e pers potrivita pt mine...am fugit pana la urma de acasa din cauza unor certuri,parintii mei obligandu-ma sa vb cu alt baiat din "lumea buna" .Neputa-nd sa iau nici o decizie ...am fugit de acasa creza-nd ca asa este mai bine si creza-nd ca il iubesc.Char daca duceam o viata amarata,nu ma intelegam bine cu el,ma batea,ma jignea de fata cu toata lumea,dar am stat in continuare sperand intr-o schimbare.Cand am ramas gravida cu cel de al 2 copil,el a inceput o relatie cu o femeie 2 ani si jumatate neinteresand-ul suferinta mea,dupa aceeasta relatie a inceput alta relatie cu alta fata de 16 ani el avand 28.In toata aceeasta perioada fostul meu prieten,avand un anturaj comun,incerca sa ma protejeze la fel ca atunci cand eram in adolescenta...mi-a respectat decizia nefiind obraznic..si fara a-mi reprosa alegerea facuta.in 7 ani jumate cat sotu meu ma inselat,ma umilit,ma jignit si multe alte lucruri ff urate..tot imi promitea jurandu-se fals ca a incetat orice relatie cu alta femeie,si cerandu-mi sa sterg cu buretele tot rau facut.Fiind ranita am stat si mi-am pus ordine in ganduri si am constatat ca niciodata nu-lam iubit,constata-nd ca a fost doar un refugiu...deoarece sentimentele mele pentru el erau doar o iluzie..deoarece nu i-am simtit niciodata sprijinul si iubirea de care orice femeie are nevoie.multa lume din jur ma condamna de ce nu m-am despartit mai de mult de el...dar nu am facut-o decat pentru copii sa nu simta lipsa unui tata.Iar acum am constatat ca am gresit,pentru ca copii mei (fata si baiat 14 respectiv 6 ani) sufera foarte mult fiind si ei traumatizati de comportamentu lui dictatorial si lipsit de afectiune,baiatul suferind cel mai mult fiind mai mare a asistat la toate "dezlantuirile lui si certurile' a vazut si si suferinta mea in toti acesti ani...si comportamentul si lipsa de comunicare care o avea fata si de el...a ajuns sa nu-l mai suporte..mai rau chiar cred ca il uraste desi eu i-am spus ca este tatal lui si trebuie sa-l iubeasca si sa-l acepte asa cum e...si ca ce este intre mine si el nu trebuie sa il afecteze pe el.dorindu-mi protectie atat de mult tot timpul imi apare in vis fostul meu prieten care a ramas de 18 ani langa mine,neinsurandu-se ,a ramas la fel sprijinindu-ma,protejandu-ma dar cu bun simt avand in vedere ca sunt maritata...si incercandu-mi sa-mi arate ca el a ramas la fel fata de mine ca in adolescenta si are acelea-si sentimente si m-ar accept si acum dar eu nu am vrut sa vad lucrurile astea considerand ca este imoral sa fac aceste lucruri cu toate ca nu ma simnt fericita nici acum.acum mai mult ca niciodata imi doresc acest lucru mai ales ca am 36 de ani dar sint intr-o dilema totala pentru ca nu stiu incotro sa ma indrept deoarece nu ii mai suport nici macar prezenta sotului meu'dormind si separat.m-am refugiat in rugaciuni poate dzeu ma indreapta pe un alt drum deoarece simnt ca drumul acesta pe care sint nu e al meu.nici cu fostul meu prieten nu ma gindesc sa fiu cu totul ca atunci cind imi doresc in sufletul meu sa fiu protejata si iubita il visez numai pe el tinindu-ma in brate si oferandu-mi exact ce imi doresc simnt aceea senzatie de bine si dupa ce ma trezesc'iar dupa ce ma trezesc incep sa refuz ca ar mai putea fii ceva intre noi ptr ca au trecut 18 ani de atunci si omul se schimba f mult.va rog poate voi care nu sinteti in situatia mea vedeti lucrurile mult mai clar ce sa fac'ca eu nici nu mai stiu cum sa gindesc mai ales ca sint f nervoasa din cauza bolii mele care am depistat-o acum 2 luni 'nu mii se oxigeneaza creierul ptr ca cele doua vene din ceafa sint infundate din cauza nervilor acumulati deoarece nu sint o persoana care sa ma exteriorizez.ce ma sfatuiti
poi te sfatuiesc sa urmezi dragostea... dar dragostea este Hristos... iar Hristos ne cheama la a avea credintza, la a fi credincioshi, la a asculta... shi a trai Calea... in taina...

deci ce ar trebui sa urmezi shi sa ascultzi dumneata? raspunsul e simplu: fie nu shtiu ceea ce este perfect valabil, fie la judicata nu o sa te scape nici copiii, nici sotzul sau iubitul, nici cunoshtintzele, nici averile, nici pamanturile, nici contul din banca, shi nici cobea norocului mincinos ca la loz in plic... nimeni; "numai Eu, Domnul, te scap" caci este scris prin Cuvantul lui Dumnezeu, deci ai un singur prieten Adevarat iar restul din casa itzi sunt dushmani, vrajmashi, iar eu sunt un sharpe... un sharpe sau un caine mort.

"dar voi iubitzi pe vrajmashii voshtrii" shi "iertatzi" ca sa fitzi shi voi iertatzi de Tatal vostru... care este in Ceruri... iubitzi-i pentru ei, nu pentru voi, caci este scris, asha parca imi amintesc.

ma iarta ca nu shtiu sa sfatuiesc ci sa creez sfada, caci tzinand post am ajuns pocosh... shi ma aprind mereu din orice nimicuri... caci in loc sa ma las pe mine te lepad pe Tine ca sa ma flatez cu aplauze de la gLumea... "buna"... deci ia aminte nu de la mine ci shti dumneata mai bine de la Cine... shi te roaga shi pentru mine.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.06.2009, 10:35:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Din cate imi dau seama este prima ta casnicie - cea binecuvantata de Dumnezeu - si care prin dragostea sotului si blagoslovire de Sus, ti-a dat 2 copii minunati.
[COLOR=red]Biserica spune clar ca nici chiar adulterul lui nu este un motiv de despartire asa ca sa stii ca Dumnezeu te vrea alaturi de sotul tau, sa te rogi pentru el, si sa-l indrumi incet si cu rabdare pe calea mantuirii.[/COLOR]
Crede-ma ca vei reusi sa-l indrepti daca ai dragoste fata de el si crede-ma ca se poate chiar si un barbat hain sa se indrepte, asa cum si eu m-am indreptat, prin mila Domnului si sprijinul si dragostea sotiei mele.
Alta optiune este sa alegi calea usoara a celor multi, si sa-l parasesti. Te vei recasatori cu acel ALTUL din tinerete, ii mai faci si lui un copil sau doi, si, lipsiti de binecuvantarea Domnului, ispititi de diavol si nevoi, o sa ajungeti sa va urati iar copiii vor avea din nou de suferit. O sa ai impresia ca ai scapat de dracu si ai dat de tasu'...
Vreau sa te gandesti in acest haos in care esti acum, la un lucru simplu: daca in aceasta casatorie in care te afli - casatorie in care beneficiezi de binecuvantarile Domnului - esti atat de nefericita, cum crezi ca vei fi intr-o casatorie fara binecuvantari si in care barbatul de langa tine nu este tatal copiilor tai?
Doamne ajuta si sa ne lumineze!
domnul meu drag shi bun, dumneata chiar sa nu shtii ca singurul motiv de despartzire este curvia? dar atunci preacurvia ori adulterul? deci asha spune Biserica... dar sigur ca ne shi indeamna sa iertam... iar casatoria este binecuvantat cu coditzia sa nu traieshti in curvie... ma uit la mine shi ma mir tare de cel ce se gaseshte de a spune shi de a te indrepta pe tine... care se pare ca te-ai pocait shi smerit... deci ma iarta ca am deschis gura. Daca nu te contraziceam, shi taceam, mai bine te sfatuiam, dar asha daca am greshit shi te-am sfadit cum nu e bine, nadajduiesc totushi ca nu voi fi osasndit... de Domnul ori de tine.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.06.2009, 11:28:55
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ce-i de facut?

Draga mea,ceea ce astepti tu aici pe forum este un sfat crestin ortodox.Hai sa gandim asa:cand avem un necaz ,o nevoie,o situatie strigatoare la cer,de nu mai stim incotro sa o luam ,ce e crestinesc sa facem?alergam la...?
pasul 1.Duhovnic.TAINA SPOVEDANIEI TE LUMINEAZA.Ceea ce te va sfatui duhovnicul e CUVANTUL lui DUMNEZEU prin el.
URMEAZA CALEA ASTA !!!!!!
pasul 2.Nu te mai abate de la calea ce ti-a aratat-o BUNUL DUMNEZEU (si ai sa vezi ca ti-o arata pe cea dreapta si buna pana la urma)si urmeaz-o...
pasul 3.Seninul dupa ploaie ,linistea dupa furtuna,iubirea lui Dumnezeu si pentru Dumnezeu,odata dobandite,intretine-le in rugaciune,multumire,si -ti vei vedea sufletul curat ca o camasa alba fara pata.
Sa iti fie spre folos si spre bine! Doamne-ajuta!
__________________
"Sa fii fericit e mai bine decat sa fii rege"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.06.2009, 11:46:28
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Alina ,Dumnezeu sa te tina sanatoasa si-n putere sa poti trece peste toate ,sa poti sa-ti cresti copiii in liniste , iubire si credinta ..iata ca un raspuns pt necazurile tale ce spune Parintele Arsenie Papacioc -parca ti-ar raspunde tie in mod special ..


,,[COLOR=purple] Nu sunt decât patru motive ca să se poată da divort[/COLOR]:

[COLOR=purple]1. Dacă e caz de adulter, cum zice Mântuitorul[/COLOR].

- Femeia poate da divort dacă-l prinde pe bărbat?

[COLOR=purple]- E liberă si ea. Are dreptul ei. E fiintă liberă cu Edictul de la Milan. A încetat dragostea, a încetat si familia. [/COLOR]

[COLOR=purple]2. Dacă vrea să omoare unul pe celălalt, si a simtit că vrea să-l omoare, fie prin otrăvire, fie prin împuscare. Atunci trebuie să se despartă, decât să facă crimă. De ales însă, să nu fie un simplu accident - s-a întâmplat că a întors făcăletul, sau te miri ce...[/COLOR]

[COLOR=purple]3. Dacă a trecut la sectă unul din soti, a căzut în erezie, si cu influentă mare să-l racoleze pe sot. Celălalt are voie să se despartă, decât să cadă în anatema.[/COLOR]

[COLOR=purple]4. Dacă pleacă la mânăstire, dar cu acordul amândorura si cu divort.[/COLOR]

[COLOR=purple]Si în caz de adulter, dacă intervine o iertare totală, atunci să se pocăiască persoana în cauză.[/COLOR]

- Dar când nu are motiv canonic de despărtire?

[COLOR=purple]- Preotii, cunoscători ai canoanelor - cel putin, cele care sunt mai discutate, trebuie cunoscute cu orice chip - apreciază si ei lucrul acesta.[/COLOR]
[COLOR=purple]Dacă a încetat dragostea si este o întindere acolo, si e un betiv notoriu, vine cu femeile în casă peste sotie. Vedeti, adică nu apreciem noi că e canonic? V-am spus, dacă îl prindem în unul din aceste patru motive pe unul din ei, suntem liberi să dezlegăm. Am ajuns în situatia să le spun: "Divortează, domnule, si gata!"[/COLOR]

- Femeile se mai pot căsători?

[COLOR=purple]- Se pot recăsători, dacă nu sunt ele vinovate. Dacă au fost ele rele, nu se pot recăsători. Dar, din două rele alegi răul cel mai mic; suntem în situatia de a-i cununa, că altfel trăiesc în păcat.,,[/COLOR]

Din DIALOGURI CU PARINTELE ARSENIE PAPACIOC -DESPRE SFINTELE TAINE
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #60  
Vechi 23.06.2009, 14:57:02
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Alina draga tine cont ca linistea psihica si cea sufleteasca sunt cele mai de pret! una e sa stai langa un om bolnav cum zicea cineva, ca o X pers isi duce crucea, alta e sa fii carpa de sters pe jos a unui.... om, hai sa nu fiu rea. omul ala care s-a imbolnavit nu a vrut sa se imbolnaveasca dar acesta care greseste REPETAT o face cu buna stiintza. Adulter, violenta fizica si verbala si fata de ea si fata de copii atatzia ani...nu crezi ca e prea mult??? las sa fie divortul singurul pacat ....dar iti salvezi copii, le arati ca se poate si altfel. nu te baza pe fostul prieten....porneste la drum singura, daca va fi alaturi de tine ft bine, daca nu nu vei simti chiar asa de tare dezamagirea. fruntea sus si fa ceva.....pt ca daca stai in continuare te afunzi si tragi dupa tine si copii, el leac nu are
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum se intelege asta Danut7 Din Noul Testament 58 31.07.2011 18:50:40
ajutati-ma si pe mine Membru Generalitati 5 30.12.2010 01:51:36
ce se intelege prin slujba interconfesionala? unortodox Generalitati 28 22.04.2009 11:02:16
O speranta pentru mine... Ajutati-ma! medlyne Umanitare 37 11.11.2008 17:49:52