Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.12.2006, 11:47:11
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Deochiul nu are legatura cu credinta, sa zicem religia.
Este un fenomen care exista si trebuie acceptat ca atare.
Impartasania, postul, spovedania, chir facute regulat, dupa regulile Bisericii, nu pot preveni fenomenul de a fi deochiat de cineva sau alte fenomene daca, persoana in cauza nu se SCHIMBA in interiorul ei, nu-si schimba atitudinea.
Degeaba incercati sa dati vina intotdeauna pe terti, nimic nu se face fara cooperarea noastra directa.
Este simplu sa crezi ca daca urmezi canonul esti absolvit de pacate si alte asemenea, dar nu este real, este o mare minciuna.
Nimeni nu te absolva de pacate daca nu te schimbi tu mai intai.
Ori aici Biserica nu-si exercita rolul de invatator, nu te invata nimeni cum sa te schimbi spre binele tau si al celor din jurul tau ci numai cum sa MIMEZI schimbarea.
Este ca la teatru, toata lumea joaca un rol de dragul rolului, nu pentru ca este real.
De aceea infloresc afacerile vrajitoarelor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.07.2009, 12:41:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nici eu nu inteleg prea bine treba cu deochiul. O vad o lucrare a diavolului, caci nimic bun si curat nu provoaca stari de rau si altele asemenea urmari.

Ceea ce ma blocheaza este insa faptul ca [COLOR=darkred]nu doar oamenii rai deoache[/COLOR]. Spre exemplu cunosc un om care priveste cu asa mare drag o persoana, incat pe acela privit il apuca imediat o stare de rau (ameteala, durere de cap, mai ales). Si mereu imi spune: "Da, am primit asa drag pe acela. Tare frumos ii statea cu lucrul acela."

Nu cred in deochi bun, insa invidia ori pizma nu sunt singura cale de a deochea pe cineva.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.07.2009, 14:30:31
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că nu este om care să nu fi avut măcar odată în viață o experiență neplăcută de felul acesta.Eram foarte tânără,predam la o școală dintr-un sat și într-o zi duă pauza mare având fereastră am rămas în cancelarie.Imediat după ce a sunat clopoțelul m-a apucat așa o stare de rău că aproape nu știam ce-i cu mine.Norocul meu că a intrat elevul de serviciu să ia clopoțelul și am apucat să-i spun că îmi este rău.A chemat un coleg și m-au dus acasă la mătușa mea care atunci când m-a văzut a spus"-T-e deochiat a lui...,să nu te mai uiți în ochii ei!"
A adus apă de la fântână și într-o cană de apă neâncepută a stins cărbuni spunând de trei ori Tatâl nostru.Mi-a dat să beau din aceea apă iar restul mi-a turnat-o în cap.Răul mi-a dispărut ca prin minune.
Mi s-a mai întâmplat peste mulți ani același lucru și mama a făcut la fel.
Pe atunci nu mergeam la biserică,nu posteam și nu mă împărtășeam de aceia cred că părintele Adrian are într-u totul dreptate în cele ce spune.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2009, 14:35:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Interesanta practica de lecuire. Pare insa mai mult populara decat bisericeasca, nu stiu ce sa zic.

Cred totusi ca orice rau trebuie trecut numai in contact direct cu cele bisericesti, adica rugaciune, miruire cu untdelemn de la candela sfintilor, tamaiere, aghiasma, spovedanie, binecuvantare, etc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre deochi anisoara Generalitati 53 12.01.2013 23:10:45
despre descantece si deochi mara2008 Rugaciuni 3 04.07.2008 18:08:04
Despre deochi Elena78 Generalitati 3 09.05.2008 00:19:31