Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 06.07.2009, 22:20:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
si apoi adaugati : " Cele de sus ( mândria, răutatea , parșivenia, înveninarea , etc ) , sunt valbile pentru noi toți ( asta ca să nu crezi, iar și iar , că m-am referit strict la tine. Nu, în nici un caz !"


Se vede clar ca in doamna Anca ati aruncat cu pietre... Arucam cu piatra avand tinta precisa si apoi gasim scuze ca de fat am aruncat-o la intamplare, iar daca a cazut in capul aceluia nu este vina noastra, ci a pietrei!

Scuzita este o boala la moda! "Scuze ca am infipt cutitul in tine, vroiam sa tai paine!"
Și judecata ta e tot un aruncat de piatră ! Nu te transforma în avocatul cuiva sau în acuzatoare și vei avea tot respectul , prin exemplul tău personal.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 06.07.2009, 22:24:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Smile Pentru utilizatori, cu drag

Adevaratul post este atunci când omul suporta cu rabdare si fara suparare toate atacurile si jignirile, considerând ca le-a meritat pe buna dreptate. Pentru ce? Pentru viata pe care a avut-o în trecut si pentru tineretea usuratica. Mândria noastra este asemenea unei fiare care, daca este atinsa oricât de usor, atunci este gata sa sara si sa-i sfâsie pe toti. Dar este de datoria ta sa o împingi si sa nu o lasi sa iasa. Chiar daca cineva te-a suparat si te-a mâniat si-ti doresti sa-i zici tot ceea ce crezi despre el, atunci procedeaza altfel si spune-i mândriei tale: „Stai acolo si nu iesi!”. Si-n loc sa-i raspunzi cu brutalitate, tu, dimpotriva, vorbeste-i cu blândete. Astfel se dobândeste smerenia. Aceasta este si mucenicia cea fara de sânge.

Sursa:
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...nei/#more-6881

Sa va fie de folos.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 06.07.2009, 23:30:35
thefaith thefaith is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2009
Mesaje: 12
Implicit

[QUOTE Toate aceste pacate sint unul singur: nu ai respectat poruncile lui Dumnezeu, nu esti smerit destul= mandria.[/quote]

Cand stii ca ESTI destul de smerit? Cum poti sa devii DESTUL de smerit?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 06.07.2009, 23:42:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thefaith Vezi mesajul
[QUOTE Toate aceste pacate sint unul singur: nu ai respectat poruncile lui Dumnezeu, nu esti smerit destul= mandria.
Cand stii ca ESTI destul de smerit? Cum poti sa devii DESTUL de smerit?[/quote]

Urmând exemplul dat de Sfinții Părinți, ce nimic nu-i tulbura, aveau mintea adunată și primeau cu bucrie chiar ocara celor din jur. Niciodată nu poți spune că sunt destul de smerit, pentru că dacă ai face-o , nu ești smerit nici 1 %. Smerenia se dobândește în timp, greu, cu multă credință și nu în ultimul rând cu multă voință. Există topice ce au tratat f. bine acest subiect , chiar la acest topic ( se găsește în istoric ) . Subiectul de față este complet altul .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 06.07.2009, 23:48:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Te rog sa ma ierti, Cristian, dar te-am pus temporar pe lista de "Ignor"; asa ca poti scrie ce vrei... eu nu le citesc, decat daca apar ca citate.
Multumesc adminului petnru aceasta optiune pe care o avem; ca solutie temporara e f buna.
Iarasi ajungi la citate si iar citate...tu chiar ai o problema !
Nu este de mirare cu tendinta aceasta permanenta de-a combate orice parere personala, tu nu ai nimic personal in afara de criticile ce le adresezi, si aici ma refer la nivel teoretic. Bine-nteles, numai Dumnezeu iti cunoaste inima si mintea.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #106  
Vechi 06.07.2009, 23:51:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ok !, am fost rautacioasa si-mi cer scuze, dar, chiar te rog sa nu te mai iei de orice parere personala, respecta oamenii asa cum sunt, fiindca Dumnezeu nu cere sa gandeasca toti la fel, ce ar fi fost lumea sa fie astfel, nicidecum echilibrata ...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.07.2009, 00:52:53
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Iarasi ajungi la citate si iar citate...tu chiar ai o problema !
Nu este de mirare cu tendinta aceasta permanenta de-a combate orice parere personala, tu nu ai nimic personal in afara de criticile ce le adresezi, si aici ma refer la nivel teoretic. Bine-nteles, numai Dumnezeu iti cunoaste inima si mintea.
ory, ia uita-te ce scrie deasupra mesajului tau: Citat. La asa un citat m-am referit.
In ceea ce priveste celelalte citate, daca nu iti plac, n-am ce sa-ti fac; de gustibus non disputandum. Mie imi plac, caci au un plus de autoritate, venind de la Sfintii Parinti.

Clarificare: nu am nimic impotriva, ca tu sa ai pareri personale. Am o problema cand combati pe Sfintii Parinti cu aceste pareri personale. Atunci, DA, sunt impotriva parerii personale, mai ales cand nu se bazeaza pe nimic, doar pe o parere. Ai inteles? Prea multa parere de sine; ceea ce e un pacat, tinand cont de faptul ca nici biblia nu o putem interpreta dupa capul nostru.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 07.07.2009, 11:01:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O lista de pacate ... Iata un subiect sensibil si nu ma mir ca se ivesc controverse. Se dezbat probleme care ar trebui dezbatute de fata cu duhovnicul. Una e sa avem in fata o persoana cu autoritate asupra noastra si alta e sa ne treaca prin cap ca persoana cu care discutam s-ar putea sa fie mai pacatoasa ca noi si trebuie sa-i dam musai sfaturi.

De fapt, pentru a ne pastra pacea sufleteasca ar fi bine sa urmam sfatul pustnicului Proclu, adica sa ne consideram mai pacatosi decat toti. Iar atunci cand observam ca altul greseste in cuvant, sa corectam greseala, fara sa tinem seama cine a facut-o. Fara a ne arata ura asupra persoanei. Altminteri, ne pierdem rabdarea si sarim in aer cu totii. Si ar fi pacat, caci Dumnezeu vrea altceva de la noi.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 07.07.2009, 11:10:49
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb datorie crestineasca ...

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Și judecata ta e tot un aruncat de piatră ! Nu te transforma în avocatul cuiva sau în acuzatoare și vei avea tot respectul , prin exemplul tău personal.
Am considerat ca e o datorie crestineasca. Si datorie crestineasca este sa pui cuvant pentru cel nedreptatit. Crestinii nu sunt singuri, spate catre spate, ci fata catre fata, impreuna.
Nu cunosc personal pe nimeni. Am parcurs doar cu atentie topicul si m-a durut maniera in care a fost tratat un crestin de un alt crestin. Nu am putut tacea. Nicolae Steinhard ne invata ca atunci cand se savarseste o nedreptate impotriva ta, e mai intelept sa taci, dar nu ai voie sa taci cand vezi savarsita o nedreptate asupra semenului tau!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 07.07.2009, 14:12:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu stiu ca exista lucruri rele si neplacute nici lui Dumnezeu si nici omului, pe lumea asta, dar asa o lista de pacate mi se pare o utopie.
Practic totul este un pacat si nimic numai este bun din ce facem si eu refuz sa cred asta.
Ba mai mult, blasfemiem si vorbele lui Iisus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34
Ce boala, din lista de sapte, aveti ? Mihnea Dragomir Pocainta 75 15.05.2010 23:08:46
Dependența de internet și hipersexualitatea , pe lista bolilor mintale ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 22.03.2010 16:36:44
Iarasi despre grafice,sondaje, filocalie, scl.... alecsandru Generalitati 4 15.05.2007 09:16:13