Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 15.07.2009, 11:30:07
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

[quote=Florin-Ionut;153482]de multe ori pomenea de asa-zisele Biblii protestante traduse gresit, de greselile lor confesionale pe care nu vor sa le recunoasca. Pai nu se prea poate ca adevarul sa fie diferit la noi si la altii, oricare ar fi acestia.

Despre traduceri gresite ale Bibliei, nu stiu prea multe. Stiu doar ca martorii lui Iehova au o traducere a lor, care nu-mi pace deloc. La capitolul traduceri gresite se poate incadra, cu usurinta, si traducerea Bartolomeu Anania.

Adevarul este numai unul. De aceea avem Sfanta Scriptura, ca sa cautam Adevarul. Daca avem suspiciuni asupra unei traduceri, putem folosi mai multe, in paralel (inclusiv varianta greceasca originala).


In ceea ce priveste greselile nerecunoscute: sunt intradeva confesiuni care refuza sa-si recunoasca greselile (ex:ortodoxia sau martorii lui Iehova). In biserica pe care o frecventez, spiritul autocritic, sincer, este promovat. Cu toate acestea, avem probleme , in continuare, cu fariseismul sau cu spiritul lumesc. Cine se considera desavarsit (chiar si la nivel de confesiune religioasa) este pe un drum rau.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Insa s-ar putea sa ai o surpriza atunci, pentru ca ai trait ca protestant intr-o tara ortodoxa.
Faptul ca sunt "protestant", este doar o simpla catalogare, mai mult de ordin administrativ. Nu o sa am nici o surpriza pentru acest lucru. Voi avea surprize daca nu vietuiesc ca un bun crestin. Si asta tine de viata mea de zi cu zi, prin care aratam cui ne inchinam de fapt.

Iti imaginezi cumva, ca un om plin de dragoste pentru Dumnezeu si pentru semeni (nu ma refer la mine-dau doar un exemplu) va avea surprize pentru ca a fost protestant intr-o tara cu o popolatie majorita ortodoxa? Crezi ca la judecata va trebui sa ne prezentam cu o adeverinta care sa certifice apartenenta noastra la o anumita confesiuine?
  #432  
Vechi 15.07.2009, 11:50:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Despre traduceri gresite ale Bibliei, nu stiu prea multe. Stiu doar ca martorii lui Iehova au o traducere a lor, care nu-mi place deloc. La capitolul traduceri gresite se poate incadra, cu usurinta, si traducerea Bartolomeu Anania.

Adevarul este numai unul. De aceea avem Sfanta Scriptura, ca sa cautam Adevarul. Daca avem suspiciuni asupra unei traduceri, putem folosi mai multe, in paralel (inclusiv varianta greceasca originala).
Nu stiu cat de gresita e traducerea lui Anania, insa mi-ar placea sa invat greaca veche, tocmai pentru a citi si versiunea originala a NT si traducerea VT in greaca.

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
In ceea ce priveste greselile nerecunoscute: sunt intradeva confesiuni care refuza sa-si recunoasca greselile (ex:ortodoxia sau martorii lui Iehova). In biserica pe care o frecventez, spiritul autocritic, sincer, este promovat. Cu toate acestea, avem probleme , in continuare, cu fariseismul sau cu spiritul lumesc. Cine se considera desavarsit (chiar si la nivel de confesiune religioasa) este pe un drum rau.
Stiu ca tu consideri adventistii ca mai aproape de adevar ca si ortodocsii; eu insa sunt de cu totul alta parere. treaba ta, fiecare cu credinta lui.

Si la ortodocsi cine se considera sfant sau desavarsit este vinovat de mandrie, parere de sine si autosuficienta.

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Faptul ca sunt "protestant", este doar o simpla catalogare, mai mult de ordin administrativ. Nu o sa am nici o surpriza pentru acest lucru. Voi avea surprize daca nu vietuiesc ca un bun crestin. Si asta tine de viata mea de zi cu zi, prin care aratam cui ne inchinam de fapt.
Hristos ne va judeca; eu iti doresc sa fii trecut pe prima pagina a Cartii Vietii.

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Iti imaginezi cumva, ca un om plin de dragoste pentru Dumnezeu si pentru semeni (nu ma refer la mine-dau doar un exemplu) va avea surprize pentru ca a fost protestant intr-o tara cu o popolatie majorita ortodoxa? Crezi ca la judecata va trebui sa ne prezentam cu o adeverinta care sa certifice apartenenta noastra la o anumita confesiuine?
Dragostea acopera multime de pacate, clar. Insa ma tem de inselarea celor care refuza Adevarul care, dupa credinta mea, este in Ortodoxie. Nu condamn pe nimeni, doresc mantuirea tuturor, insa mai stiu ca Parintii nostri condamna horatat ereziile si ca Dumnezeu le-a spus Apostolilor, episcopilor si preotilor: cate veti tine pe pamant, tinute vor fi si in Cer.

Mila Domnului peste noi toti.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #433  
Vechi 15.07.2009, 12:14:23
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

1. Iisus a spus ca multi profeti falsi vor aparea.
2. Constantin cel Mare a avut un vis, ca va invinge doar sub semnul Sf. Cruci, adica urmand ortodoxismul, dovada fiind viata lui.
3. EU SUNT CALLEA, ADEVARUL SI VIATA a spus Iisus.

Daca e calea, adevarul si viata, ce cauti tu cu biblia in mana si ataci cu mandrie pe altii? si presupun ca are si sf. cruce pe ea. Ia-ti cartea ta sfanta si nu ma da in jos si in sus cu biblia. Dorinta de a-l urma? Cum Il urmezi tu pe Iisus? Tii post? Esti smerit? Te rogi? Cum te rogi la Tatal, asa cum a spus Iisus? Te spovedesti?
Inainte de a face o afirmatie, referitor la traducerea lui IPS Bartolomeu Anania, roaga-te si cere bunului D-zeu sa te lumineze, si sa-ti arate cine greseste tu sau IPS Bartolomeu Anania.

Doamne ai mila. Doamne ajuta.


Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Nu citirea Bibliei te mantuieste (Biblia nu este un obiect de cult) ci credinta in jertfa lui Hristos si dorinta de a-L urma, prin modul tau de vietuire. Despre acestea se vorbeste in Biblie, si doar daca citesti si nu faci, poti sa ajungi, cel mult, la stadiul de teolog.

Ce se intampla cu cei care nu au citi Biblia (presupunand ca nu au avut posibilitatea sa o citesca)? Sfanta Scriptura ne spune:
"Pentru ca nu cei ce aud Legea, sunt neprihaniti in fata lui Dumnezeu, ci cei ce implinesc Legea aceasta vor fi socotiti neprihaniti. Cand neamurile, macar ca n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au lege , isi sunt singuri lege; si ei dovedesc ca lucrarea Legii este scrisa in inim ile lor. Fiindca despre lucrarea aceasta marturiseste cugetul lor si gandurile lor, care, sau se invinovatesc sau se dezvinovatesxc intre ele. Si faptul acesta se va vedea in ziua cand, dupa Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca prin Iisus Hristos lucrurile ascunse oamenilor." (Romani 2:13-16)

"Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu, le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu... Asa ca nu se pot dezvinovati." (Romani 1:19-20)

Pentru cei care nu au avut posibilitatea sa-L cunoasca pe Dumnezeu si voia Sa, din Sfanta Scriptura, Dumnezeu s-a descoperit in constiinta lor. Nimeni nu poate spune ca nu a stiut ca este bine sa nu minti, sa nu furi, sa nu curvesti, etc.

Daca intrebarile dvs. sunt puse spre a scoate in evidenta importanta existentei unei confesiuni religioase, este problema dvs. Sfanta Scriptura ne arat ca Insusi Dumnezeu a avut grija si de cei care nu au putut citi Cuvantul Sau.

Am si eu o intrebare pentru dvs.: ce se intampla cu cei care au posibilitatea sa cunoasca voia Domnului din Sfanta Scriptura, dar refuza acest lucru? Astazi, cine vrea poate avea o Biblie (nu vorbesc de zonele musulmane- si totusi, chiar si acolo Evanghelia intra prin mass-media). Credeti ca, la judecata, vor putea spune ca nu au cunoscut voia Domnului?

Dvs. aveti o Biblie? Daca da, ati citit-o? Sau va e teama ca va smintiti (asa cum va invata unii "binevoitori")?
  #434  
Vechi 15.07.2009, 12:24:19
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Ne-am obisnuit sa preluam cele citite fara sa avem capacitatea de a verifica

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
...Despre traduceri gresite ale Bibliei, nu stiu prea multe. Stiu doar ca martorii lui Iehova au o traducere a lor, care nu-mi pace deloc. La capitolul traduceri gresite se poate incadra, cu usurinta, si traducerea Bartolomeu Anania. ...
Doamne-ajuta!

Atentie frate ca te contrazici. Daca nu sti prea multe despre traduceri gresite cum poti sa afirmi cu usurinta ca traducerea IPS Bartolomeu Anania, care este una si aceeasi persoana cu scriitorul si poetul Valeriu Anania, ar fi gresita? Lasa-i pe cei care au competente in domeniu sa se pronunte si hai, noi, nevrednicii, sa ne ocupam de propria noastra devenire.

Cu tot dragul,
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #435  
Vechi 15.07.2009, 12:49:36
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Dragostea acopera multime de pacate, clar. Insa ma tem de inselarea celor care refuza Adevarul care, dupa credinta mea, este in Ortodoxie. Nu condamn pe nimeni, doresc mantuirea tuturor, insa mai stiu ca Parintii nostri condamna horatat ereziile si ca Dumnezeu le-a spus Apostolilor, episcopilor si preotilor: cate veti tine pe pamant, tinute vor fi si in Cer.

Mila Domnului peste noi toti.
Dragostea este totul. "Prea iubitilor, sa ne iubim unii pe altii; caci dragostea este de la Dumnezeu. Si oricine iubeste, este nascut din Dumnezeu si cunoaste pe Dumnezeu. Cine nu iubeste, n-a cunoscut pe Dum,nezeu; pentru ca Dumnezeu este dragoste." (1 Ioan 4:7-8)

In fata lui Dumnezeu exista doar doua categorii de oameni: cei care iubesc si cei care nu iubesc.

Iar Domnul Iisus Hristos elimina orice altfel de impartire. Vedem cum priveste la credinta si dragostea celor care nu faceau parte din porul ales.

Mantuitorul ne arata, spre exemplu in Evanghelia dupa Matei cap. 25:31-26, ca judecata se va face dupa dragostea pe care ai avut-o fata de semeni. EL, imparte oamenii in doua categorii (simbolic, oi si capre): o categorie care a manifestat activ dragostea fata de semeni (si va mosteni "Imparatia care v-a fost pregatita") si o alta categorie lipsita de dragostye, care va suferi osanda.

Cei care au primit puterea sa lege si sa dezlege, sa ierte sau sa nu ierte (Matei 18:18), trebuie sa o faca in spiritul lui Hristos nu dupa capul lor. Daca Hristos nu condamna, nici ei, daca sunt in Hristos nu pot condamna.

Cine poate spune ca este erezie ceea ce Hristos sau Sfintii Apostoli nu au numit erezie? Eu, spre exemplu, de ce as fi eretic in fata lui Hristos? Doar pentru faptul ca nu ma mai port titulatura de ortodox?

Cred ca toata teologia si vietuirea in Hristos se pot rezuma la un singur cuvant: dragoste. Sa ne iubim unii pe altii. Si dupa aceea, ne putem juca linistiti de-a teologii.
  #436  
Vechi 15.07.2009, 13:14:53
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Atentie frate ca te contrazici. Daca nu sti prea multe despre traduceri gresite cum poti sa afirmi cu usurinta ca traducerea IPS Bartolomeu Anania, care este una si aceeasi persoana cu scriitorul si poetul Valeriu Anania, ar fi gresita? Lasa-i pe cei care au competente in domeniu sa se pronunte si hai, noi, nevrednicii, sa ne ocupam de propria noastra devenire.

Cu tot dragul,
Doamne-ajuta!

Nu ma contrazic. Am spus ca nu stiu multe, despre traduceri gresite. Nu am spus ca nu stiu nimic.

Cat despre traducerea Bartolomeu Anania, nu trebuie sa fii lingvist ca sa-ti dai seama de unele pasaje grosolan falsificate. Va dau niste indicii. Luati, spre exemplu versetele din Evrei 4:8,9 sau din Apocalipsa 1:10, sau cautati sa vedeti cum au fost traduse cuvintele grecesti "iereu" si "presbuteros".

Va recomand si un site in care gasiti traduceri ale Bibliei in mai multe variante (inclusiv varianta originala greceasca a Noului Testament- transliterat).

http://bibledatabase.net/

Am mai discutat pe acest subiect. Sincer, nu-mi face placere sa-l reiau. Incercati dvs. sa ajungeti singur la o concluzie.
  #437  
Vechi 15.07.2009, 13:26:47
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
3. EU SUNT CALLEA, ADEVARUL SI VIATA a spus Iisus.

Daca e calea, adevarul si viata, ce cauti tu cu biblia in mana si ataci cu mandrie pe altii? si presupun ca are si sf. cruce pe ea. Ia-ti cartea ta sfanta si nu ma da in jos si in sus cu biblia..
Chiar nu inteleg ce vreti sa spuneti. Eu cunosc o singura Carte Sfanta :Sfanta Scriptura. Va rog sa reveniti cu explicatii. Are Domnul Iisus Hristos ceva impotriva cercetarii Bibliei?


Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Dorinta de a-l urma? Cum Il urmezi tu pe Iisus? Tii post? Esti smerit? Te rogi? Cum te rogi la Tatal, asa cum a spus Iisus? Te spovedesti?.
Daca ne rezumam sa facem numai acestea, se cheama ca suntem adeptii unui crestinism formal.
  #438  
Vechi 15.07.2009, 13:49:46
Maximus Maximus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Smile Si eu am "legaturi" cu adventisti !

Va salut pe toti si ma bucur ca am gasit un loc unde se discuta atat de mult despre alte subiecte decat cele lumesti trecatoare!Sper ca toti cautatorii Adevarului sa fie sinceri pt. ca Dumnezeu sa-i poata calauzi spre lumina.
De mai bine de 12 ani cred am avut si eu ocazia sa discut cu adventisti si sincer am ramas f. imperesionat la inceput de credinta lor.Mai apoi dupa multi ani printr-o intamplare i-am reintalnit (o familie) si am reluat discutiile despre credinta.As vrea sa va spun ca de multi ani caut aceasta "carare a Imparatiei Cerurlior" si am avut multe incercari in credinta mea.Adevarul prezentat de "ei" in lumina Bibliei mi s-a parut de cele mai multe ori usor de inteles, simplu, prezentat ca pt. un om de rand, astfel ca orice om sa inteleaga adevarurile simple ale credintei crestine.Am cautat mereu contrargumente in scrierile Sf.Parinti, in diverse carti, DAR am ajuns la concluzia ca cel putin 90% din ce spun este imbatabil de adevarat si am avut taria sa recunosc mie insumi ca ceea ce credeam pana atunci era..gresit si mai ales NEconform cu Scriptura.Am sa revin cu detalii dar cel mai important punct mi s-a parut, desigur Sabatul si Legea Lui Dumnezeu.Daca are cineva argumente care efectiv pot sta in picioare il rog sa le enumere logic si sunt gata sa-l ascult!! Am citit destule pagini de pe acest forum si altele si totusi...:) Va multumesc!
  #439  
Vechi 15.07.2009, 13:54:20
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit hmmm

Biblia nu se cerceteaza, ci urmezi Biblia, urmezi ceea ce scrie in Biblie. Fara a cere ajutor de la Sf. Treime, nu ai cum sa intelegi adevaratul sens al Bibliei.
Crestinism formal??????? Sincer, esti pierdut, ceea ce am scris eu mai sus, a spus Iisus sa urmam, e ceva formal?
Apropos, scrie si in biblie, calea asta nu e pt toata lumea.

Ceea ce stii tu acum e un amalgam, cauti ceva si nu stii ce cauti, eu zic sa te rogi bunului Dumnezeu, sa te ajute si sa te intareasca sa gasesti calea.

Doamne ajuta!





Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Chiar nu inteleg ce vreti sa spuneti. Eu cunosc o singura Carte Sfanta :Sfanta Scriptura. Va rog sa reveniti cu explicatii. Are Domnul Iisus Hristos ceva impotriva cercetarii Bibliei?




Daca ne rezumam sa facem numai acestea, se cheama ca suntem adeptii unui crestinism formal.
  #440  
Vechi 15.07.2009, 14:26:10
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Nu ma contrazic. Am spus ca nu stiu multe, despre traduceri gresite. Nu am spus ca nu stiu nimic.

Cat despre traducerea Bartolomeu Anania, nu trebuie sa fii lingvist ca sa-ti dai seama de unele pasaje grosolan falsificate. Va dau niste indicii. Luati, spre exemplu versetele din Evrei 4:8,9 sau din Apocalipsa 1:10, sau cautati sa vedeti cum au fost traduse cuvintele grecesti "iereu" si "presbuteros".

Va recomand si un site in care gasiti traduceri ale Bibliei in mai multe variante (inclusiv varianta originala greceasca a Noului Testament- transliterat).

http://bibledatabase.net/

Am mai discutat pe acest subiect. Sincer, nu-mi face placere sa-l reiau. Incercati dvs. sa ajungeti singur la o concluzie.
Doamne-ajuta!
Ma tem ca, nu numai ca trebuie sa fii lingvist, dar trebuie sa cunosti foarte bine limba din care traduci (inclusiv formele ei vechi), elemente contextuale de istorie, etnografie si in general de tot ceea ce intregeste tabloul vremurilor cand a fost scrisa lucrarea si a celor in care s-au petrecut faptele relatate. Pentru Sfanta Scriptura, chiar si numai pentru Setuaginta, ar mai fi necesar, dupa umila mea parere, si de o minte cu o remarcabila capacitate de sinteza, de o memorie formidabila. Eu, neavand astfel de cunostinte si capacitati, nu risc sa il contrazic pe IPS Bartolomeu Anania si nici nu pactizez cu oricine are o parere pe un subiect abordat de IPS Sa. Ca sa va faceti o idee cu cine vreti sa va contraziceti, retineti macar amanuntul ca IPS Bartolomeu Anania a iesit din anii de detentie politica cu peste 10.000 de versuri memorate. Si-a scris lucrarea direct in memorie.

In legatura cu traducerea unor cuvinte din limba greaca, o sa va rog sa va aduceti aminte un caz celebru de traducere gresita. Stim cu totii ce a spus Iisus Hristos despre cel care nu voia sa renunte la bogatiile materiale dar, ar fi vrut sa se mantuiasca. In acel text cuvantul camilos este tradus camila, ceea ce este corect pentru ca are si acest inteles, dar acelasi cuvant mai inseamna si parama, funie groasa cu care erau asigurate la tarm ambarcatiunile. Ceea ce mi se pare mai aproape de spiritul textului. Astfel, probabil ca este mai corect sa spunem: "... mai lesne este sa treaca parama (funia) prin urechile acului decat sa intre un bogat in imparatia lui Dumnezeu" (Matei 19.24) decat varianta cu camila. Dar, mi se pare mai cuminte sa-i las pe cei autorizati sa se pronunte.

Accept cu placere orice sugestie, dar intre site-ul recomandat de dumneavostra (unde nu-i stiu pe cei care l-au realizat si nici cui apartin traducrile) si IPS, prefer pe IPS Bartolomeu Anania.

Si, inca un aspect care mi se pare important. Diortosirea IPS Sale vine ca o varianta posibila, ca o completare si nu ca o inlocuire. Deci, fiecare se raporteaza la ea dupa cate stie.

Nu e nevoie sa imi raspundeti. Am inteles mesajul.

Cu drag,
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Convertirea unui adventist la ortodoxie kesarion_breb Secte si culte 12 02.08.2010 16:33:30