Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 20.07.2009, 09:28:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ceea ce simt poate fi lipsa de dragoste, insa nadajduiesc sa nu fie aceasta, caci omul imi este drag de orice ar fi el, de la yoghin la budist si de la catolic la protestant, atata timp cat orice om este mai intai iubit de Dumnezeu.

[COLOR=darkred]Catolicii nu au moaste ![/COLOR]
[COLOR=black]Dar Domnul stie cele despre fiecare, iar cuviincios ar fi noua sa ne vedem de ale noastre.[/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #92  
Vechi 20.07.2009, 09:54:35
Maximus Maximus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Cu adevarat mare ratacire e asta! Uitati-va fratilor la poze, duceti-va la moaste si vedeti-le, nu mai vorbi din izvorul necunostintei. Tehnici de conservare, conditii climaterice? Incredibil - rusii au lucrat la Lenin cu cele mai avansate tehnici dar tot putrezeste, in timp ce sunt multe moaste care au rezistat la incendii, in mod minunat!

Dar mi se pare ca cu cei necredinciosi, si in acest caz, cu osardie se indeplineste cuvantul:
"Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti"
Am vazut multe poze cu "moaste" si am vazut si de aproape.Inseamna ca privim amandoi acelesi lucru dar vedem altceva.
Mumiile egiptene si alte cadavre din catacombele din Roma parca demonstreaza ca exista f.multi "sfinti" de genul asta. :)
Despre ultima afirmatie cu Moise si proorocii asta asa e: cine nu asculta de Cuvantul vietii revelat noua prin prooroci(subliniat) nu ar crede nici daca ar invia, reiau, invia cineva din morti. Sper ca citim acelasi lucru amandoi.
Numai bine!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 20.07.2009, 11:06:01
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Daca vrei sa intelegi

Citat:
În prealabil postat de Maximus Vezi mesajul
Am vazut multe poze cu "moaste" si am vazut si de aproape.Inseamna ca privim amandoi acelesi lucru dar vedem altceva.
Mumiile egiptene si alte cadavre din catacombele din Roma parca demonstreaza ca exista f.multi "sfinti" de genul asta. :)
Despre ultima afirmatie cu Moise si proorocii asta asa e: cine nu asculta de Cuvantul vietii revelat noua prin prooroci(subliniat) nu ar crede nici daca ar invia, reiau, invia cineva din morti. Sper ca citim acelasi lucru amandoi.
Numai bine!
Doamne-ajuta!

Ai auzit sa se intample vindecari miraculoase langa cadavre sau mumii? Stii cumva macar o mumie care emane miros de mir? Ai auzit ca milioane de oameni s-au rugat langa mumii si li s-au implinit rugaciunile?

Uite, inca un punct de sprijin. Ai auzit de antimis? Incearca sa intelegi legatura indisolubila intre moaste, Sfantul Duh si cele 7 taine.

De asemenea, ca sa incepi sa intelegi ortodoxia foarte usor, incearca sa citesti cele 3 volume de "Marturii din Tara Fagarasului". O parte din cei care povestesc in aceste carti sunt inca in viata si iti pot confirma cele ce o sa afli de acolo. A avut mila Dumnezeu de mine si am reusit sa vorbesc si eu cu astfel de persoane. Daca ai rabdare sa te rogi, daca ai nadejde si un bob de dragoste pentru Dumnezeu si pentru cei din jurul tau, vei primi raspunsuri pentru tot ce iti pare neclar. Eu nu pot sa te conving si nici nu am pretentia. Dar pot sa incerc sa iti spun cum ai putea sa-ti verifici unele dubii.

Cu drag,
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #94  
Vechi 20.07.2009, 11:08:45
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Inca ceva, daca nu te supar. Mumiile sunt conservate de om. Pe cand moastele sunt randuite de Dumnezeu.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #95  
Vechi 20.07.2009, 11:27:08
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maximus Vezi mesajul
Am vazut multe poze cu "moaste" si am vazut si de aproape.Inseamna ca privim amandoi acelesi lucru dar vedem altceva.
Mumiile egiptene si alte cadavre din catacombele din Roma parca demonstreaza ca exista f.multi "sfinti" de genul asta. :)
Despre ultima afirmatie cu Moise si proorocii asta asa e: cine nu asculta de Cuvantul vietii revelat noua prin prooroci(subliniat) nu ar crede nici daca ar invia, reiau, invia cineva din morti. Sper ca citim acelasi lucru amandoi.
Numai bine!
Bine zici ca ai vazut poze. Chiar si cand le-ai vazut de aproape, tot doar poze ai vazut.

Iti doresc iubire de sfinti!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 20.07.2009, 11:41:57
Maximus Maximus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit Iubire de sfinti.

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Bine zici ca ai vazut poze. Chiar si cand le-ai vazut de aproape, tot doar poze ai vazut.

Iti doresc iubire de sfinti!
Multumesc asemenea pentru urare.Este intr-adevar frumoasa.DAR, :) iubirea sfintilor care au trait in lumina primita de ei de la bunul Dumnezeu este una.Iar ramasitele lor pamantesti sunt cu totul altceva.Intermedierea acestora in rugaciunea catre Dumnezeu este pt.mine inacceptabila si nu o pot intelege.In consecinta nu o voi aplica.Gresesc daca nu fac asta?Imi cinstesc stramosii , inaintasii , domnitorii cu memoria lor si faptele care ii urmeaza dar rasplata lor nu este si nu va fi inaintea celor ramasi in viata.
Mai am o intrebare legata de subiect.Cand aceste moaste fac minuni...le fac ele insale sau puterea Lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 20.07.2009, 12:46:32
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maximus Vezi mesajul
Mai am o intrebare legata de subiect.Cand aceste moaste fac
minuni...le fac ele insale sau puterea Lui Dumnezeu?
Te mandresti in tine insuti, pare-mi-se. Tu crezi ca noi suntem idolatri, iar tu esti pur. Dar asta pentru ca intelegerea acestor lucruri in continuare iti scapa. Iar daca nu le intelegi, crezi ca noi gresim.

In fine, nu imi doresc sa intru in discutii de vorbe. Iti atrag insa atentia ca mandria este semnul ratacirii si al inselarii.

Uite, si ca sa nu crezi ca nu stiu despre ce vorbesc, iti fac o marturisire: multa vreme nu am inteles inchinarea care i se cuvinte Maicii Domnului, si aveam fata de ea o atitudine similara cu a ta fata de moaste, desi nu virulenta, pentru ca eu imi doream s-o cinstesc, dar mi se parea putin fortat. In fine, in cele din urma Dumnezeu mi-a dat sa inteleg cum trebuie sa ma apropii de Maica Sa: prin El. Atunci am inteles ca noi o iubim pe Maica Domnului prin Hristos, pentru ca este Mama Lui, si astfel apropierea mea fata de ea se petrece progresiv odata cu apropierea mea de Hristos, si acum din partea ei simt linistea vesniciei iubirii ei.

La fel: sfintii sunt cinstiti in primul rand de Hristos, si apoi de noi. El este Cel care le-a pregatit loc pe masura vredniciei lucrarii harului Sau in ei. Unul din modurile prin care Hristos ii cinsteste pe unii din ei este sa lase urma vizibila a sfinteniei in trupurile lor. Si acestea sunt moastele. Noi cinstim si binevestim lucrarea dragostei lui Hristos care se manifesta prin puterea Duhului Sfant care s-a pogorat asupra lor si le-a transformat din tarana in moaste.

"Minunat este Dumnezeu intru sfintii Lui"
Reply With Quote
  #98  
Vechi 20.07.2009, 13:00:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maximus Vezi mesajul
Multumesc asemenea pentru urare.Este intr-adevar frumoasa.DAR, :) iubirea sfintilor care au trait in lumina primita de ei de la bunul Dumnezeu este una.Iar ramasitele lor pamantesti sunt cu totul altceva.Intermedierea acestora in rugaciunea catre Dumnezeu este pt.mine inacceptabila si nu o pot intelege.In consecinta nu o voi aplica.Gresesc daca nu fac asta?Imi cinstesc stramosii , inaintasii , domnitorii cu memoria lor si faptele care ii urmeaza dar rasplata lor nu este si nu va fi inaintea celor ramasi in viata.
Mai am o intrebare legata de subiect.Cand aceste moaste fac minuni...le fac ele insale sau puterea Lui Dumnezeu?
Maximus ,cu ceva timp in urma ,o persoana mi-a povestit ce i s-a intamplat.
S-a dus dupa sf.Liturghie sa se inchine la Maica Domnului cu Pruncul,icoana mare in stanga sf.Altar.
In spatele ei era coada ,cand s-a inchinat a fost cuprinsa de o caldura placuta ,mai apoi lumea i se parea buna ,simtea ca o iubire nesfarsita o cuprinde.
In timpul slujbei ,mi-a spus , avusese un gand catre Maica Domnului ,asa ,ca o cugetare ,contemplatie referitor la sfintenia ei de neatins.
Ce parere ai ?
Ce putea sa fie?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 20.07.2009, 15:13:25
Maximus Maximus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit Impresii

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Maximus ,cu ceva timp in urma ,o persoana mi-a povestit ce i s-a intamplat.
S-a dus dupa sf.Liturghie sa se inchine la Maica Domnului cu Pruncul,icoana mare in stanga sf.Altar.
In spatele ei era coada ,cand s-a inchinat a fost cuprinsa de o caldura placuta ,mai apoi lumea i se parea buna ,simtea ca o iubire nesfarsita o cuprinde.
In timpul slujbei ,mi-a spus , avusese un gand catre Maica Domnului ,asa ,ca o cugetare ,contemplatie referitor la sfintenia ei de neatins.
Ce parere ai ?
Ce putea sa fie?
Anita, ceea ce i s-a intamplat acelei persoane a fost o placuta stare de bine, o senzatie o calmare si un balsam al sufletului.Dar sa nu uitam ca sufletul omului, ipresiile lui sunt deznadajduit de inselatoare.Nu pot spune ca acea persoana nu a avut o traire frumoasa, poate chiar mistica dar adevarata inchinare catre DUMNEZEU ar trebui sa fie in Spirit(ul Sfant) si in Adevar. Gandeste-te ca sunt multe exemple in Biblie cand israelitii s-au inchinat in felul "lor" un pic cotit la stanga si a fost dezastruos.Maria, maica Domnului a fost cu siguranta o femeie deosebita deoarece Dumnezeu a ales-o pt.aceasta lucrare a Sa de intrupare.Dar ea insasi avea nevoie de sangele Sau mantuitor si de iertarea pacatelor.Sunt sigur si ca ucenicii au cinstit-o "cum se cuvenea" dar de aici si pana la a-i aduce inchinare este o cale "prea" lunga.NIMENI nu este un model perfect pt.dreptcredincios decat Slava Domnului Insusi Mantuitorul, nu? De ce sa mai cautam altundeva? In lumina cea noua pe care am primit-o si eu..sustin ca nu e bine sa facem aceste lucruri.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 20.07.2009, 15:18:58
Maximus Maximus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Te mandresti in tine insuti, pare-mi-se. Tu crezi ca noi suntem idolatri, iar tu esti pur. Dar asta pentru ca intelegerea acestor lucruri in continuare iti scapa. Iar daca nu le intelegi, crezi ca noi gresim.

In fine, nu imi doresc sa intru in discutii de vorbe. Iti atrag insa atentia ca mandria este semnul ratacirii si al inselarii.
Da, se poate sa am si acest pacat al mandriei inca neinfrant dar asta tot nu scimba adevarul.Sunt de acord cu tine pana la un punct iar apoi nu mai inteleg.Trebuie sa avem prin Hristos iubire fata de sfinti , de frati si apoi de oamnei DAR faptul de a ne inchina in fata lor , de a le adresa lor rugaciuni punandu-i pe EI in fata Caii catre Dumnezeu mie mi se pare in acest moment o blasfemie.Daca poti sa ma faci sa inteleg mai mult ti-as ramane recunoscator!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EREZIILE romano-catolice Daniel_Ortodox Biserica Romano-Catolica 823 26.10.2016 23:18:17
Un nou fericit al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 15 18.04.2015 00:04:18
Rozariile catolice-intrebare crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 9 13.11.2011 22:06:12
Un nou venerabil al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 7 07.07.2011 07:27:56
Învataturi si practici catolice Traditie Biserica Romano-Catolica 99 11.02.2010 09:12:41